Prezidentės veto: siūlo atsisakyti vidaus sandorių

Publikuota: 2017-04-18
Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo kovo pabaigoje Seimo priimtą naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymą, pasiūlydama atsisakyti jame įtvirtintos vidaus sandorių savivaldybių įmonėms galimybės.

Kartu Seimui grąžintos pakartotinai svarstyti ir Komunalinio sektoriaus pirkimų bei lydinčiųjų įstatymų pataisos.

„Seimo priimtos įstatymo pataisos draudžia sudaryti vidaus sandorius valstybės valdomoms įmonėms, tačiau palieka šią galimybę savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms. Tai prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintiems lygiateisiškumo ir sąžiningos konkurencijos principams bei palieka atvirą landą korupcijai savivaldoje“, – teigiama prezidentūros oficialiame pranešime apie valstybės vadovės pasirašytą dekretą dėl veto.

Todėl prezidentė pateikė Seimui įstatymo pataisas, kuriomis pasiūlė atsisakyti teisės savivaldyėms sudarinėti vidaus sandorius.

Prezidentūra VŽ paaiškino, kad valstybės vadovė nesiūlo keisti jokių kitų naujojo Viešųjų pirkimų įstatymo straipsnių, tik susijusius su vidaus sandorių galimybe. Be to, p. Grybauskaitė nesiūlo keisti naujojo įstatymo įsigaliojimo datos, tai yra šių metų liepos 1 d. Nuo tos dienos, prezidentės siūlymų, būtų uždrausta sudaryti naujus vidaus sandorius, o sudarytieji iki to laiko galiotų ne ilgiau kaip iki 2018 m. gruodžio 31 d. Analogišką siūlymą svarstymų Seime metu buvo pateikęs parlamentinis Ekonomikos komitetas, tačiau jam nebuvo pritarta, vietoje to pritarus pasiūlymui palikti galimybę vidaus sandorius sudarinėti savivaldybėms priklausančioms įmonėms.

Prezidentūros pranešime spaudai teigiama, kad su prašymu vetuoti šias įstatymų pataisas į prezidentę kreipėsi grupė Seimo narių, taip pat Laisvosios rinkos institutas, Komunalininkų ir atliekų tvarkytojų, Projektavimų įmonių asociacijos.

Prezidentė pareiškė, kad „korupcijai naikinti būtina telkti vieningas pajėgas, o ne daryti nuolaidas, išimtis ir privilegijas, todėl vidaus sandorius savivaldoje palikęs Seimas sukūrė terpę korupcijai, neskaidriam valstybės lėšų naudojimui ir nepotizmui savivaldoje klestėti“.

„Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisijos, Konkurencijos tarybos, Viešųjų pirkimų tarnybos ir Valstybės kontrolės nuomone vidaus sandoriai sudaro prielaidas piktnaudžiavimui, korupcijai, neracionaliam ir neskaidriam valstybės lėšų panaudojimui ir neužtikrina Lietuvos žmonėms geriausios kokybės paslaugos už mažiausią kainą“, – rašoma prezidentūros pranešime spaudai.

Per pastaruosius penkerius metus savivaldybės vidaus sandoriams išleido beveik 400 mln. Eur.

„Konkurencijos tarybos atlikto tyrimo duomenimis, vidaus sandoriai perkamos atliekų tvarkymo paslaugos kainą gali išauginti net iki 100%, o už tai turi sumokėti gyventojai“, – teigiama prezidentūros pranešime spaudai.

Tęsinys po grafiku

infogr.am::5db765b2-9e3c-4bd6-8b57-30de90db9def

„Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad Konstitucija įpareigoja savivaldybes savo veikloje paisyti sąžiningos konkurencijos, todėl viešųjų paslaugų teikėjas privalo būti atrinktas konkurso būdu. Savivaldybės pralaimi ginčus administraciniuose teismuose, jeigu vidaus sandoriai yra organizuojami be konkurso“, – priduriama jame.

Prezidentūros pranešime spaudai pabrėžiama, kad „siekiant savivaldybėms palengvinti viešųjų pirkimų vykdymo procesą, Viešųjų pirkimų tarnyba artimiausiu metu ketina rengti daugiau mokymų savivaldybėms, taip pat parengti naujai priimtų įstatymų komentarus ir metodines rekomendacijas“.

Prezidentės veto Seimui bus pristatytas viename artimiausių plenarinių posėdžių. Jį atmesti parlamentarai galės tik daugiau kaip pusės visų savo narių balsais.

Vidaus sandoriai yra palengvintos procedūros viešieji pirkimai, kurias įmonės turi teisę sudaryti su savo dukterinėmis įmonėmis. Su korupcija kovojančios institucijos konstatuoja, kad šia teise neretai yra piktnaudžiajama, sudarant neskaidrius ir konkurencingumą mažinančius sandorius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau