Ministrų ginčai sustabdė „Sodros“ rezervo įsteigimą

Publikuota: 2017-05-17
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausybėje stringa bandymas pradėti kaupti specialųjį „Sodros“ rezervo fondą, kurio lėšų galėtų pakakti krizinių metų sąlygomis išmokėti pakankamas pensijas bei kitas socialines išmokas.

Ministrų kabineto posėdyje trečiadienį Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, pristatė savo pasiūlymą patvirtinti „Sodros“ rezervinio fondo sudarymo ir valdymo nuostatus. Anot p. Kukuraičio, tokį Rezervinį fondą sudarys du subfondai – Pensijų subfondas, kurio lėšos galės būti skirtos pensijoms, ir Išmokų subfondas, skirtas ligos, motinystės, nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų išmokoms.

Bendra rezervo apimtis – iki 3 mlrd. Eur. Pernai „Sodros“ išlaidos pensijoms mokėti siekė 2,45 mlrd. Eur, išlaidos kitoms socialinio draudimo išmokoms – 635 mln. Eur.

Rezervo fondas būtų kaupiamas bent kelerius artimiausius metus, rezervą sudarant iš pensijų ir kitų socialinio draudimo metinių pajamų dalies, viršijančios metines išlaidas, pajamų, gautų iš investavimo, taip pat kitų teisėtai gautų pajamų.

Socialinės apsaugos ministras paaiškino, kad sukauptos fondo lėšos, įvertinus ekonominę padėtį, Vyriausybės sprendimu būtų naudojamos tik nustačius ir paskelbtus išskirtines aplinkybes, dėl kurių kalendoriniais metais neužtenka vienos ar kelių socialinio draudimo rūšių pajamų.

Tačiau Vilius Šapoka, finansų ministras, pažėrė keletą pastabų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktam pasiūlymui. Nors jis teigė, kad tos pastabos tėra techninio pobūdžio, nes pačiai idėjai kaupti „Sodros“ rezervą Finansų ministerija neprieštarauja, vis dėlto, premjeras Saulius Skvernelis paprašė ministerijų ir žinybų dar bent savaitę paderinti projektą ir tik tada pateikti jį Vyriausybei priimti.

Laisvosios rinkos instituto ekspertai abejoja, ar apie 4 mlrd. Eur skolą turinti „Sodra“ gali jau dabar imtis kaupti atskirą „krizinį rezervą“. Siūloma pirmiausia sugrąžinti visas skolas, kurių grąžinimas, pagal dabartinį grafiką, numatomas per artimiausią dešimtmetį, tik tada kaupti rezervinį fondą, į kurį galėtų keliauti visos perteklinės „Sodros“ pajamos.

Nors „Sodra“ tebeturi didelę skolą, biudžetas jau formaliai yra perteklinis. Pernai Valstybinio socialinio draudimo biudžeto pajamos buvo 3,518 mlrd. Eur, išlaidos – 3,516 mlrd. Eur, šiemet planuojamos „Sodros“ pajamos yra 3,739 mlrd. Eur, išlaidos – 3,708 mlrd. Eur, tad šiemet tikimasi 31,6 mln. Eur pertekliaus „Sodros“ biudžete.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau