Kai biurokratai renčia slenksčius

Publikuota: 2017-02-14
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Turto bankas išieško skolas iš 91 europinį projektą vykdžiusios bankrutuojančiios bendrovės. Dažnai į tokią padėtį jos patenka, kai pareikalaujama grąžinti lėšas, nes jos buvo panaudotos pažeidžiant ES ir nacionalinius teisės aktus, o išlaidos nėra tinkamos finansuoti. Tačiau yra ir kita ES paramos pusė: lietuviški valdininkai pasistengia surašyti sunkiai įveikiamas sąlygas, o kam vis dėlto pasiseka jas perkopti, atsakymo laukia daugiau nei metus. Pinigų – dar ilgiau.

Priežastys, dėl kurių įmonės atsidūrė tokių skolininkų sąraše, yra įvairios. Dažniausia jų kaltė – lėšos panaudotos netinkamai, todėl finansuoti jų nebuvo galima. O pinigai jau išleisti. Tiesa, yra ir tikrai nesąžiningo verslo pavyzdžių – kai vykdomas tyčinis bankrotas, iš įmonės pasisavinamos lėšos grynaisiais ir pan. Konsultantai tikina, kad ES paramą administruojančios institucijos šiuo metu itin griežtai vertina paramos siekiančių įmonių finansinę situaciją, tačiau kai kuriais atvejais į nemokią situaciją įmonę gali įvaryti priežastys, kurių numatyti iš anksto neįmanoma – eksporto rinkų užsivėrimas, atsiradus sankcijoms, ženklus kritimas produkcijos realizavimo rinkose, partnerių problemos, akcininkų konfliktai ir kt. „Natūralu, kad kai kurioms įmonėms verslas gali nepasisekti ir jos gali bankrutuoti. Tačiau tokių nėra daug, o ES paramos saugiklių, mano nuomone – daugiau nei pakankamai“, – šiandien VŽ puslapiuose aiškina Simonas Žunda, konsultacijų VšĮ „Consensus Europae“ direktorius. Jo teigimu, Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) taiko net griežtesnius reikalavimus nei reikalauja europinės taisyklės.

Atrodytų, griežtesni reikalavimai turėtų atsijoti lengvabūdiškai į ES paramą žvelgiančius verslininkus, galbūt net pervertinančius savo galimybes ir perspektyvą. Tačiau ši problema turi ir kitą lazdos galą – jau įsibėgėja 2014-2020 m. ES paramos finansinis laikotarpis, o skirtų projektams pinigų kapšas ne tik kad „prakrapštytas“ simboliškai – daugelis priemonių net nesulaukia tinkamo dalyvių skaičiaus. Vieni verslininkai sako nusivylę „gumos tempimu“, kiti tikina bankrutavę belaukdami jau paskirtų, tačiau taip ir neišmokėtų pinigų.

Kita problema – kai kurių priemonių sąlygos surašomos taip, kad retas imasi gaišti su nesibaigiančiu biurokratiniu popierizmu. „Savo kailiu įsitikinau, kokia baisi biurokratija. Daugiau ES pinigų vargu ar prašysiu“, – redakcijai guodėsi Valdas Končius, MB „Kėdainių akmenukas“ direktorius (2017 01 17). Paraišką dėl ES investicijų 2015 m. pabaigoje padavusi įmonė, tik po metų sulaukė Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) informacijos, kad projektas gaus paramą. O kada bus pasirašyta sutartis dėl projekto finansavimo, p. Končius net nežino. Dar vienas „lankstumo“ pavyzdys – paskelbtas kvietimas teikti paraiškas pagal priemonę „Intelektas LT. Bendri mokslo - verslo projektai“. Priemonės tikslas – paskatinti šalies įmones investuoti į inovaciniams gaminiams, paslaugoms ar procesams kurti reikalingus mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, taip pat paskatinti įmonių plėtrą ir naujų inovacinių įmonių steigimąsi. Už ES pinigus atsakingos institucijos lieka ištikimos savo principams tempti laiką: kvietimas paskelbtas 2015 m. gruodžio 29 d., gautos 292 paraiškos – ir jos vis dar neįvertintos...

Apie kokias inovacijas galime kalbėti, jei daugiau nei metus įmonės nežino, kiek galės (ir ar galės) investuoti ir svarbiausia – inovacijų pasaulyje laikas bėga kur kas greičiau, todėl net ir sulaukus nerangių personų palaiminimo, sumanytas inovacijas jau galima bus mesti į šiukšlyną. Visos tos biurokratinės kliūtys, valdininkų abejingumas, apatinės girnapusės apsisukimo greitis – vietos išmislas. Europos Komisija ne kartą patvirtino: taisykles ES paramai gauti nusistato kiekviena šalis, jokio diktato iš Briuselio nėra. Kokių tad tikslų iš tikrųjų siekia LVPA, NMA?

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau