Ilga Lietuvos kelionė į biudžeto perteklių

Publikuota: 2017-04-05

Lietuva 2016 m. pirmąkart nuo Nepriklausomybės atkūrimo sukaupė viešųjų finansų perteklių.

Konsoliduoto centrinės valdžios, savivaldybių ir „Sodros“ biudžeto perteklius 2016 m. siekė 112,3 mln. Eur arba 0,3% BVP, skelbia Statistikos departamentas.

„Paradoksaliausia tai, kad pajamų buvo surinkta daugiau nei planuota, nepaisant to, kad ekonomikos augimas buvo lėtesnis, nei prognozavo Finansų ministerija. Tai gali reikšti tik viena – kad daugiau pajamų buvo ištraukta iš šešėlio“, – komentavo Rokas Grajauskas, „Danske bank“ vyriausiasis ekonomistas Baltijos šalims.

Į biudžetą buvo surinkta daugiau lėšų nei planuota 2016 m., kadangi geriau buvo renkami beveik visi pagrindiniai mokesčiai – gyventojų pajamų, pelno mokesčiai, taip pat akcizai. Į biudžetą sumokėta ir daugiau valstybės valdomų įmonių dividendų nei planuota. Iš pagrindinių mokesčių nuvylė tik PVM, kurio buvo surinkta mažiau nei planuota.

Kelias įkalnėn nuo 1995 m.

Nuo 1995 m. didžiausias viešųjų finansų deficitas Lietuvoje fiksuotas Rusijos krizės išvakarėse 1997 m. (-11,2%), taip pat 2009 m. per pasaulinę finansų krizę (-9,1%).

Andriaus Kubiliaus (2008-2012 m.) vyriausybei įjungus „diržų veržimosi“ režimą biudžeto deficitas kadencijos pabaigoje sumažėjo iki 3,1%. Jis toliau traukėsi Lietuvai stojant į euro zoną ir 2015 m., pirmaisiais narystės metais, susitraukė iki 0,2%.

Eurostato duomenimis, perteklinį biudžetą euro zonoje ir visoje ES 2014-2015 m. turėjo tik Vokietija ir Estija. Euro zonos valstybių narių finansams keliamas reikalavimas, kad viešųjų finansų deficitas nebūtų didesnis bei 3% BVP.

Eurostatas visų ES šalių galutinius duomenis skelbs balandžio 24 d.

infogr.am::lietuvos_biudzeto_balansas

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau