Nerijus Mačiulis – apie tai, ar laukia ilgalaikė stagnacija

Publikuota: 2017-03-29

Fundamentalių prielaidų sparčiam ekonomikos augimui pasaulyje nėra daug, todėl pinigai dar ne vienerius metus bus pigūs.

„Ekonomikos tendencijos pasaulyje šiuo metu daug geresnės, nei prognozavo ekonomistai – visi yra maloniai nustebinti“, – teigia Nerijus Mačiulis, AB „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas. Pasak jo, šiuo metu auga tiek išsivysčiusių šalių, tiek besivystančių šalių ekonomikos.

Visose euro zonos valstybėse vartotojų lūkesčiai gerėja, todėl auga ir vartojimas.

„Prognozuojame, jog šiemet ir kitais metais euro zona augs po kelis procentus“, – „Verslo žinių“, „Ellex Valiunas“, „Swedbank“ ir Finansų analitikų asociacijos organizuojamoje konferencijoje „Įmonių finansai 2017“ kalbėjo p. Mačiulis.

Ekonomistas pataria neišleisti iš akių ir Kinijos, kurioje ekonomika ir toliau auga iš paskolų, o blogų paskolų portfelis, neoficialiais duomenimis, pasiekė 10%.

Produktyvumas nebeauga

Tačiau p. Mačiulis įžvelgia ir daug veiksnių, kurie slopina ilgalaikį augimą pasaulyje.

„Produktyvumo augimas išblėso – JAV jis pasiekė žemiausią lygį – 0,6% per metus“, – atkreipia dėmesį p. Mačiulis. Vieni tokį menką produktyvumo augimą sieja su technologijų trūkumu, o kiti sako, kad technologijų yra per daug. Jos išstumia dalį žmonių iš darbo rinkos, todėl visos visuomenės produktyvumas neauga. Nors dirbančiųjų produktyvumas ir didėja.

Mažai ir investicijų – investicijos po krizės pasaulyje taip ir neatsigavo, sako ekonomistas. 10 trln. USD pasaulyje investuota į finansinius instrumentus su neigiamomis palūkanomis.

Po krizės buvo daug konsolidacijų, todėl dabar konkurencija sumažėjusi, tokia padėtis irgi neskatina investuoti.

„Ilgalaikę stagnaciją lemia ir demografinės tendencijos, gyventojų senėjimas“, – vardija p. Mačiulis. Be to, pasak jo, žmonės yra išsilavinę, todėl papildomos investicijos į aukštąjį mokslą uždirba vis mažesnę grąžą, tai dar viena menko produktyvumo augimo priežastis.

Trukdo ir nelygybė

„Iš ekonomikos augimo naudos turi nedidelis žmonių ratas, todėl nelygybė didėja. Pasiturintys gyventojai beveik visas papildomas pajamas skiria taupymui, o tai neskatina vartojimo“, – teigia p. Mačiulis. Pajamų nelygybė išaugo anglosaksų valstybėse, o Skandinavijoje, Vokietijoje ji nedidėja.

„Nelygybė, problemos dėl pabėgėlių skatina populistinių jėgų atsiradimą, todėl valios struktūrinėms reformoms šalys neturi. Tokiu būdu tenka išbraukti ir šį ekonomikos augimo šaltinį“, – teigia p. Mačiulis.

„Manau, kad augimą slopinančios priežastys reikšmingos, todėl sunku tikėtis, kad produktyvumo augimas greitai pradės augti“, – apibendrina p. Mačiulis.

Dėl visų šių priežasčių paklausa pinigams nebus didelė, todėl, anot „Swedban“ ekonomisto, palūkanos nesugrįš į 3% ar aukštesnį lygį dar ne vienerius metus. Tai neatsitiks ir tuomet, kai ECB pradės kelti palūkanų normą.

Visą p. Mačiulio pristatymą galite peržiūrėti čia.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau