„Moody‘s“: Vidurio ir Rytų Europa augs sparčiau už ES

Publikuota: 2017-01-11
Lenkijos sostinė Varšuva. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Lenkijos sostinė Varšuva. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Gyvybingas vartojimas ir atsigavusios investicijos iš fondų ES narėse iš Vidurio ir Rytų Europos (VRE) skatins tose šalyse 2,5–3,5 % BVP plėtrą 2017-2018 m., prognozuoja tarptautinė kredito reitingų agentūra „Moody‘s“.

Palyginti Europos Komisija tikisi, kad šiais ir kitais metais ES ūkis augs atitinkamai 1,6% ir 1,8%.

Kartu „Moody‘s“ 2017 m. prognozėje VRE šalims pažymi, kad dėl 2011-2015 m. įvykdytos fiskalinės konsolidacijos toks augimo tempas užtikrins, kad Lenkijos, Čekijos, Vengrijos ir dar penkių regiono valstybių (Baltijos šalių neapima) skolos lygis išliks stabilus.

Tiesa, auganti politinė rizika ir neapibrėžtumas kai kuriose šalyse didina tikimybę, kad jose sulėtės ekonominiam aktyvumui ateityje palaikyti būtinų struktūrinių reformų tempai, o tai nulemtų mažesnes investicijas ir biudžeto deficito didėjimą.

Didžiausi pokyčiai Lenkijoje

Ataskaitoje taip pat pažymima, kad labiausiai politika pasikeitė Lenkijoje, kur Vyriausybė peržiūrėjo pensijų sistemos reformą, tačiau akivaizdžiai paskatino didesnes vartojimo išlaidas dėl reikšmingai padidintų išmokų vaikus auginančioms šeimoms, tuo pačiu įvedė naujus mokesčius bankams ir stambiesiems prekybos centrams, taip pat mėgina politizuoti nepriklausomas valstybės institucijas, kas nulėmė kilusią įtampą su ES.

„Dėl išaugusios rizikos, kad nebus tinkamai planuojamas biudžetas, bei dėl mažiau nuspėjamos politikos, galinčios pabloginti investicinę aplinka šalyje, dar 2016 m. gegužę Lenkijai nustatėme neigiama kredito reitingo perspektyvą“, - teigiama ataskaitoje.

Neigiama reitingo perspektyva palikta galioti ir po š. m. sausio 11 dienos. Lenkijai nuo 2009 m. nustatytas investicinis A2 reitingas.

Palyginti Lietuvai (dar 2016 m. rugsėjo 23 d. „Moody‘s“ vertinimo duomenimis) taikomas laipteliu žemesnis, A3 reitingas, jo perspektyva išlieka stabili, dėl sustiprėjusio Lietuvos ūkio imuniteto išorės poveikiui, sutvirtėjusių valdžios institucijų ir pastebimai sumažėjusio biudžeto deficito, kuris 2015 m. siekė 0,2% BVP ir buvo mažiausias visoje ES. „Moody‘s“ prognozuoja, kad Lietuvos BVP 2016 m. turėtų išaugti 2,5%, o 2017-aisiais – 3,3%.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau