Tvirtai įsikibę bambagyslės

Publikuota: 2017-04-19
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vetavusi Viešųjų pirkimą įstatymą dėl jame didžiosios Seimo narių dalies apgintų vidaus sandorių, pavadino juos terpe korupcijai. Ką į tai atsakys parlamentarų dauguma, mūru stojusi už šią viešųjų pirkimų išimtį, Lietuvoje tapusią taisykle?

Vidaus sandorius – viešųjų pirkimų (VP) sandorius, kuriuos valstybės ir savivaldybės įmonės tiesiogiai, be konkurso, sudaro su antrinėmis ar kitaip susijusiomis įmonėmis, – uždrausti siūlė kontroliuojančios institucijos, kovojančios su korupcija ir šešėline ekonomika. Jų pozicijai pritarė Seimo Ekonomikos ir Audito komitetai. Tačiau per pirminį balsavimą dauguma parlamentarų apgynė vidaus sandorius – kad juos ir toliau galėtų sudaryti savivaldybės ir jų kontroliuojamosios įmonės. Grupė Seimo narių kovo viduryje kreipėsi į šalies vadovę prašydami vetuoti VP įstatymo pataisas. Dalia Grybauskaitė vakar pareiškė: vidaus sandoriai iškreipia konkurenciją, yra terpė korupcijai, todėl viešųjų pirkimų išimčių neturi būti. „Korupcijai naikinti būtina telkti vieningas pajėgas, o ne daryti nuolaidas, išimtis ir privilegijas. Todėl vidaus sandorius savivaldoje palikęs Seimas sukūrė terpę korupcijai, neskaidriam valstybės lėšų naudojimui ir nepotizmui savivaldoje klestėti“, – aiškino šalies prezidentė.

Viešieji pirkimai tebėra ta pilkoji zona, kurioje įvairiais būdais kasmet „pro šalį“ nuteka apie 1 mlrd. Eur. Ne kartą taisytas VP įstatymas reikšmingesnių pokyčių nesuteikė. Eilinis mėginimas iškuopti drumzliną VP balą Seime patyrė fiasko – parlamentarai palaimino išimtis savivaldybėms ir jų įmonėms. „Išimtines teises veikti rinkoje turinti įmonė nesusiduria su konkurentų spaudimu. Jos niekas negali paskatinti dirbti efektyviai, teikti kokybiškas paslaugas už optimalias kainas, investuoti į naujoves. Neefektyvias įmones tenka išlaikyti mums visiems – mokesčių mokėtojams“, – teigia Jūratė Šovienė, Konkurencijos tarybos (KT) pirmininko pavaduotoja.

Privilegijomis paskatinto „lengvo gyvenimo“ pavyzdžių toli ieškoti nereikia: vidaus sandorius buvo itin pamėgusi valstybės valdoma įmonė „Lietuvos geležinkeliai“, vidaus sandoriais mielai naudojosi savivaldybės, už prekes ar paslaugas savai įmonei sumokančios brangiau, nei galima būtų rasti rinkoje. 2015 m. KT atliktas atliekų sektoriaus tyrimas parodė: gyventojai tose savivaldybėse, kurios sudaro vidaus sandorius, už komunalines atliekas moka nuo 5% iki 100% daugiau. Negana to, itin knieti tokiose įmonėse, mintančiose viešaisiais finansais, įdarbinti „savus“ žmones: partijos kolegas, gimines, bičiulius. Nesvarbu, kad trūksta kompetencijos, – užtat savi. Ir laimi – irgi savi.

VP tarnybos skaičiavimais, 2011–2016 m. vidaus sandorių buvo sudaryta už 1,005 mlrd. Eur, iš jų kone pusė – vien savivaldybėse. Pastaruoju metu iš vidaus sandorių šalininkų stovyklos pasipylė perspėjimai: esą tokių sandorių uždraudimas apribos savivaldybių įmonių veiklą ar jas visiškai sužlugdys. Supraskite: bambagyslės nurėžti negalima... Argumentai keistoki – jei įmonės, galinčios gyvuoti tik tada, kai joms nuolat pamėtėjami savivaldybių užsakymai, koks yra jų veiklos efektyvumas? Ir kodėl mokesčių mokėtojai turi jas išlaikyti?

Diana Vilytė, VP tarnybos vadovė, teigia, kad prie vidaus sandorių galimybės galbūt galima būtų grįžti vėliau, „kai mentalitetas Lietuvoje pasikeis“. VŽ mano, kad kol čia vis dar galioja svainių šalies taisyklės, vidaus sandorių „reabilitacija“, kaip ir uolus jų gynimas Seime, gresia tolesniu viešųjų finansų švaistymu. Jau nekalbant, kad tokiomis malonėmis iškreipiama konkurencija, įtvirtinamas žalingas lygesnių už lygius principas.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau