„Litgrid“ ir ESO norėtų pirkti jūsų elektros vartojimo grafiką

Litgrid ir ESO apklaus daugiau nei 500 verslo ir pramonės elektros vartotojų siekdami išsiaiškinti, ar gyventojai ir verslas būtų linkę elektros tinklo valdytojams teikti poreikio valdymo paslaugą.
Elektros vartotojai galėtų būti finansiškai skatinami už tai, kad, sutikdami vartoti elektrą tinklo operatoriaus nustatytu grafiku, padėtų užtikrinti efektyvesnį sistemos valdymą ir geriau išnaudoti elektros rinkos teikiamas galimybes. Siekiant išsiaiškinti elektros poreikio valdymo potencialą Lietuvoje, šiuo metu atliekama studija.
Jos metu daugiau nei 500 elektros vartotojų (ir verslo, pramonės įmonės, ir gyventojai) turės galimybę išsakyti savo lūkesčius ir poreikius dalyvauti teikiant elektros poreikio valdymo paslaugą. Numatoma, kad studijoje bus įvertinti potencialūs elektros poreikio valdymo paslaugos tiekėjai, atsižvelgiant į jų elektros vartojimo tendencijas ir technines galimybes, taip pat bus nustatyti techniniai reikalavimai perdavimo sistemos ir skirstymo operatoriams. Studija bus atliekama iki 2018 m. vidurio.
Europos elektros rinkose bręsta perversmas, elektros vartotojai tampa ir gamintojais, ir balansavimo paslaugų tiekėjais. Būdami aktyvūs rinkos dalyviai jie prisideda prie efektyvesnio elektros sistemos valdymo. Šių tendencijų banga labai pamažu atsirita ir į Lietuvą. Šiuo metu atliekamos studijos tikslas užčiuopti aplinkybes rastis elektros poreikio valdymo paslaugai Lietuvoje, ir nustatyti technines sąlygas jas plėtoti, - išplatintame pranešime cituojamas Daivis Virbickas, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus Litgrid generalinis direktorius.
Studija yra pirmoji paskata elektros perdavimo sistemos ir skirstymo operatoriams permąstyti elektros vartotojo vaidmenį sistemoje ir suteikti instrumentų, įgalinančių jį veikti. Elektros poreikio valdymo paslauga gali būti aktuali sunkiosios pramonės, medienos, maisto pramonės įmonėms, kurios imlios energijai, taip pat įmonėms, kurios gali lanksčiai koreguoti savo gamybos planus. Galimybės teikti tokią paslaugą galėtų būti naudingos ir gyventojams, kurie savo namus šildo elektra, šiluminiais siurbliais ar naudoja kitus prietaisus, vartojančius daug elektros.
Ateityje klientai dalyvaus ne tik elektros rinkoje, gamindami elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių, ar saugodami ją elektromobilių ar kitose baterijose, bet ir padės efektyviau valdyti elektros skirstymo tinklo sistemas. Tinkami klientų skatinimo modeliai skatins elektrą vartoti, kai ji bus pigiausia pavyzdžiui, itin vėjuotomis ar saulėtomis dienomis ir arčiau jos gamybos taško, teigia Dalia Andrulionienė, elektros ir dujų skirstymo bendrovės Energijos skirstymo operatorius (ESO) generalinė direktorė.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą