„Sodros“ įmokų sumažinimą autoriams svarstys pavasarį

Publikuota: 2017-01-17
2016 12 13. LR Seimas tvirtina Vyriausybės programą. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
2016 12 13. LR Seimas tvirtina Vyriausybės programą. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimas, sulaukęs Vyriausybės išvados, pavasarį svarstys praėjusią savaitę valdančiųjų valstiečių-žaliųjų skubos tvarka įregistruotą pasiūlymą dėl „Sodros“ įmokų naštos sušvelninimo pagal autorines sutartis dirbantiems asmenims.

Antradienį, paskutiniame Seimo rudens sesijos posėdyje, parlamentarams buvo pateiktas praėjusią savaitę įregistruotas Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimas, kuris grąžintų autorių pajamas iki pakeitimų buvusi apmokestinimą.

Iki š. m. sausio 1 d. „Sodros“ įmokos buvo skaičiuojamos nuo pusės autorinių pajamų, jeigu autorius su išmokančių autorinius neturėjo darbo santykių. O nuo šių metų pradžios „Sodros“ įmokas reikia mokėti nuo visų autorinių pajamų nepriklausomai nuo to, ar asmuo susijęs su juos išmokančiu darbo santykiais, ar ne.

Viešojoje erdvėje kilus triukšmui ir diskusijoms Ramūnas Karbauskis, valdančiųjų Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis, praėjusį penktadienį užregistravo Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisą, kuri grąžina autorinių apmokestinimą nuo pusės pajamų.

Projekto aiškinamajame rašte pabrėžiama, jog pagal autorines sutartis gautoms pajamoms, kurios bus gautos iš to paties darbdavio, su kuriuo sudaryta darbo sutartis, kaip ir dabar būtų skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos nuo 100% pajamų. Siūloma, kad ši pataisa įsigaliotų nuo 2017 m. sausio 1 d.

Taip pat siūloma nustatyti, kad socialinio draudimo įmokos neskaičiuojamos nuo autoriams ir gretutinių teisių subjektams mokamo atlyginimo už kūrinių ir gretutinių teisių panaudojimą pagal suteiktas licencijas panaudoti kūrinius ar gretutinių teisių objektus. Kitaip tariant, siūloma, kad „Sodros“ įmokos nebūtų skaičiuojamos ir nuo autorių pajamų, gautų iš Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros. Taip pat siūloma atleisti nuo „Sodros“ įmokų pajamas, gautas pagal licencines sutartis.

Taip pat projekte siūloma nustatyti, jog nuo pusės pajamų „Sodros“ įmokas galėtų mokėti ir sportininkai bei atlikėjai. Nuo 2017 m. sausio 1 d. jie turi „Sodros“ įmokas mokėti nuo visų pajamų.

Šis projektas ir buvo antradienį pateiktas Seimui. 94 Seimo nariams balsavus už, 3 prieš ir 17 susilaikius parlamentarai pritarė projekto pateikimui bei sutarė jį toliau svarstyti pavasario sesijoje. Iki to laiko bus gauta ir specialiai paprašyta Vyriausybės išvada, ar ji pritaria pateiktam pasiūlymui.

Socialdemokratas Algirdas Sysas antradienį diskusijose teigė, kad „teikiama pataisa socialiai neteisinga, nes mūsų siekis, kad socialiniame draudime dalyvautų visi, be išimčių“. Tuo metu konservatorius Mykolas Majauskas pastebėjo, kad pateiktąjį pasiūlymą galima būtų ir priimti, nes „išties, kam keisti tai, kas ir taip visai neblogai veikė visus pastaruosius metus, tuo labiau, kad „Sodros“ įmokų lengvata autoriams neturi didesnės įtakos visam milijardiniam „Sodros“ biudžetui, bet yra neblogas paskatinimas menininkams ir kitiems pagal autorines sutartis dirbantiems asmenims“.

„Verslo žinios“ anksčiau yra rašiusios, jog kartais norint išvengti „Sodros“ įmokų sudaromos autorinės licencinės sutartys.

Kiti pakeitimai dėl verslo liudijimų, individualios veiklos pajamų, mažųjų bendrijų narių ir individualių įmonių savininkų išlieka. Jų švelninti kol kas nesiūloma.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau