Preliminarios deklaracijos – šią savaitę: kam reikia deklaruoti pajamas

Publikuota: 2017-03-13
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Laiku pateikus gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją, mokesčių permoką galima susigrąžinti iki 2017 m. liepos 31 d. Ar teisingai pritaikyta NPD suma, galima sužinoti deklaravimo sistemoje palyginus du skaičius.

Darius Buta, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) komunikacijos vadovas, pažymi, jog „preliminari deklaracijų paruošimo data – kovo 16 d.“

VMI primena, jog teisingai užpildytą deklaraciją pateikus iki 2017 m. gegužės 2 d., permoka bus grąžinta iki 2017 m. liepos 31 d. Deklaraciją pateikus arba patikslinus po termino, permoka bus grąžinta ne vėliau kaip per 90 d. nuo jos pateikimo ar patikslinimo dienos.

VŽ rašė, kad prievolė deklaruoti 2016 m. gautas pajamas gali atsirasti ir gavus palūkanų, dovanų, ar sumokėjus daugiau kaip 360 Eur partijos nario mokesčio, pačiau galima skaityti čia.

Tenka ir primokėti

Tačiau kartais gyventojams susidaro ir gyventojų pajamų mokesčio nepriemokos. Mokėtina gyventojų pajamų mokesčio suma dažniausiai susidaro dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) perskaičiavimo.

NPD metų eigoje taikomas tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms, o metams pasibaigus jis perskaičiuojamas, jeigu buvo gauta kitų 15% tarifu apmokestinamų pajamų (pvz., ligos pašalpa iš „Sodros“, pajamos iš kitos darbovietės, nuomos pajamos ir pan.).

Kokio dydžio NPD buvo pritaikytas, galima pasitikrinti trečiųjų asmenų suformuotoje pažymoje, kuri yra paskelbta Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS), o koks NPD priklauso, apskaičiuojama deklaracijos GPM308 15 laukelyje. Taigi, palyginus šiuos du skaičius galima pamatyti, ar visas NPD buvo pritaikytas, ar buvo pritaikytas per didelis NPD.

2016 NPD

Kai gyventojo 2016 m. metinės pajamos yra ne didesnės kaip 12 minimalių mėnesinių algų, metinis NPD siekia 2.400 Eur. Dvylika minimalių mėnesinių algų yra 4.500 Eur (350 Eur x 12 mėn.).

Kai gyventojo metinės pajamos yra didesnės kaip 4.200 Eur, konkretus metinio NPD dydis skaičiuojamas pagal formulę.

Jeigu gyventojo metinės apmokestinamosios pajamos yra didesnės nei 11.259 Eur (938 Eur per mėnesį) ar šiai sumai lygios, metinis NPD jam netaikomas, nes, apskaičiavus NPD pagal formulę, jis yra lygus nuliui.

Papildomas NPD

Tėvams ir įtėviams dar taikomas papildomas 120 Eur mėnesio neapmokestinamųjų pajamų dydis už kiekvieną vaiką. Kiekvienam tėvui taikoma pusę šio dydžio – po 60 Eur per mėnesį. Jeigu gyventojas vaikus augina vienas, jam taikomas visas papildomas NPD.

Metinį papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį už auginamus vaikus gali prisitaikyti ir vienas iš tėvų, nes jis taikomas pagal tėvų pasirinktą santykį. Pavyzdžiui, jei mokestiniu laikotarpiu vienas iš tėvų gavo vien neapmokestinamųjų pajamų ir metiniu papildomu NPD nepasinaudojo.

Papildomas NPD taikomas tol, kol vaikai mokosi pagal bendrojo ugdymo programas.

Bendrojo ugdymo mokyklos baigimą patvirtina brandos atestatas ir pan., kurie išduodami Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka. Tokie dokumentai išduodami ne vėliau kaip liepos mėnesį, todėl papildomas NPD liepos mėnesį dar taikomas ir nustojamas taikyti nuo rugpjūčio mėn.

Pavyzdžiui, gyventojo auginamam vaikui einamųjų metų rugsėjo 19 d. sukanka 18 metų. Vaikas mokykloje pagal bendro ugdymo programą nesimoko. Šiam gyventojui papildomas NPD gali būti taikomas už 9 mėnesius (sausio – rugsėjo mėnesius). Nuo spalio mėn. teisės į PNPD gyventojas neturi.

Kitas pavyzdys – einamųjų metų kovo 15 d. gimė vaikas. Gyventojui papildomas NPD pradedamas taikyti nuo balandžio mėnesio.

Tretieji asmenys

Jeigu EDS sistemoje iš trečiųjų asmenų suformuotoje pažymoje nėra duomenų apie gautas pajamas iš juridinio asmens, gyventojas turėtų kreiptis į išmokas išmokėjusį juridinį asmenį, kad jis pateiktų patikslintus duomenis apie jo gautas pajamas. Jei juridinis asmuo atsisako patikslinti duomenis ir išduoti pažymą, reikia skambinti į VMI.

Skolinimosi platformos

VMI taip pat primena, jog per tarpusavio skolinimosi platformas gautos palūkanos priskiriamos B klasės pajamoms, nes skolininkai palūkanas moka per tarpusavio skolinimosi platformas, o ne tiesiogiai kiekvienam investuotojui.

Palūkanas, gautas iš juridinio asmens, deklaruoja jas gavęs gyventojas ir sumoka 15 % pajamų mokestį nuo bendros gautų palūkanų sumos, neatėmus jokių platformos taikomų administracinių mokesčių.

Kas privalo deklaruoti

Iki 2017 m. gegužės 2 d. pajamas už 2016 m. privalo deklaruoti gyventojai, gavę B klasės pajamų, t. y. pajamų, nuo kurių pajamų mokestį apskaičiuoti ir sumokėti privalo jie patys.

Nuo 2014 m. įvairių rūšių palūkanos (už indėlius, paskolas, vertybinius popierius, palūkanos, išmokėtos atsiskaitant už žemės ūkio produkciją) yra priskiriamos B klasės pajamoms, todėl vien dėl jų gavimo gyventojui gali atsirasti pareiga deklaruoti metines pajamas. Tokia pareiga atsiranda gyventojui, 2016 m. gavusiam:

  • palūkanų už nuo 2014 m. sausio 1 d. įsigytus ne nuosavybės vertybinius popierius ir už indėlius, sutartys dėl kurių sudarytos nuo 2014 m. sausio 1 d., kai bendra jų suma yra didesnė nei 500 Eur
  • palūkanų už paskolas iš Lietuvos vienetų ar šaltinio užsienio valstybėje (nesvarbu, kokia suma buvo gauta).

Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojais įregistruoti gyventojai, gavę pajamų iš žemės ūkio veiklos, privalo deklaruoti pajamas, nesvarbu, kokia suma praėjusiais metais buvo gauta.

Kiti žemės ūkio veiklos pajamų gavę gyventojai (ne PVM mokėtojai) deklaruoti metines pajamas privalo tuo atveju, jeigu šias pajamas gavo iš gyventojų ar iš šaltinio užsienio valstybėje, o gauta suma yra didesnė kaip 3.000 Eur.

Dovanų gavę gyventojai deklaruoti metines pajamas privalo, jeigu jie gavo didesnes kaip 2.500 Eur vertės dovanas pinigais ar turtu.

Jeigu gyventojas dovanu gavo nekilnojamąjį daiktą Lietuvoje iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, senelių ir vaikaičių, tuomet deklaravimo prievolė neatsiranda.

Gyventojai, įregistravę individualią veiklą ar 2016 m. turėję verslo liudijimus metines pajamas deklaruoti privalo, neatsižvelgiant į tai, ar jie buvo gavę pajamų iš šios veiklos, ar ne.

Pajamas deklaruoti turi individualių įmonių savininkai, ūkinių ir mažųjų bendrijų nariai, gavę pajamų iš šių įmonių ar bendrijų, taip pat kiti gyventojai, gavę pajamų, nuo kurių sumokėti pajamų mokestį privalo jie patys.

Politikų pajamos

Pajamas privalo deklaruoti politikai, valstybės tarnautojai, kitas Gyventojų turto deklaravimo įstatyme nurodytas pareigas 2016 m. ėję gyventojai ir jų šeimų nariai, politinės partijos nariai, kurių sumokėtas politinės partijos nario mokestis per 2016 m. buvo didesnis kaip 360 Eur, ir jų šeimų nariai. Jie metines pajamų deklaracijas (GPM308 forma) pateikti privalo, neatsižvelgiant į tai, kokias pajamas jie yra gavę.

GPM nepriemoka

Pajamas turi deklaruoti ir gyventojai, privalantys perskaičiuoti metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį (metinis NPD). Tai gyventojai, kuriems su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų gavimo vietoje pritaikytų NPD suma yra didesnė už visą taikytiną metinį NPD.

Metinis NPD, lyginant su pritaikytų NPD suma, gali sumažėti dėl įvairių priežasčių: dviejose įmonėse (įstaigose) gaunamų su darbo santykiais susijusių pajamų, dėl kitų gautų apmokestinamųjų pajamų, kurioms taikomas 15% pajamų mokesčio tarifas, išaugusio darbo užmokesčio, gautų ligos pašalpų ir pan. Sumažėjus metiniam NPD, gyventojui atsiranda pareiga sumokėti pajamų mokestį.

Mokesčių lengvatos

Gyventojai, pageidaujantys pasinaudoti mokesčio lengvatomis, t. y. 2016 m. nepasinaudoję visu metiniu NPD ar papildomu NPD už auginamus vaikus (įvaikius), mokėję gyvybės draudimo ar pensijų įmokas, palūkanas už būsto kreditą, taip pat turi deklaruoti pajamas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau