Astravo AE pagaminta elektra negalės pasiekti Lietuvos

Publikuota: 2017-09-13
15min.lt nuotr.
15min.lt nuotr.

Vyriausybė patvirtino planą, pagal kurį Baltarusijoje, netoli Vilniaus, statomoje nesaugioje Astravo atominėje elektrinėje (AE) pagaminta elektra negalėtų patekti į Lietuvą.

Patvirtintame plane be kita ko numatyta, kad bus ribojami elektros pralaidumai su Baltarusija bei ją numatoma papildomai apmokestinti.

Taip pat bus uždrausta Kruonio hidroakumuliacinei elektrinei teikti paslaugas Baltarusijai. Dar 2015 m. Baltarusija kreipėsi į Kruonio elektrinę, kad ši galėtų teikti balansavimo paslaugas Astravo AE. Tuomet Lietuva baltarusiams atsakė, kad tokios galimybės nėra. Dabar tokį draudimą numatoma įtvirtinti atitinkamuose teisės aktuose.

Tarp energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno Vyriausybės posėdyje pristatyto plano priemonių yra ir nuostata iki kitų metų II ketv. susitarti su Latvija ir Estija taikyti elektrai iš trečiųjų šalių elektros perdavimo mokesčius, jei tam pritars ir Europos Komisija. Be to, iki 2019 m. I ketv. ketinama susitarti su aplinkinėmis valstybėmis riboti elektros importą iš Astravo AE.

Nors eksportuotojai iš Lietuvos už į trečiąsias šalis perduodamą energiją dabar moka mokestį, Rusijos ir Baltarusijos įmonės už į Lietuvą perduodamą elektrą tokių mokesčių nemoka. Naujajame plane numatyta, kad toks papildomas mokestis būtų pritaikytas ir importuojamai rusiškai bei baltarusiškai elektrai.

Dalis priemonių susijusios su Baltijos šalių ir Vakarų Europos elektros tinklų sinchronizavimu, kurį numatoma užbaigti iki 2025 m.

Lietuvos Seimas šiemet balandį priimtu specialiu įstatymu įtvirtino, kad vos už pusšimčio kilometrų nuo Vilniaus statoma Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei aplinkai ir visuomenės sveikatai. Šiuo įstatymu Vyriausybė taip pat buvo įpareigota per pusmetį patvirtinti Astravo AE gaminamos elektros importo į Lietuvą ribojimo planą.

Astravo AE stato Rusijos korporacija „Rosatom“. Lietuva nerimauja, kad jėgainė kyla nesilaikant saugumo standartų. Bet Baltarusija tikina, kad statydama jėgainę, laikosi visų saugumo reikalavimų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

10 didžiausių energetikos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Litesko, UAB46.9146.73852
Vilniaus energija, UAB151.0582.87241
INTER RAO Lietuva, AB138.93211.72125
Kauno energija, AB61.1888.214478
Elektrum Lietuva, UAB68.93562419
Energijos tiekimas, UAB81.37911.81529
LitMet, UAB43.7154.47922
Litgrid, AB143.21518.883235
Lietuvos energijos gamyba, AB151.75848.330399
Lietuvos dujų tiekimas, UAB195.386-14.29131
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta Lietuvos „Gazelė 2015“ Bendrovė Augimas (2011-2014),% Apskritis
11 Nordic Power Management, UAB 1.392% Vilniaus
1589 UAB „ENERTY“ 68% Vilniaus
2496 UAB „ELEKTRĖNŲ KOMUNALINIS ŪKIS“ 43% Vilniaus
2697 UAB „Gemba“ 39% Vilniaus
3037 UAB „VĖJO VATAS“ 34% Klaipėdos

10 didžiausių pramonės bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Baltic Agro, UAB161.087942115
BOEN Lietuva, UAB156.8445941.331
Orion Global pet, UAB213.6443.812121
Thermo Fisher Scientific Baltics, UAB176.67893.764621
Lytagra, AB139.7555.769605
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Viada LT, UAB201.0753.8241.001
SBA baldų kompanija, UAB351.11812.78159
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau