Nemalonumai dar vienai kredito unijai: ištuštino seifą, laukia bankrotas

Publikuota: 2017-03-07
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Kredito unija „Žemaitijos iždas“ pripažinta nemokia, siūloma skelbti jos bankrotą.

Kaip praneša sprendimą dėl nemokumo priėmęs Lietuvos bankas (LB), unijos seife patikrinimo metu trūko 122.600 Eur grynųjų, buvo likę tik 0,95 Eur. Todėl „Žemaitijos iždas“ jau antrą mėnesį neteikia paslaugų. Be to, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo.

Rinkos prievaizdo valdyba taip pat kreipėsi į teismą, prašydama unijai iškelti bankroto bylą. Kaip pažymi LB, indėlininkų lėšos draustos, tad turėtų būti grąžintos.

Pagal teisės aktus, įvykus draudžiamajam įvykiui, kompensuojama 100% indėlio sumos, neviršijančios 100.000 Eur. Išmoka klientui išmokama per 20 darbo dienų nuo draudžiamojo įvykio paskelbimo dienos (2017 m. kovo 7 d.). VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ skaičiuoja, kad asmenų skaičius siekia 202.

LB duomenimis, 2016 m. IV ketv. pabaigoje šios kredito unijos paskolų portfelis sudarė 917.000 Eur, indėlių – 1,5 mln. Eur, nuostolis siekė 64.000 Eur.

Unija „Žemaitijos iždas“ pripažinta nemokia įvertinus jos laikinojo administratoriaus UAB „Verslo konsultantai“ pateiktą informaciją apie unijos finansinę būklę, teigia LB.

„Laikinasis administratorius patvirtino, kad kredito unija pažeidžia veiklos licencijai išduoti taikomus reikalavimus ir nėra pasirengusi saugiai ir patikimai teikti finansines paslaugas, nes reikšmingai nevykdo kapitalo pakankamumo ir didžiausios paskolos sumos vienam skolininkui normatyvų, jos nuosavas kapitalas tapo daug mažesnis kaip pusė pajinio kapitalo, o kredito unijos kapitalas turėtų būti didinamas ne mažiau kaip 105.000 Eur, kad būtų užtikrintas visų veiklos riziką ribojančių normatyvų vykdymas“, – teigia LB.

Laikinojo administratoriaus vertinimu, nėra realių galimybių atkurti kredito unijos veiklos stabilumo ir patikimumo.

Priimdama sprendimą atšaukti licenciją, LB valdyba atsižvelgė į tai, kad šiai kredito unijai jau anksčiau buvo taikytos poveikio priemonės ir duoti rašytiniai nurodymai pažeidus teisės aktus, reglamentuojančius saugią ir patikimą veiklą.

2017 m. sausio 1 d. balansinės ataskaitos duomenimis, kredito unijos turtas sudarė 1,7 mln. Eur ir pagal turto dydį tai buvo šešiasdešimt devinta (iš 73) kredito unija Lietuvoje. Kredito unija vienija 392 narius.

2015 m. „Žemaitijos iždas“ gavo 35.000 Eur pajamų ir patyrė 48.000 Eur grynąjį nuostolį. 2014 m. gauta 32.000 Eur, uždirbta 2.000 Eur grynojo pelno, rodo „Creditinfo“ pateikiami Registrų centro duomenys. Bendrovei iki laikinojo valdytojo paskyrimo vadovavo Asta Jonauskienė.

Klientams aktualią naujausią informaciją dėl kredito unijos „Žemaitijos iždas“ teikia laikinasis administratorius tel. (8 37) 201 433 

LKU kredito unijų grupė ramina

LB sprendimas dėl „Žemaitijos iždo“ neturės jokios tiesioginės įtakos LKU kredito unijų grupėje veikiančių kredito unijų finansinei situacijai ir kasdienei veiklai, teigia unijas vienijanti organizacija.

„Kredito unija „Žemaitijos iždas“ niekada nepriklausė LKU kredito unijų grupei , todėl šios unijos pasitraukimas neturės tiesioginės įtakos mūsų veiklai. 61 LKU kredito unijų grupei priklausanti kredito unija ir toliau dirbs įprastine tvarka, teikdama finansines paslaugas bei vykdydama sutartinius įsipareigojimus savo nariams“, – pranešime cituojamas Ramūnas Stonkus, LCKU valdybos pirmininko pavaduotojas.

Nemalonumai ne vienai unijai

VŽ rašė, kad buvusi kredito unijos „Naftininkų investicijos“ vadovė bei jos vyras įtariami iš unijos pasisavinę beveik 0,5 mln. Eur. Manoma, kad buvusi administracijos vadovė Lilijana Laškova ir jos tuometinis vyras klastojo dokumentus bei siekė parodyti, kad trūkstami pinigai grynaisiais įnešti į nuomojamą komercinio banko seifą.

Praėjusių metų rugsėjį LB pripažino kredito uniją „Amber“ nemokia ir visam laikui atšaukė jos veiklos licenciją. Taip pat kreiptasi į teismą dėl bakroto bylos iškėlimo.

Be to, vienos kredito unijos vadovui buvo pareikšti įtarimai pasisavinus 2,7 mln. Eur. Tuomet FNTT unijos pavadinimo neatskleidė. O LB kitu atveju yra užsiminęs, kad unijų veikloje randa trūkumų, pavyzdžiui, brangiai perkamų prabangių automobilių.

Laukia pertvarka

2017 m. sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje veikiančios kredito unijos savo nariams buvo suteikusios 342,2 mln. Eur paskolų, sudariusių daugiau nei 51% jų turto. 2016 m. ketvirtąjį ketvirtį kredito unijų paskolos padidėjo nedaug, tačiau per visus praėjusius metus paskolų portfelis išaugo 60,7 mln. Eur, arba daugiau nei penktadaliu. Metinį paskolų augimą lėmė suaktyvėjęs fizinių asmenų kreditavimas.

Pagal 2016 m. priimtus teisės aktus sudarytos sąlygos naujų centrinių kredito unijų steigimuisi (jas galės steigti penkios tai sutarusios daryti kredito unijos, dabar veikia viena centrinė kredito unija). Numatoma, kad visos kredito unijos taps centrinių kredito unijų narėmis. Pertvarka siekiama, kad centrinės kredito unijos ir jų narės kredito unijos būtų solidariai finansiškai atsakingos viena už kitą. Dabar galiojančiame Kredito unijų įstatyme numatyta galimybė unijas pertvarkyti ir į bankus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau