Vietoj faktų – petardų šūviai

Publikuota: 2017-01-10
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
 

Puse lūpų prasitarus apie paslaptingą specialiųjų tarnybų pateiktą informaciją apie galimą Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovo Dainoro Bradausko tarnybinį nusižengimą, „naujiena“ kasdien apauga vis naujomis interpretacijomis. Išgirstame visko, išskyrus svarbiausia, – kuo iš tikrųjų kaltinamas minėtas asmuo ir kokie yra inkriminuojamos kaltės įrodymai.

Finansų ministras Vilius Šapoka vakar aiškino, kad šiuo metu atliekamas tyrimas dėl to, jog nuo pareigų nušalintas VMI viršininkas galėjo priimti „vienai verslo grupei naudingus sprendimus“. Verslo grupės pavadinimas – paslaptis. Panašu, kad – vieša.

Sudaryta speciali tyrimo komisija. „Komisijos tyrimas gali baigtis keliomis alternatyvomis: tyrimas gali būti nutrauktas arba VMI vadovui bus pritaikyta tarnybinė nuobauda – ji priklausys nuo tyrimo išvadų, tai gali būti ir pastaba, ir atleidimas iš darbo“, – įvardijo finansų ministras. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) paskubėjo pranešti, kad p. Bradauskas nėra nei įtariamasis, nei tuo labiau kaltinamasis, bet daugiau detalių apie galimą jo tarnybinį nusižengimą nepateikė.

Rasti galus iš tokio padrikos informacijos srauto sunku, jei apskritai įmanoma. Deja, Lietuvoje jau tapo įprasta: STT ar net prokuratūra it fokusininkas iš skrybėlės staiga ištraukia „nusikaltėlį“ ir būtinai viešai juo pamojuoja publikai. Tikslas pasiektas: kyla erzelis, vieninteliais „įrodymais“ tampa terminai „galimai“, „galėjo“, „neatmetama galimybė“ ir pan. Ir visa tai lydi iš kojų verčiantis argumentas – „tyrimo paslaptis“. Įdomiausia, kad ne vienas toks garsiai nuskambėjęs „procesas“ ne kartą buvo tyliai numarintas.

Jei yra rimtų įrodymų, klokite juos ant stalo. Jei ne, tegul specialiosios tarnybos tyliai (ir kvalifikuotai) atlieka savo darbą ir, turėdamos neginčijamus įrodymus, o dar geriau – teismui paskelbus verdiktą, traukia niekdarius dienos švieson. Nenormalu, kai, užsiminus apie galimai priimtus „vienai verslo grupei naudingus sprendimus“, visuomenė paliekama spręsti lygtį su daugeliu nežinomųjų. Vienas „nežinomųjų“ jau lyg ir paviešintas: koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis vakar kažką lemeno apie bendras ekonomikos studijas, kur buvo „labai daug merginų ir labai mažai vyrų. Todėl vyrai vieni kitus daugiau ar mažiau pažinojo“. Pažinojo ir toliau draugavo. Argi vyrai dėl to kalti?

Kas kaltas, ar kaltas ir dėl ko kaltas, gali atsakyti tik teismas. Specialiųjų tarnybų reikalas – surinkti ir pateikti kaltės įrodymus. Neskleidžiant gandų. Kol kas visa tai labiau kvepia interesais. Ir tėškiama dėmė visai koalicijai, ypač – socialdemokratams. Gali būti, kad p. Bradauskas – netinkama kandidatūra naujos valdžios komandai. Dėl to nieko kriminalinio nebūtų: Lietuvoje taip jau yra, kad nauja valdžia keičia strateginių įmonių, svarbių valstybės institucijų vadovus. Tačiau, gerbiamieji, yra juk veikiantis Darbo kodeksas. Nepatinka vadovas – galima perimti verslo praktiką: atleisti šalių susitarimu. Beje, taip buvo pasielgta su ilgamečiu vienu „Lietuvos geležinkelių“ vadovų Albertu Šimėnu. Aišku, jei nėra kriminalo...

O dabar sklando kol kas nepagrįstas p. Bradausko kaltinimas korupcija. Šešėlis krinta ne tik ant koalicijos, bet ir ant mokesčių inspekcijos. Visuomenė gali susidaryti nuomonę, kad specialiosiomis tarnybomis galima pasinaudoti kaip įrankiu – nori į postą pasodinti savo žmogų, sukompromituok ten sėdintį. Naujos komandos turi teisę keisti, bet reikia remtis įstatymais, o ne tuščiai petardomis šaudyti. Demokratinėje valstybėje tokie veiksmai negali būti toleruojami – jie diskredituoja ne tik specialiąsias tarnybas ar politikus. Jie diskredituoja valstybę.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau