Pajamų natūra žemėlapis – pasitikrinkite, ar sumokėjote mokesčius

Publikuota: 2017-05-12
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Mokesčius gali tekti mokėti tiek nuo komandiruotės metu gautos naudos, tiek nuo tolimo giminaičio dovanos.

Dovanos ir kitokia nauda darbuotojui iš įmonės

Tokia darbuotojo nauda apmokestinama nuo pirmojo euro. Ji priskiriama su darbo santykiais susijusioms pajamoms, nuo kurių reikia sumokėti 15% gyventojų pajamų mokestį (GPM) ir „Sodros“ įmokas.

Yra pavojus, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) į kai kuriuos darbuotojų kvalifikacijos kėlimo renginius taip pat gali pasižiūrėti kaip į naudą darbuotojui, nuo kurios reikia sumokėti mokesčius. Kaip naudą darbuotojui VMI gali pripažinti ir jam išmokamas kompensacijas už darbo rūbus, apmokėtas sporto klubo sąskaitas, darbuotojo automobilio nuomos išlaikymo, būsto nuomos išlaidas.

Jei darbuotojas gauna prizą iš darbdavio iki 200 Eur, mokesčių mokėti nereikia. Ne iš darbdavio darbuotojas gali gauti iki šešių prizų po 200 Eur – nuo jų mokesčių taip pat mokėti nereikia.

Nauda įmonės vadovui iš įmonės

Apmokestinama nuo pirmojo euro, priskiriama su darbo santykiais susijusioms pajamoms (15% GPM ir „Sodros“ įmokos).

Nauda įmonės vadovui gali būti pripažintos ir kai kurios įmonės reprezentacinės sąnaudos susijusios su pajamų uždirbimu – komandiruotės, kurios metu susitikta su potencialiais klientais. Jeigu vadovas lankosi parodoje ar konferencijoje, kuri susijusi su įmonės veikla, problemų su VMI nekyla.

Naudojimasis įmonės automobiliu

Apmokestinama nuo pirmo euro, priskiriama su darbo santykiais susijusioms pajamoms (15% GPM ir „Sodros“ įmokos).

Ar važinėjimą įmonės automobiliu priskirti pajamomis natūra, lemia tai, ar darbuotojo pareigos susijusios su važinėjimu; ar darbuotojas turi kitą šeimos automobilį. Jeigu automobilio reikia prie namų, kad darbuotojas bet kada paros metu galėtų išvykti į užduotį, toks automobilio naudojimas nėra pajamos natūra.

Prie pajamų natūra nepriskiriamas ir važinėjimas įmonės automobilių tik į darbą ir iš darbo.

Paskolos iš įmonės be palūkanų

Pajamomis, gautomis natūra, pripažįstama gyventojo nauda, kai gyventojas už kreditą arba paskolą moka lengvatines palūkanas arba jų nemoka. Palūkanos apmokestinamos 15% GPM.

VMI gali paskaičiuoti rinkos palūkanas ir apmokestinti. Įmonės suteiktas paskolas akcininkams ir darbuotojams VMI gali apmokestinti kaip dividendus ar darbo užmokestį. VMI sprendimus lemia konkrečios aplinkybės – koks darbuotojų darbo užmokesčio dydis, ar buvo mokami dividendai, kokią komercinę naudą įmonė gavo iš paskolų.

Paskolos tarp fizinių asmenų akcininkų be palūkanų

Pajamomis, gautomis natūra, pripažįstama gyventojo nauda, kai gyventojas už kreditą arba paskolą moka lengvatines palūkanas arba jų nemoka. Palūkanos apmokestinamos 15% GPM. Palūkanos turėtų būti paskaičiuotos pagal rinkos kainą.

Priešingu atveju VMI gali aiškinti, kad paskolos davėjas turėjo gauti palūkanas ir nuo jų privalo sumokėti 15% GPM. Pasitaiko, kad VMI priskaičiuoja nuo menamų palūkanų mokėtiną GPM.

Pagal VMI išaiškinimą 2010 m. ir vėlesniais metais pajamų natūra nuostatos netaikomos, kai gyventojas turtą ar paslaugas gauna bendražmogiško bendravimo atvejais, kai tai pagrįsta asmeniniais santykiais ir tai nėra atlygis už darbą ar suteiktas paslaugas.

VMI nėra nustačiusi aiškių kriterijų tarp ko gali būti bendražmogiškas bendravimas, tačiau praktikoje netaiko šios nuostatos, jei mato, kad paskolos tarp fizinių asmenų yra didesnės vertės.

Paskolos tarp vaikystės draugų be palūkanų

Pajamų natūra nuostatos netaikomos, kai gyventojas turtą ar paslaugas gauna bendražmogiško bendravimo atvejais, kai tai pagrįsta asmeniniais santykiais ir tai nėra atlygis už darbą ar suteiktas paslaugas. Svarbios visos paskolos suteikimo aplinkybės.

Dovanos tarp tolimų giminaičių be palūkanų

Neapmokestinamos dovanojimo būdu gautos pajamos iš kitų gyventojų (ne iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), senelių, brolių, seserų, vaikaičių), kai per mokestinį laikotarpį gautų pajamų suma (vertė), neviršija 2.500 Eur.

Jeigu iš kitų gyventojų dovanojimo būdu gautos pajamos per mokestinį laikotarpį viršija 2.500 Eur, tai šį dydį viršijanti suma apmokestinama 15% GPM. 2010 m. ir vėlesniais metais pajamų natūra nuostatos netaikomos, kai gyventojas turtą ar paslaugas gauna bendražmogiško bendravimo atvejais, kai tai pagrįsta asmeniniais santykiais ir tai nėra atlygis už darbą ar suteiktas paslaugas. Pavyzdžiui, vestuvių metu gautos dovanos būtų neapmokestinamos nepriklausomai nuo jų vertės. Be abejo, jeigu tokios dovanos teikiamos dėl bendražmogiško bendravimo, o ne siekiant naudos ar pan.

Paskolos tarp tolimų giminaičių be palūkanų

Pajamomis, gautomis natūra, pripažįstama gyventojo nauda, kai gyventojas už kreditą arba paskolą moka lengvatines palūkanas arba jų nemoka. Palūkanos apmokestinamos 15% GPM.

Pajamų natūra nuostatos netaikomos, kai gyventojas turtą ar paslaugas gauna bendražmogiško bendravimo atvejais, kai tai pagrįsta asmeniniais santykiais ir tai nėra atlygis už darbą ar suteiktas paslaugas. Bendražmogiško bendravimo pagrindu paskolos gali būti suteiktos be palūkanų, tokiu atveju papildomų mokestinių prievolių neatsiranda.

Dovanos konkretiems klientams

Pajamomis, gautomis natūra, nepripažįstama gyventojo gautos iš asmens, nesusijusio su gyventoju darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais, nepiniginės dovanos ir laimėjimai (prizai), jeigu jų vertė neviršija 100 Eur.

Jeigu nepiniginės dovanos ir laimėjimo (prizo) vertė yra didesnė kaip 100 Eur, tai pajamomis natūra pripažįstama visa nepiniginės dovanos ir laimėjimo (prizo) vertė. Apmokestinama 15% GPM.

VMI praktika rodo, jog dovanos verslo partneriams, klientams, potecialiems klientams neapmokestintos tik tuomet, jeigu jų vertė yra iki 100 Eur.

Dovanos rinkodaros akcijų metu

Pajamomis, gautomis natūra, nepripažįstama gyventojo dovanos gautos iš asmens, nesusijusio su gyventoju darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais, nepiniginės dovanos ir laimėjimai (prizai), jeigu jų vertė neviršija 100 Eur. Jeigu negalima nustatyti, kiek kiekvienas asmuo asmeniškai gavo naudos, tokiu atveju pajamos natūra neskaičiuojamos.

Šaltinis: UAB „Fidexperta“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau