Vietoj investicijų švilpauja vėjai

Publikuota: 2017-04-20
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Laisvosios ekonominės zonos (LEZ) ir pramonės parkai, „įkurtuvėms“ pareikalavę dešimčių milijonų eurų, didesnėmis investicijomis vis dar pasigirti negali – išskyrus Klaipėdos ir Kauno LEZ, kitose pramonės teritorijose kone švilpauja vėjai. Potencialūs užsienio investuotojai pageidauja didesnio lankstumo ir platesnių galimybių. Ne ką geresnė padėtis dėl investicijų ir regionuose – tačiau čia nei iniciatyvos, nei suinteresuotumo nerodo pačios savivaldybės.

Šiuo metu Lietuvoje veikia septynios LEZ ir penki savivaldybių kuruojami pramonės parkai. Viską įrengti kainavo 56,53 mln. Eur, iš jų – 31,4 mln. Eur ES paramos lėšos. Seniausiai veikiančios Klaipėdos ir Kauno LEZ yra pritraukusios daugiausia investicijų. Visose kitose jų nėra, tiesa, keliose iš jų yra planų ir ketinimų. Pramonės parkų reikalai – dar prastesni: pvz., Panevėžio rajone savivaldybė, įkūrusi pramonės parką, jau nebemato prasmės plyną lauką saugoti investuotojams. Beveik 5 mln. Eur kainavusioje zonoje investuotojų nė su žiburiu nerastum. Ne ką geriau sekasi ir Panevėžio LEZ. Europos parama paprasčiausiai iššvaistyta – ES pinigai tradiciškai „įsisavinti“: nei investuoti, nei pritraukė investicijų.

Užsienio investuotojus stabdo techniniai, mokestiniai ir teisiniai apribojimai. Jie tikina, kad turėdami galimybių įsigyti žemę investuotų kur kas drąsiau: dabar jie baiminasi, kad net gavę teisę išsinuomoti žemę neturi garantijų, jog pasikeitus valdžiai ar politikų nuotaikoms nepraras teisės nuomotis sklypą – net jei jame jau stovi gamykla ar pan. Ši problema – nenauja. Mėginti spręsti ją imtasi prieš kelerius metus, net buvo parengtas įstatymo pakeitimo projektas dėl LEZ veiklos ir žemės nuosavybės pakeitimo. Buvusios kadencijos Seimas šį projektą numarino, kartu politikai vis rypavo dėl menkų tiesioginių užsienio investicijų, dėl aktyviai konkuruojančių kaimynų ir t. t. O konkurencija išties nemenka – dėl nepalankios investicinės aplinkos Lietuva pralaimi Latvijai, Lenkijai, Slovakijai ir kitoms valstybėms, kuriose investuotojai gali įsigyti valstybei priklausančius žemės sklypus. Galbūt ledai pagaliau pajudės: Seimui vėl pateiktos LEZ įstatymo pataisos – siūloma visose Lietuvos LEZ įsikūrusioms įmonėms leisti žemės sklypus išsinuomoti 99 m., o pirmuosius dešimt veiklos metų taikyti nulinį pelno mokesčio tarifą. Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane numatytas dar ryžtingesnis žingsnis: sudaryti sąlygas investuotojams išsipirkti žemę LEZ.

Taigi investuotojus nuo planų kurtis LEZ atbaido nepalankios, nepakankamai lanksčios galimybės, o regionuose investuotojų, regis, apskritai nelaukiama. „Patys regionai nėra suinteresuoti didelių investicijų pritraukimu. Kiek esu susidūrusi, dauguma rajonų neįvertina investicijų naudos. Dauguma rajonų tarybų, vietos verslininkai ir politikai, investuotojai nėra suinteresuoti, kad ateitų investicijos, kad atsirastų konkurentų dėl darbo jėgos. Taip gyventojai lieka su nedideliais atlyginimais, nėra didelės konkurencijos ir net neturi pas ką kitą išeiti“, – pastebėjimais su VŽ šiandien dalijasi Rūta Skyrienė, „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė. Pasak jos, savivaldybės neturi tikslo pritraukti investuotojų, regionai nėra aktyvūs, nesiekia supaprastinti procedūrų ir pan. Įvairios apklausos tai tik patvirtina. Banko „Citadele“ atlikto tyrimo „Verslo kliūčių žemėlapis“ rezultatai rodo, kad tik 14% smulkiųjų ir vidutinių įmonių verslo reguliavimo aplinką savo regione vertina teigiamai. Ir tik kas šešta (!) įmonė teigia, kad verslo leidimų ir kitų dokumentų išdavimo tvarka regiono institucijose per 2 m. pagerėjo. Panašūs skaičiai dominuoja ir kitose apklausose.

VŽ mano, kad politikams, agituojantiems už investicijų pritraukimą, pats metas pereiti nuo kalbų prie darbų, o regionų valdžia, užuot liejusi krokodilo ašaras dėl didėjančios emigracijos, pagaliau susivoktų – darbo vietas ne aitvarai atneša...

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau