Šventos Kūčios ar šventas darbas

Publikuota: 2010-10-21

Darbo kodekso (DK) įstatymo pataisą, numatančią, jog įmonėse, įstaigose bei organizacijose nedirbama gruodžio 24-ąją – Kūčių dieną, Seimo posėdžių sekretoriate praėjusią savaitę užregistravo Seimo nariai socialdemokratai Edvardas Žakaris, Jonas Juozapaitis, Edmundas Jonyla, Bronius Pauža ir Mindaugas Bastys.Vienas pataisos teikėjų p. Juozapaitis, VZ.LT iniciatyvą aiškino tuo, kad Kūčių dieną dauguma darbuotojų ir taip išeina iš darbo anksčiau, nes kitaip nespėja sutvarkyti prieššventinių reikalų.„Duokime žmonėms pasiruošti šventėms“, - kalbėjo Seimo narys.Jo nuomone, siekiant nedidinti šventinių dienų skaičiaus, būtų galima iš nedarbo dienų sąrašo išbraukti, pavyzdžiui, Jonines.Artūras Černiauskas, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas, teigė palaikantis idėją nedirbti per Kūčias. Anot p. Černiausko, papildoma nedarbo diena žymios žalos šalies ekonomikai nepadarys.„Idėja labai sveikintina. Ir taip darbuotojų Kūčių dieną nuo pietų nėra darbe“, - sakė LPSK pirmininkas, papildęs, jog Lietuvoje ir taip yra viena ilgiausių Europoje darbo savaičių.

Galima susitarti Tuo tarpu darbdavių atstovai nepritaria nei papildomoms šventinėms dienoms, nei dabar jau įteisintų šventinių dienų keitimams bei akcentuoja, jog DK ir dabar leidžia kolektyvinėse sutartyse susitarti dėl papildomų laisvų dienų.„Nereikėtų keisti tų šventinių dienų, kurios yra dabar. Nereikėtų nei perkėlinėti, nei didinti jų skaičiaus“, - VZ.LT teigė Dovilė Baškytė, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Verslo socialinės politikos ir teisės departamento direktorė.Anot jos, papildomos šventinės dienos turėtų neigiamos įtakos ir šalies ekonomikai, tačiau nėra tiksliai paskaičiuota, kokie būtų praradimai. LPK atstovė teigė, kad „labai preliminariais“ skaičiavimais, vienos darbo dienos kaina - 100 mln. Lt.LPK atstovė dar priminė, kad pagausėjus nedarbo dienų, finansiškai nukentėtų ir dalis darbuotojų, nes už laisvas dienas mokama tik tiems, kurie gauna fiksuotą mėnesio atlyginimą.Pramonininkų nuomonės dėl Kūčių ir taip pat Vėlinių (lapkričio 2 d.) paskelbimo nedarbo dienomis, anot p. Baškytės, paprašė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Tačiau kartu siūloma išbraukti iš laisvadienių sąrašo rugpjūčio 15-ąją švenčiamą Žolinę arba gegužės 1-ąją minimą Tarptautinės darbo dieną.

Nori pirkėjų ir jų norų Marius Busilas, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius, palaiko LPK nuomonę, jog darbuotojai su darbdaviais dėl papildomų laisvų dienų gali susitarti ir be politikų įsikišimo.Tai, anot p. Busilo, parodė ir praėję metai – dėl darbo Kūčių dieną, jo teigimu, nekilo problemų nei darbuotojams, nei darbdaviams.„Dalis darbuotojų gali dirbti, juk yra ir kitatikių, darbuotojai gali ir susikeisti“, - kalbėjo Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius.Tačiau, pasak p. Busilo, prieš priimant sprendimą, dirbti parduotuvėms Kūčių dieną ar ne, svarbiausia atsižvelgti į pirkėjų pageidavimus – jeigu pirkėjai nori, kad parduotuvės veiktų ir per Kūčias, prekybininkai dirbs.Ponas Busilas priminė anksčiau atiktą tyrimą, kurio rezultatai bylojo, kad 80-90% pirkėjų norėtų, jog parduotuvės per Kūčias dirbtų, bet trumpiau nei įprastai.„Mes prisitaikėme prie pirkėjų. Jeigu jų nebūtų, niekas ir nedirbtų“, - sakė prekybininkų atstovas.

Taisytinas sąrašas Artūras Melianas, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas, Jungtinės (Liberalų ir centro sąjungos bei Tautos prisikėlimo partijos) frakcijos Seime narys, VZ.LT sakė, jog frakcijos pozicija – Kūčios turi būti nedarbo diena.Tačiau, anot p. Meliano, reikėtų permąstyti, ar dabar DK įtvirtintas šventinių dienų sąrašas neturėtų būti pakoreguotas.„Nereikėtų didinti šventinių dienų skaičiaus, nes tai kainuoja ir žmonėms, ir valstybei“, - teigė Seimo narys.Idėja įteisinti laisvadienį per Kūčias nėra nauja, tokių siūlymų Seime girdėjosi ir anksčiau, tačia jie palaikymo nesulaukė. Dabar DK pataisa tik užregistruota, bet kada klausimas bus svarstomas, nežino nė patys pataisos iniciatoriai.***

Šiuo metu Darbo kodeksas įteisina, kad nedirbama per šias šventes: - sausio 1-ąją - Naujųjų metų dieną;
- vasario 16-ąją - Lietuvos valstybės atkūrimo dieną;
- kovo 11-ąją - Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną;
- sekmadienį ir pirmadienį - krikščionių Velykų (pagal vakarietiškąją tradiciją) dienomis;
- gegužės 1-ąją - Tarptautinę darbo dieną;
- pirmąjį gegužės sekmadienį - Motinos dieną;
- liepos 6-ąją - Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną;
- rugpjūčio 15-ąją - Žolinę (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų dieną);
- lapkričio 1-ąją - Visų Šventųjų dieną;
- gruodžio 25-ąją ir 26-ąją - Kalėdų dienomis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau