Įmonių apklausa: 36% kels kainas, 43% – atlyginimus

Publikuota: 2017-05-08
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Tradicinėje Lietuvos banko (LB) verslo apklausoje įmonės įžvelgia iššūkių dėl mažėjančio gyventojų skaičiaus – tiek dėl galimybės parduoti, tiek dėl gerų darbuotojų trūkumo. Šios priežastys ir lemia planus didinti atlyginimus ir produkcijos kainas.

Pasak apklausos, pernai beveik pusė šalies įmonių didino atlyginimus. Palyginti su prieš pusmetį vykdyta apklausa, tokių įmonių dalis ūgtelėjo 5 proc. punktais (nuo 43% iki 48%).

Dabar 43% apklaustųjų tikino planuojantys atlyginimus didinti ir šiais metais. Dažniausiai taip teigė statybų bendrovės (53 %) ir didelės įmonės (52 %). Apie trečdalis įmonių teigė, kad tokį sprendimą lemia darbuotojų trūkumas. Daugiau nei kas ketvirta įmonė pažymėjo, kad prie atlyginimų didinimo prisideda ir verslo plėtros tendencijos (28%), ir darbo santykių teisinis reglamentavimas (27%).

„Įmonės akcentavo spartų atlyginimų augimą, kurį iš esmės lemia darbuotojų trūkumas, tiesa, dalis jų taip pat pažymėjo, kad tai nėra begalinis procesas. Pavyzdžiui, 62% apklaustų statybos ir 52% prekybos įmonių teigė, kad tolesniam sparčiam atlyginimų didinimui jau ganėtinai greitu metu gali pritrūkti finansinių išteklių“, –pranešime cituojamas Petras Dubinskas, LB Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnysis ekonomistas.

Pasak LB, apklausos metu paaiškėjo, kad daugėja bendrovių, kurių planuose – kainų didinimas. Tokių įmonių dalis per pusmetį padidėjo nuo 25% iki beveik 36%, o labiausiai ši dalis ūgtelėjo prekybos sektoriuje (nuo 29% iki 48%).

Beveik kas trečia įmonė artimiausiu metu numato plėsti verslą – tai 9 proc. punktais daugiau nei per ankstesnį pusmetį (nuo 22% iki 31%). Daugiausia tokių planų turėjo prekybos (35%), mažiausiai – statybų bendrovės (27%).

Daugiausia rūpesčių šiuo metu įmonėms kelia mokesčių našta (42% apklaustųjų), didelė konkurencija (37%) ir klientų trūkumas (31%).

Anot įmonių, didžiausiosjų veiklai netolimoje ateityje kilsiančios rizikos – menka klientų perkamoji galia, kylančios išteklių kainos ir prastėjanti šalies demografinė padėtis. Menka klientų perkamoji galia labiausiai nerimą kėlė prekybos (78%) ir mažoms (66%) įmonėms, o prastėjanti demografinė padėtis – didelėms (42%) ir prekybos (45%) bendrovėms.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau