Biudžetui dėl NPD dar skolingi 145.000 gyventojų

Publikuota: 2017-04-21
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Per dideliu nei priklauso NPD pernai pasinaudojo apie 277.000 gyventojų, pusė jų dar yra skolingi Valstybės biudžetui. Praėjus terminui pinigus VMI gali nusirašyti nuo sąskaitų.

Gyventojams, privalėjusiems, tačiau dar nepateikusiems pajamų deklaracijų dėl per didelio pritaikyto metinio nepamokestinamojo pajamų dydžio (NPD), VMI siunčia išankstinius priminimus. VMI duomenimis, per dideliu nei priklauso NPD pernai pasinaudojo apie 277.000 šalies gyventojų, iš kurių deklaracijas iki šios dienos pateikė beveik pusė tai privalančių padaryti.

Išankstiniai priminimai apie pareigą pateikti deklaraciją siunčiami Mano VMI sistemos naudotojams, tačiau šia sistema naudojasi tik apie 73.000 gyventojų, o iš viso deklaracijas dėl per didelio NPD dar turėtų pateikti apie 145.000 gyventojų.

Priežasčių ne viena

„NPD dydis tiesiogiai priklauso nuo gaunamo darbo užmokesčio dydžio, tačiau jei per metus gyventojas gavo ir kitų pajamų, nuo kurių skaičiuojami mokesčiai, tuomet metams pasibaigus NPD yra perskaičiuojamas. Paaiškėjus, jog pasinaudota didesniu nei priklauso NPD, gyventojas mokesčio skirtumą turi sumokėti į biudžetą, – pažymi Stasė Aliukonytė-Šnirienė, VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė.

Tokie nesutapimai atsiranda, kai, pavyzdžiui, gyventojas dirba vienoje darbovietėje, kur jam pritaikomas priklausantis mėnesinis NPD, tačiau tais pačiais metais gyventojas gauna papildomų pajamų, jis įsidarbina dar kitoje darbovietėje arba apskaičiuojamas didesnis NPD, kai darbo užmokestis sumažėja dėl ligos. Todėl per metus darbovietėje jam apskaičiuojamas didesnis NPD, nei priklausantis metinis NPD.

VŽ rašė, jog per didelis NPD gali būti pritaikytas po vaiko priežiūros atostogų grįžusiems į darbą mamoms ir tėčiams ar kitiems iš „Sodros“ išmokas gavusiems asmenims. Viena iš tokios nepriemokos susidarymo priežasčių – „Sodros“ pritaikytas neapmokestinamųjų pajamų dydis.

Asmuo pradeda dirbti, gauti pajamas ir metų pabaigoje paaiškėja, jog jo metinės pajamos tokios, kad jam NPD negalima taikyti, arba kad jis turi būti gerokai mažesnis, todėl deklaracijoje atsiranda pajamų mokesčio nepriemoka. Tokia padėtis gali susiklostyti tiek po vaiko priežiūros atostogų, tiek į darbą grįžus po ilgos ligos. Ypač didelės mokesčio nepriemokos susidaro, jeigu NPD pradėjus dirbti taiko ir darbdaviai. Nauja pradžia darbo rinkoje neretai prasideda nuo vieno ar kelių darbų nepilnu etatu. Darbdaviams taikyti NPD naudinga, nes tai leidžia darbuotojui išmokėti didesnes sumas.

Galima patikrinti

Metinis NPD apskaičiuojamas pagal metines pajamas, didėjant pajamoms, NPD mažėja, todėl gyventojas, pasinaudojęs per dideliu NPD, privalo pateikti pajamų deklaraciją ir sumokėti mokestį.

Pasitikrinti, ar mokestiniu laikotarpiu nebuvo pritaikytas per didelis metinis NPD ir dėl to neatsirado papildomai mokėtinas pajamų mokestis, galima pasinaudojus šiais metais VMI sukurta skaičiuokle http://www.vmi.lt/cms/metinio-neapmokestinamojo-pajamu-dydzio-skaiciuokle arba VMI elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS) užbaigus pildyti preliminarią metinę pajamų deklaraciją. EDS pagalba, prisijungus per e. bankininkystę arba su VMI suteiktais slaptažodžiais, galima sužinoti tiek tikslią, biudžetui mokėtiną, tiek ir gyventojui grąžintiną sumą.

Nesumokėjus mokesčių į biudžetą, VMI turi teisę mokesčių nepriemoką nurašyti nuo asmens banko sąskaitos. Pakeitus Mokesčių administravimo įstatymo straipsnio nuostatas, VMI nuo 2013 m. sausio 1 d. įgijo teisę išieškoti mokestinę nepriemoką (skolą) jau kitą dieną po mokėjimo termino. Į antstolius ar teismą nesikreipiama, o lėšos nurašomos iš karto nuo gyventojo sąskaitos, nes taip taupomos pačių gyventojų lėšos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau