Padėję verslui prisijaukinti laisvąją elektrą

Publikuota: 2017-05-10
2017 03 07. Baltijos šalių energijos gamintojos „Eesti Energia“ antrinės bendrovės Lietuvoje „Enefit“ spaudos konferencija. Janis Bethers, „Enefit“ generalinis direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
2017 03 07. Baltijos šalių energijos gamintojos „Eesti Energia“ antrinės bendrovės Lietuvoje „Enefit“ spaudos konferencija. Janis Bethers, „Enefit“ generalinis direktorius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Didžiausios Baltijos šalyse energijos gamintojos „Eesti Energia“ antrinė įmonė „Enefit“ laisvoje elektros rinkoje veikia jau dešimt metų. Per šį laiką bendrovė sukūrė įvairiapusį produktų krepšelį ir užsitarnavo pasitikėjimą tarp savo klientų, o dabar ruošiasi laukiančioms permainoms rinkoje ir planuoja naujas plėtros kryptis.

Šiandien elektrą iš „Enefit“ perka kone 1 000 klientų – nuo mažųjų prekybininkų iki stambių gamybos įmonių. Kompanijos generalinis direktorius Janis Bethersas tvirtina, kad elektros energijos rinka ir toliau sparčiai keisis, o „Enefit“ ketina išlikti šios evoliucijos pirmagalyje. Su p. Bethersu kalbamės apie laukiančius pokyčius ir naujas galimybes klientams. Pasak jo, netolimoje ateityje „Enefit“ verslo klientams pasiūlys novatoriškų būdų pirkti elektrą ir optimizuoti jos vartojimą, o po kelerių metų į laisvąją rinką įsijungę buitiniai vartotojai iš bendrovės galės tikėtis konkurencingų elektros įsigijimo pasiūlymų. Dar viena nauja bendrovės veiklos kryptimi taps dalyvavimas dujų rinkoje.

nuotrauka::1

Lietuvos rinkoje sukaupėte nemažą patirtį. Ar galėtumėte palyginti, kaip bėgant laikui keitėsi jūsų klientai ir kas jiems aktualu šiandien?

Šiandien, skirtingai negu prieš dešimtmetį, jau niekam nebereikia aiškinti rinkos veikimo pagrindų. Dabar klientams reikia tiesiog padėti pasirinkti palankiausias elektros įsigijimo galimybes, kurias suteikia rinka. Pavyzdžiui, jei prieš kelerius metus praktiškai visi mūsų klientai naudojosi fiksuotos kainos pasiūlymu, tai šiandien vis didesnė dalis renkasi įsigyti elektrą momentine biržos kaina, vadinama „Spot“, kuri geriausiai atspindi realią pasiūlos ir paklausos situaciją rinkoje.

„Spot“ kainos pasiūlymu šiuo metu naudojasi maždaug pusė mūsų klientų. Jiems elektros pirkimas pagal „Spot“ kainas leidžia geriau išnaudoti palankią situaciją elektros energijos rinkoje ir sutaupyti. Tokio tipo produktai, suteikiantys daugiau lankstumo ir galimybių pasirinkti pačiam klientui, artimiausioje ateityje bus aktualūs vis didesniam Lietuvos įmonių skaičiui.

Situacija prieš dešimt metų buvo visiškai kitokia – tuo metu visus sprendimus priimdavo rinką reguliuojanti institucija, o elektros pirkėjams galimybių rinktis praktiškai nebuvo. Pradėjus funkcionuoti laisvai elektros energijos rinkai, galimybių ėmė daugėti, jomis pasinaudoti norinčių įmonių skaičius palaipsniui augo, taip plėtėsi ir mūsų klientų ratas. Kelerius metus truko savotiškas pereinamasis etapas, kurį pavadinčiau edukacijos periodu, kurio metu tiek mūsų klientai, tiek mes mokėmės rinkos ypatumų. Klientai pratinosi prie naujų elektros įsigijimo galimybių, o mes gilinomės ir ieškojome būdų, kaip geriau patenkinti jų lūkesčius.

Tendencija, kuri matoma visose srityse – klientai tampa vis reiklesni paslaugų kokybei. Ar pasikeitė jų lūkesčiai elektros energijos rinkoje?

Pagrindiniu dalyku ir toliau išliks konkurencinga elektros energijos kaina. Tačiau konkurencingas elektros įsigijimo pasiūlymas ateityje turės ne vienintelį jame užfiksuotą konkretų skaičių. Vis daugiau įmonių norės lankstesnių įsigijimo pasiūlymų, kurie leistų pirkti elektrą momentinėmis biržos kainomis ar kitaip išnaudoti svyravimus rinkoje. Klientams taip pat bus svarbu, kad nepriklausomi elektros energijos tiekėjai padėtų atlikti energijos auditą, pasiūlytų aktyvaus elektros vartojimo valdymo sprendimų ir būdų, kaip optimizuoti energijos sąnaudas. Todėl mus vartotojai vis dažniau vertins ne tik kaip elektros pardavėjus, o kaip konsultantus energijos vartojimo ir taupymo klausimais.

Ir vartotojai, ir verslas vis daugiau dėmesio skiria tvarumui ir ekologijai. Jūs taip pat siūlote elektros energiją iš atsinaujinančių šaltinių. Ar tai populiarus pasirinkimas tarp „Enefit“ klientų?

Mūsų siūlomą žaliosios elektros energijos produktą pagrindinė bendrovė „Eesti Energia“ pristatė dar 2001 metais – viena pirmųjų regione. Šiuo metu „Enefit“ yra viena didžiausių elektros iš atsinaujinančių šaltinių importuotojų Lietuvoje. Ši elektra sudaro apie 40 procentų viso mūsų parduodamo elektros energijos kiekio, ją naudoti pasirinkęs kas penktas mūsų klientas Lietuvoje.

Iš tiesų, kaip ir pastebėjote, tokią elektros energiją renkasi įmonės, kurios savo veikloje siekia vadovautis tvarios veiklos principais. Didėjant susirūpinimui dėl aplinkos taršos ir klimato kaitos, energijos iš atsinaujinančių šaltinių aktualumas artimiausioje ateityje tik išaugs. Palanku tai, kad tiek Lietuva, tiek Estija jau yra pasiekusios ES nustatytus 2020 metų tikslus dėl energijos gamybos iš atsinaujinančių šaltinių. Tai reiškia, kad artimiausius metus ekologiškos elektros energijos pasiūla galės patenkinti verslo poreikius. Be to, „Eesti Energia“ nuolatos investuoja į vėjo elektrinių parkus ir kitus energijos iš atsinaujinančių šaltinių būdus, todėl ateityje tikrai turės ką pasiūlyti rinkai.

Kaip jau paminėjote, „Enefit” priklauso didžiausiai Baltijos šalyse energijos gamintojai „Eesti Energia“. Kokių pranašumų suteikia buvimas stiprios tarptautinės kompanijos dalimi?

Pagrindiniai pranašumai – analitiniai pajėgumai ir galimybė taikyti įvairiose rinkose sukauptą patirtį. Siekdamas būti konkurencingas, elektros energijos tiekėjas turi išlaikyti mažas veiklos sąnaudas ir tuo pat metu gebėti pasiūlyti aktualių produktų ir paslaugų, o tam reikalingi stiprūs įvairių sričių profesionalai. Priklausydami vienai didžiausių energetikos bendrovių Baltijos šalyse „Eesti Energia“, galime savo komandą formuoti iš aukščiausio lygio specialistų, turinčių tarptautinės patirties. Plečiame ir savo darbuotojų Vilniuje patirtį, įtraukdami juos į procesus kitose rinkose. Pavyzdžiui, elektros energijos suvartojimo Estijos rinkoje planavimas – „Enefit“ Vilniaus biure dirbančių specialistų atsakomybė.

Be to, dabar grupės veikla apima ne tik Baltijos šalis, bet ir Lenkijos bei kitas rinkas, o tai mums suteikia dar vieną konkurencinį pranašumą. Keičiamės geriausiais praktikos pavyzdžiais tarptautiniu mastu ir esame pasirengę pirmieji į rinką perkelti kitur prigijusius produktus.

Energetikos ministerija planuoja po kelerių metų leisti iš nepriklausomų elektros tiekėjų pirkti elektrą ir buitiniams vartotojams Lietuvoje. Kokių naujovių jiems pasiūlysite?

Lietuvos buitiniai vartotojai liko vieninteliais Baltijos šalyse, kuriems elektros energija vis dar tiekiama reguliuojama kaina. Tikimės, kad galiausiai ir jiems bus sudarytos galimybės įsigyti elektrą rinkos kaina. Kai tokia galimybė buvo suteikta buitiniams vartotojams Estijoje, jų pasitenkinimas elektros tiekimo paslaugomis išaugo. Tiesa, daugelis buitinių vartotojų šioje šalyje ir toliau renkasi fiksuotos ar iš dalies fiksuotos kainos pasiūlymus. Lietuvos buitiniams vartotojams būsime pasirengę pasiūlyti konkurencingą elektros kainą ir patogų elektros įsigijimo būdą internetu.

Kokius dar išskirtumėte pagrindinius šalies energetikos sektoriaus pokyčius, kurie bus aktualūs elektros energijos pirkėjams?

Nuo 2018-ųjų sausio elektros tinklų operatoriai Baltijos šalyse pradės įgyvendinti bendros balansavimo zonos modelį. Būsime vieni pirmųjų visoje ES, kadangi šis modelis sukurs pagrindą tam, kad būtų įgyvendintos visos ligšiolinės ES gairės dėl bendros energijos rinkos.

Pradėjus veikti bendrai balansavimo zonai, elektros energijos rinkos dalyviams Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse tolimesnėje ateityje atsiras galimybė dalyvauti rinkos balansavime. Kaip visa tai atrodys realybėje? Įsivaizduokite, kad įvykus gedimui trumpam sutrinka elektros sistemos darbas, dėl to į tinklą Lietuvoje nepatiekiamas suplanuotas elektros energijos kiekis. Tokiu atveju reikia pasitelkti vietinius energijos gamybos pajėgumus, kurie kompensuoja susidariusį elektros deficitą. Naujasis balansavimo modelis įgalina alternatyvą – tinklo operatorius galės sumokėti vartotojams, kad jie sumažintų savo vartojimo apimtį ir taip panaikintų susidariusį elektros energijos deficitą. Jei vartotojams mokama kompensacija bus mažesnė už vietinių gamybos pajėgumų eksploatacijos kainą, tai prisidės prie didesnio rinkos efektyvumo ir tuo pačiu užtikrins elektros sistemos stabilumą.

Po kelerių metų pradėjus veikti šiam modeliui, „Enefit“ bus pasirengusi supažindinti klientus su naujomis galimybėmis ir pasiūlyti automatizuotų sprendimų, kurie leistų realiuoju laiku išnaudoti šio modelio pranašumus.

Kokius tikslus keliate sau Lietuvoje? Kokių plėtros galimybių įžvelgiate rinkoje artimiausiu metu?

Per praėjusius metus Lietuvoje „Enefit“ pasiekė įspūdingų rezultatų. Per 2016 m. savo klientams Lietuvoje pardavėme daugiau kaip 544 GWh elektros energijos, kuri sudarė apie 6 proc. visos rinkos, ir uždirbome daugiau kaip 2 mln. eurų pelno – net dešimt kartų daugiau nei ankstesniais metais. Esame pasirengę nuosekliai augti ir didinti užimamą rinkos dalį Lietuvoje iki dviženklio skaičiaus.

Šiuo metu Baltijos šalių energijos rinkoje atsiveria naujų galimybių, o „Enefit“ išgyvena įdomų pokyčių laikotarpį. Šiandien iš elektros pardavėjo virstame energijos pardavėju, nes į siūlomų produktų krepšelį visose Baltijos šalyse įtrauktos dujos. Estijos rinkoje verslo klientams dujas siūlome jau ketverius metus, o praėjusių metų pabaigoje jas iš mūsų gali įsigyti ir buitiniai vartotojai. Per palyginti trumpą laikotarpį sugebėjome užsitikrinti 20 proc. Estijos dujų rinkos. Šių metų balandžio mėnesį Latvijos dujų rinka taip pat tapo atvira, o mes iš karto pateikėme pasiūlymus dujas perkančioms Latvijos įmonėms.

Jau daugelį metų „Enefit“ sėkmingai konkuruoja su tiekėjais, kurie anksčiau dominavo elektros rinkoje, todėl esame pasirengę mesti iššūkį ir didžiausiems dujų rinkos tiekėjams Baltijos šalyse. Kai Lietuvos dujų rinkoje bus užtikrintos atitinkamos sąlygos konkurencijai, esame pasirengę aktyviai veikti ir čia. Tokios didelės energetikos kompanijos kaip „Eesti Energia“, sukaupusios prekybos žaliavomis patirties, gali pasiūlyti konkurencingų produktų ir sėkmingai varžytis su buvusiais dideliais rinkos žaidėjais.

Kita „Enefit“ plėtros kryptis – aktyvus energijos vartojimo valdymas dalyvaujant balansavimo rinkoje ir teikiant sprendimus klientams, kaip kuo palankiau išnaudoti „Spot“ kainų svyravimus ir kitus rinkos pokyčius.

Ačiū už pokalbį!

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pastatę hidroelektrinę užtvindė dolomito karjerą

Kai kinai Baltarusijos Vitebsko rajone pastatė didžiausią šalyje hidroelektrinę, buvo užtvindytas netoliese...

Pramonė
08:59
Ar pasiruošta griežtesniam Europos finansų sektoriaus reguliavimui? 1

ES reguliacinė reforma, kitaip žinoma kaip MiFID II, iš esmės pakeis ne tik ES finansų bet ir Lietuvos žemės...

Finansai
2017.12.31
Byla „Vilniaus energijai“ ir „Litesko“ nutraukta dėl senaties 4

Vilniaus apygardos teismas dėl rugsėjo 17 d. suėjusios senaties nutraukė bylą prieš „Vilniaus energiją“ ir...

Energetika
2017.12.28
„Gazprom“ akistata su Europos Sąjungos biurokratais Premium 1

Europos Komisijos (EK) planai reguliuoti į Bendriją iš trečiųjų šalių ateinančius dujotiekius stumiasi...

Energetika
2017.12.28
„Kauno energija“ didins šilumos kainas 1

AB „Kauno energija“ pranešė, kad nuo 2018 m. sausio 1 d. Kaune centralizuotai tiekiamos šilumos kaina,...

Energetika
2017.12.27
„Klaipėdos nafta“ iš „Naftos grupės“ prisiteisė 21 mln. Eur 1

Buvę naftos produktų ekspedijavimo bendrovės „Naftos grupė“ vadovai „Klaipėdos naftai“ turės atlyginti...

Energetika
2017.12.27
Ignalinos AE konkurse – Lietuvos ir Vokietijos įmonių kartelis 4

Už dalyvavimą karteliniame susitarime 2014 m. Ignalinos AE organizuotame aukcione dviems bendrovėms...

Energetika
2017.12.27
Utenos šiukšlių rūšiavimo gamyklai leido dirbti be privataus operatoriaus 1

Viešųjų pirkimų konkurse neišrinkus privataus Utenos atliekų mechaninio–biologinio apdorojimo (MBA) įrenginių...

Verslo aplinka
2017.12.27
3 scenarijai elektros gamybai iš atsinaujinančių išteklių 9

Lietuvai siekiant energetinės nepriklausomybės yra būtina pačiai gaminti daugiau elektros energijos. Švariai,...

Energetika
2017.12.25
„BaltCap“ fondas perka biodujų jėgainių valdytoją Latvijoje 3

Didžiausio Baltijos šalyse privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ įkurtas fondas „BaltCap...

Rinkos
2017.12.22
Svarstys, kokia bus energetika ir po kelerių, ir po 30 metų 1

Seimui pristatyta Vyriausybės ilgai rengta ir derinta nauja Energetikos strategija, kurioje be kita ko...

Energetika
2017.12.22
Paskelbti tretinio galios rezervo rezultatai

Po Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos sprendimo dėl viršutinės kainos ribos elektros...

Energetika
2017.12.21
„Achema Gas Trade“ tapo dujų biržos formuotoja

Baltijos šalių gamtinių dujų birža „GET Baltic“ pasirašė rinkos formuotojo sutartį su didžiausios gamtinių...

Energetika
2017.12.21
Konkurencijos taryba tirs, ar VKEKK neproteguoja savivaldybių šilumininkų 2

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą ir aiškinasi, ar Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos...

Energetika
2017.12.20
Gyventojams siūlo 1,2% mažesnę elektros kainą 1

ESO kitiems metams siūlo vidutiniškai 1,2% mažesnę elektros kainą – ji mažėja jau penktus metus iš...

Energetika
2017.12.20
Vyriausybė dėl 35 mln. Eur „Gazprom“ baudos kreipsis į kaimynes 1

Uždarame Vyriausybės posėdyje trečiadienį ieškota būdų išieškoti Rusijos dujų milžinei „Gazprom“...

Energetika
2017.12.20
„Eni“, „Shell“ įklimpo į 1,1 mlrd. USD kyšio skandalą

Dvi energetikos kompanijos, Italijos „Eni SpA“ ir britų bei olandų „Royal Dutch Shell“, ir jų aukštas...

Energetika
2017.12.20
„Putokšnis“: augimą lems sutartis su pasauliniu koncernu Premium 4

Pasirašyta sutartis su vienu didžiausių pasaulyje gėrimų gamintojų kitąmet maždaug 30% išaugins PET ruošinių...

Pramonė
2017.12.20
„Lietuvos energijos gamyba“ susirūpino nepadengsianti Lietuvos elektrinės sąnaudų 6

Lietuvos elektrinę Elektrėnuose valdanti „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG) dėl VKEKK sprendimų tikina...

Energetika
2017.12.20
VIAP biudžetas 2018 m. – per plauką mažesnis

2018 m. VIAP lėšų poreikis sieks 145,2 mln. Eur, 0,4% mažiau, nei šiais metais.

Energetika
2017.12.20

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau