„Sodros“ įmokos: trukt už vadžios – vėl iš pradžios...

Publikuota: 2017-04-21
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
EY partneris, „Investors‘ Forum“ Mokesčių grupės vadovas

Vyriausybė pritarė Ramūno Karbauskio teikiamoms pataisoms, kad meno kūrėjo statusą turintiems darbingo amžiaus asmenims bei gaunantiems pajamas pagal autorines sutartis, socialinio draudimo įmokos būtų skaičiuojamos ne nuo viso apskaičiuoto atlygio, o nuo pusės, kaip buvo iki šių metų pradžios. Tokią pat „Sodros“ įmokų skaičiavimo tvarką siūloma taikyti ir gaunantiems pajamas iš sporto ar atlikėjo veiklos. Biudžetas negautų apie 3 mln. Eur pajamų.

Gal čia gerai, paremsim menininkus, sportininkus, ir suma ne tokia didelė? O gal pagalvokime dar kartą. Kalbame apie darbingo amžiaus asmenis. Darbingi asmenys sudaro senstančios visuomenės vis plonėjantį stuburą. Kadangi 25 metus jokia socialinio draudimo reforma nevyksta, šitas stuburas vis plonėja. Vienam darbingo amžiaus asmeniui tenka vis daugiau išlaikytinių, pirmiausia – pensininkų. Mūsų „Sodros“ sistema vis dar tebėra iš esmės pagrįsta kartų solidarumo principu: įmokų našta tenka darbingo amžiaus asmenims, iš surinktų įmokų finansuojamos einamojo laikotarpio išmokos (motinystės, ligos pašalpos ir pan.), kurios aktualios visiems, tarp jų – ir sportininkams, ir menininkams, ne mažiau nei statybininkams arba IT specialistams. Lygiai taip pat ne tik baldų fabrikų ar prekybos tinklų darbuotojai, bet ir sportininkai, ir atlikėjai turi senus tėvus, kuriems reikia mokėti pensijas iš bendro katilo. Visi gimdo ir augina vaikus, kurie irgi draudžiami iš to paties bendro katilo.

Gaila, kad per 25 metus niekaip negalim išbristi iš tarybinės sistemos, kur visų algos buvo beveik vienodos, o įvairios visuomenės grupės buvo motyvuojamos apdalinant vienokiais ar kitokiais priedais ir privilegijomis. Taip atsirado mokytojai su žymiai trumpesne darbo diena ir dvigubai ilgesnėmis atostogomis nei dauguma dirbančiųjų. Statutinių organizacijų pareigūnai su pensijomis nuo 40 metų amžiaus. Pensininkai su nemokamais viešojo transporto bilietais. Valdininkai su mėnesiniais pagerintais maisto paketais. Turėjo savo privilegijų ir sportininkai, ir menininkai ir dar milijonas kitų kategorijų. Gerai, kad dalis normalią motyvaciją ir solidarumą iškraipančių išimčių išnyko kartu su Sovietų Sąjunga. Tačiau niekur nedingo mokytojų ir pareigūnų problemos, niekur nedingo ir keistas polinkis dalinti „Sodros“ išimtis bei lengvatas į kairę ir į dešinę. Kartu su įmokų išimtimis padaromos išmokų išimtys ir turime situaciją, kai nebėra nei normalios draudiminės apsaugos daliai visuomenės, nei solidarumo tarp visuomenės narių. Taip ir priėjome apgailėtiną situaciją, kai vieni „Sodrai“ beveik nieko nemoka (ūkininkai, verslo liudijimų turėtojai), kiti moka nuo 50% sumažintos bazės (atlikėjai, sportininkai, autoriai, antstoliai, notarai, advokatai ir pan.), o visą naštą tempia dirbantieji pagal darbo sutartis.

Atrodė, kad nuo šių metų šiek tiek pajudėjom spręsdami „Sodros“ sistemos problemas. Netgi Vyriausybės programoje galime rasti užuominų apie tai, kad reikia judėti prie įmokų ir bazių suvienodinimo, prie lubų įvedimo visoms mokėtojų grupėms. Suprantama, ir prie išmokų suvienodinimo visiems. Prie tikros „Sodros“ reformos, kuri užtikrintų ir solidarumą, ir motyvaciją dalyvauti šioje sistemoje.

Deja, netoli pajudėjom, tik iki Seimo Kultūros komiteto durų... Keisčiausia, kad ir Vyriausybė pritarė tokiam pasiūlymui. Taigi, panašu, kad ir toliau privilegijuotos grupės – atlikėjai, autoriai, sportininkai, notarai, antstoliai, advokatai, ūkininkai bus draudžiami dirbančių pagal darbo sutartis sąskaita. „Sodros“ fronte, ponios ir ponai, nieko naujo.

Dabar belieka nupirkti Seimui naują fortepijoną. O „Sodros“ sistemos reforma tegul palaukia dar 25 metus.

Komentaro autorius – Kęstutis Lisauskas, profesinių paslaugų bendrovės „EY“ partneris

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau