Valdžia iš šešėlio nusiteikusi ištraukti 800 mln. Eur

Publikuota: 2017-05-15

Čekių loterija, informacinių technologijų platesnis įdiegimas apskaitoje, raginimai mokėti mokesčius ir didinti atlyginimus bei kitos priemonės, kaip tikisi naujoji Vyriausybė, padės per artimiausius kelerius metus iš šešėlio ištraukti ne mažiau kaip 800 mln. Eur, kas padėtų gerokai sumažinti šešėlinės ekonomikos mastą ir bent trečdaliu padidinti senatvės pensijas.

Rudenį startuos čekių loterija

Apie tokius planus paskelbė finansų ministras Vilius Šapoka, pirmadienį dalyvaudamas jau šeštus metus Lietuvoje organizuojamoje akcijoje „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“.

„Tvirtai tikiu, kad ateitis priklauso sąžiningam verslui. Nevykėlis yra tas verslas, kuris lindi šešėlyje, bijo konkurencijos, daro žalą valstybei, žmonėms, galų gale – pačiam sau. Vogti iš valstybės yra tas pats, kas vogti iš mamos kišenės“, – akcijai skirtoje spaudos konferencijoje Vyriausybėje sakė p. Šapoka.

Pasak finansų ministro, didžiausias šešėlinio verslo mastas finansine išraiška yra tuomet, kai darbdaviai moka savo darbuotojams pernelyg menkus atlyginimus ir dalį algų sumoka vokeliuose.

„Smulkaus ir vidutinio verslo srityje, prekybos ir paslaugų sektoriuose šešėlio rizika nemaža. Todėl imsimės priemonių, kurios, tikimės, padės mažinti šešėlį. Prie tokių priemonių bus ir šį rudenį turinti startuoti čekių loterija, kuriai dabar intensyviai ruošiasi Valstybinė mokesčių inspekcija, ir IT priemonių įdiegimas automatizuojant apskaitą, ir skatinimas mokėti didesnius nei minimalius atlyginimus bei mokėti mokesčius, atsisakyti vokelių. Tam, tikimės, padės ir numatoma mokesčių sistemos korekcija, kuri padės darbdaviui didinti atlyginimus ir traukti juos iš šešėlio“, – vardijo priemones p. Šapoka.

Siųs laiškus 140.000 gyventojų

Mindaugas Sinkevičius, „Sodros“ vadovas, pranešė, kad per artimiausias tris savaites apie 140.000 šalies gyventojų gaus „vyšninius vokus“ iš „Sodros“ su informacija apie jų sukauptą stažą ir senatvės pensiją: „Adresatais pasirinkome tuos gyventojus, kurie oficialiai dirba už mažesnį nei minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA), nes mūsų skaičiavimais, beveik 160.000 žmonių gauna mažiau kaip 200 Eur į mėnesį. Iš jų 10.000 yra įmonių vadovai. Gal ir ne visi, bet, įtariam, kad nemenka dalis tokių žmonių gauna algas vokeliuose, nemoka mokesčių. Todėl matome reikalą juos informuoti, ką jie praranda, kalbant apie savo socialinę apsaugą, ypač artėjant senatvei.“

Šešėlinės ekonomikos dydis Lietuvoje, įvairiais skaičiavimais, svyruoja nuo penktadalio iki ketvirtadalio bendrojo vidaus produkto (BVP), t.y. gali siekti iki 10 mlrd. Eur per metus. Pasak finansų ministro, dabartinė Vyriausybė yra suplanavusi įvairiomis priemonėmis pasiekti, kad per šią kadenciją iš šešėlio būtų ištraukta bent 800 mln. Eur.

„Šešėlinė ekonomika, lyginant su kitomis Europos šalimis, Lietuvoje yra gana nemenka. Visiškai to išvengti nepavyksta ir labiausiai išsivysčiusioms valstybėms, bet reikia įvairiomis priemonėmis siekti, kad šešėlis mažėtų ir tokiu būdu atsirastų daugiau galimybių mažinti socialinę atskirtį ir skurdą“, – teigė finansų ministras.

„Jeigu mums pavyktų pasiekti deklaruojamą tikslą, tas padėtų, pvz., senatvės pensijas padidinti iki 100 Eur per mėnesį“, – pridūrė jis.

Įspėjo „neperlenkti lazdos“

Bet verslininkai įspėja ir apie dabartinės Vyriausybės priemones, kurios gali didinti šešėlinę ekonomiką. Prie tokių yra ir priemonės legalaus alkoholio prieinamumui mažinti, pvz., akcizų smarkus kėlimas, svaigalų pardavimo masiniuose renginiuose uždraudimas, pardavimo licencijų išdavimo sugriežtinimas bei kita. Rūta Skyrienė, Investuotojų forumo vykdomoji direktorė, atsakydama į VŽ klausimą, pareiškė mananti, kad „lazdos perlenkimas šioje srityje gali padidinti alkoholio kontrabandą ir nelegalių svaigalų paplitimą, taigi, ir šešėlinės ekonomikos padidėjimą“.

Tačiau p. Šapoka atsakė, kad „valstybė privalo išeiti iš tos krizinės padėties, kur labai daug socialinių problemų sukelia alkoholis, todėl ir yra numatomos priemonės mažinti alkoholio prieinamumo – tai yra viena iš mūsų investicijų į ateitį“.

Pirmadienį Lietuvoje prasidėjo akcija „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“, kuria, pasak iniciatyvos „Baltoji banga“, „siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šešėlinė ekonomikos problemas“. Šiemet akcijos iniciatoriai ragina atsigręžti į regionus.

Pirmadienį rytą Vilniaus centre, aikštėje prie Vyriausybės dalinti akcijos skrajučių miesto gyventojams ir svečiams išėjo premjeras Saulius Skvernelis, finansų, vidaus reikalų, socialinės apsaugos ir darbo, sveikatos apsaugos, susiesiekimo, energetikos, teisingumo, aplinkos ministrai.

Naujausiais duomenimis, šešėlinės ekonomikos mastas šalyje tebėra didžiulis, nors valstybės ekonomika kasmet stiprėja. Vien pernai Valstybinė mokesčių inspekcija nustatė 190 mln. Eur nesumokėtų mokesčių į valstybės biudžetą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau