Žagarės pieninė taikys į rinkos lyderius

Publikuota: 2015-04-18
Atnaujinta 2015-05-29 12:50
Vilius Kaikaris, grūdų supirkimo, paruošimo ir eksporto bei transporto paslaugų UAB
Vilius Kaikaris, grūdų supirkimo, paruošimo ir eksporto bei transporto paslaugų UAB "Šiaurės vilkas" generalinis direktorius, mėsos perdirbimo UAB "Delikatesas" bendraturtis. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo („Verslo žinios“)
 

Skaistgirio žemės ūkio bendrovė atidaro modernią pieno perdirbimo įmonę, kurioje bus gaminami švieži pieno produktai. Nauja gamykla stoja į keliasdešimties konkurentų rinką, o jos vadovai sako pasirengę grumtis dėl vietos prekybininkų lentynose ne tik su smulkiosiomis pieninėmis, bet ir su didžiaisiais perdirbėjais.

Naujoji įmonė naudos Žagarės pieninės prekės ženklą. Sukurtos naujos pakuotės ir grupių prekių ženklai. Bendrovėje dirbs 50 žmonių.„Šiandien pradedame gaminti šviežius produktus – pilstyti pieną, pakuoti įvairaus riebumo varškę, patieksime ir visą varškės sūrių gamą. Šie produktai keliaus į lentynas. Taip pat pradedame gaminti vadinamuosius žaliavinius produktus – sviestą, grietinėlę, grietinę“, – ką gamins, trumpai pristato pagrindinis bendrovės akcininkas Vilius Kaikaris.

Žemės užtenka

Ponas Kaikaris kartu su bendraturčiais valdo 12 žemės ūkio bendrovių, kuriose per dieną primelžiama 30 t pieno. Lietuvoje jie valdo 34.000 ha žemės.Verslininkas tvirtina, kad turėdami gamyklą tiesiog nebepriklausys nuo perdirbėjų malonės, o uždarbis priklausys tik nuo to, kaip sugebės grumtis mažmeninės prekybos rinkoje.Kiek kainavo pieno perdirbimo įmonė, dar tiksliai nesuskaičiuota. Projektinė vertė buvo 10 mln. Eur, tačiau pirminę sąmatą pavyko šiek tiek sumažinti.„Mes galime perdirbti apie 240 t, tačiau pradžioje perdirbsime apie 100 t. Visi Lietuvos perdirbėjai per parą šviežiems produktams gaminti sunaudoja iki 100 t“, – mastą ir pretenzijas į rinkos dalį įvardina p. Kaikaris.Jis sako, kad šį pavasarį Kepalių žemės ūkio bendrovėje bus pradėta statyti dar viena moderni ferma. Per 5 metus karvių skaičius bus didinamas iki 10.000. Tai leistų melžti 150–200 t. Likęs perdirbimui reikalingas pienas bus perkamas. Šiandien visos bendrovės laiko apie 4.000 karvių. Jei reikės, likusi gamybai reikalinga žaliava bus perkama.

Gamykla, ne kooperatyvas

Ponas Kaikaris šią gamyklą įvardina kaip ginklą, kuriuo galės pasinaudoti konkurencinėje kovoje. Naujos įmonės pajėgumas leis perdirbti 240 t žaliavinio pieno per parą. Lietuvoje per dieną primelžiama apie 3.000 t. Dar daugiau kaip 1.000 t įvežama iš Latvijos. Skaistgirio bendrovėje yra ir viena iš didžiausių bei moderniausių Lietuvos karvių fermų, kurios projektinis pajėgumas – 2.000 melžiamų karvių. Visose bendrovėse, kurios priklauso p. Kaikariui ir susijusiems asmenims, bendras laikomų raguotųjų skaičius – 4.000. Ši grupė viena didžiausių pieno gamintojų srityje.„Stengsimės gaminti kuo mažiau vadinamųjų industrinių produktų, kurie skirti tolesniam perdirbimui. Tokiai gamybai Lietuvoje pienas paprasčiausiai per brangus“, – aiškina p. Kaikaris.Jis pabrėžia ir konkurencinį pranašumą prieš didžiuosiuos perdirbėjus, – savas pienas, melžiamas iš karvių, kurių racionas pritaikytas konkretiems produktams.Be to, kai žaliava tiekiama iš savo fermų, o ne atvežama iš Vokietijos ar Estijos, gana daug sutaupoma logistikai.„Mes nesame kooperatyvo, kuris perdirba savo narių pieną, atmaina, o stambūs gamintojai, valdantys visą produktų grandinę“, – skirtumus tarp ūkininkų kuriamų perdirbimo įmonių ir Žagarės pieninės dėsto p. Kaikaris.Jis paaiškina ir kodėl jų negalima lyginti su kooperatyvu, Skaistgiryje bus amerikietiško tipo gamyba – stambios fermos, kuriose pienas melžiant karves pilamas tiesiai į pienvežius. Atvežtas sunkvežimiais, jis iš karto pradedamas perdirbti.„Dabar Lietuvoje pienas pirmiausia supilamas į talpyklas prie fermų, po to pervežamas ir supilamas į talpyklas prie gamyklų. Pas mus nebus šių grandžių. Fermos nuo gamyklų nutolę ne kelis šimtus, bet keliolika kilometrų“, – apie paslėptus rezervus taupymui aiškina p. Kaikaris.Ne visi stambūs ūkininkai kelią plėstis ir investuoti į šį sektorių vertina kaip teisingus žingsnius.„Šiandien Europos pieno rinkoje pieno perteklius, ir tai mažina supirkimo kainas. Mes patys artimiausioje ateityje investuoti ir plėsti gamybos neplanuojame. Prieš metus ar dvejus, kai kainos nebuvo kritusios, plėtra buvo perspektyvi. Dabar rinkoje tvyro nežinomybė, visi pieno ūkiai, jei skaičiuotume pieno ir jautienos supirkimo kainas, dirba nuostolingai“, – dėlioja Ramūnas Karbauskis, UAB „Agrokoncernas“, laikančios per 4.000 melžiamų karvių, savininkas. Bendrovė parduoda daugiau kaip 130 t pieno per dieną.

Šviesi ateitis

„Dabar, kai pieno supirkimo kainos kritusios, galima plėstis. Supirkimo kainos vis tiek kils ir ateityje tai bus stabilus pelningas verslas“, – optimistiškai į ateitį žvelgia p. Kaikaris.Jis pripažįsta, kad turint nuosavą perdirbimo įmonę supirkimo kaina ne visada bus aukštesnė nei žaliavą tiekiant perdirbėjui, tačiau tai galingas derybų ginklas. Vidutiniškai tikimasi, kad pieno supirkimo kaina, jį tiekiant savo įmonei, bus 3–5% aukštesnė, nei tiesiog parduodant didiesiems perdirbėjams.„Pirminės pieno gamybos pelningumą skaičiuojame per 5 metų laikotarpį. Net jei šiandien dirbame nuostolingai, bet visas šio laikotarpio ciklas pelningas. Tai ir teikia optimizmo“, – dėlioja p. Kaikaris.Į naujos įmonės rinkodarą ir prekės ženklų populiarinimą bus investuota 1 mln. Eur. Pasak p. Kaikario, jų stiprybė, kad galės gaminti kokybiškus produktus, nes žino pieno kokybę.„Mes mylime savo karvytes ir tikimės, kad gaminsime ir puikius gaminius“, – dėsto p. Kaikaris.Jis įvardina ir artimiausią tikslą – per metus Žagarės pieninės produkcija bus visose Baltijos valstybėse.„Mūsų mėsos perdirbimo įmonė ŽŪB „Delikatesas“ turi logistikos padalinį, kuris vien Lietuvoje aptarnauja 1.200 nesisteminės prekybos vietų. Šalia mėsos galime gana lengvai pasiūlyti ir pieno produktų. Be to, ši įmonė jau pradeda plėtrą Latvijoje“, – dėlioja p. Kaikaris.

Be tinklų neišsivers

„Šiandien bazinio riebumo pieną iš ūkininkų galima pirkti už 23 euro centus. Koks skirtumas, ar jį parduosi už tiek savo gamyklai, ar išveši kitiems. Jei produkciją eksportuosi, dirbsi nuostolingai. Jei gaminius parduosi Lietuvoje, dirbsi pelningai“, – paprastai aiškina Dainius Dundulis, UAB „Norfos mažmena“ (NM), kuri valdo Alytaus pieninę, valdybos pirmininkas.Ponas Dundulis apie Žagarės pieninės ateitį kalba paprastai, jei gaminiai nebus parduodami tinklams, logistika juos vežiojant po tūkstančius nesisteminių prekybos vietų suvalgys visą galimą pelną. Be to, ŽP pajėgumas toks, kad vien nesisteminės prekybos jiems neužteks.„Jei pajudės eksporto rinkos, didieji perdirbėjai nuleis savo produkcijos kainas prekybos tinklams. ŽP, kuri neturi eksporto alternatyvos, dirbti pelningai bus sunku. Tai rizikingas projektas“, – aiškina p. Dundulis.NM vadovas priduria, kad kitas perdirbimo įmonės trūkumas – savininkai jai turi skirti ypač daug laiko ir pastangų, nors įmonių grupės krepšelyje šios bendrovės paprastai duoda palyginti nedideles pajamas.Anot p. Dundulio, šansai, kad ŽP pavyks tapti dar viena stipria perdirbėja, ne didesni kaip 50%.„Mes patys, kai pradėjome dirbti Alytaus pieninėje, pirmus metus dirbome ypač pelningai. Tuomet buvo penkerių metų tarpas, kai įmonę reikėjo dotuoti. Dabar vėl dirbame pelningai“, – patirtimi dalinasi p. Dundulis. Jei už Alytaus pieninės nugaros nebūtų NM, būtų bankrutavusi.Straipsnis balandžio 9 d. publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“ ir „VŽ Premium“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą AGROVERSLO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Daugėja maisto klastojimo atvejų: įrodyti pažeidimus – nelengva

Nors pastaruoju metu, kalbant apie sukčiavimą maisto produktų srityje, dėmesys dažniausiai krypsta į dvejopos...

Agroverslas
2018.03.23
EK Lietuvos ūkininkams sušvelnino pasėlių įvairinimo reikalavimus

Liūtims ir potvyniams įvairiose šalyse sutrikdžius sėją ir sunaikinus pasėlius, Europos Komisija (EK)...

Agroverslas
2018.03.23
Dvejopos kokybės maistas ES: siūlo ir kontroliuoti, ir gėdinti 1

Lietuvos atstovai Europos Komisijoje ir Europos Parlamente sutinka, kad dvigubos kokybės maisto produktai...

Agroverslas
2018.03.23
Milijonas prieštaraujančių nepadėjo: konkurencijos tarnybos leido susikurti agroverslo gigantei Premium 1

Milijonas peticijų „prieš“ nepadėjo – „Bayer“ užsitikrinus ES konkurencijos prižiūrėtojų pritarimą sandoriui...

Agroverslas
2018.03.23
Siūloma parama ūkininkai nesinaudoja Premium 3

Smulkiesiems ūkininkams siūloma galimybė kooperuotis ir lengviau, aplenkiant tarpininkus, su savo produkcija...

Agroverslas
2018.03.23
Prie Kauno prasidėjo paroda „Ką pasėsi…”

Prie Kauno esančio Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) teritorijoje ketvirtadienį prasidėjo tarptautinė...

Agroverslas
2018.03.22
Linų pluošto eksportui iš Baltarusijos – apribojimai 1

Nuo šiol licencijų reikės ne tik medienai, bet ir iš Baltarusijos eksportuojamam linų pluoštui, kurį perka ir...

Pramonė
2018.03.22
Seimas susiginčijo, ar reikalinga speciali komisija padėčiai žemės ūkyje 3

Seime nerimsta aistros dėl opozicijos pasiūlymo suformuoti specialią laikinąją tyrimo komisiją dėl padėties...

Verslo aplinka
2018.03.22
ŽŪM imasi veiksmų dėl vėluojančių atsiskaityti smulkiųjų pirkėjų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), nuolat sulaukianti skundų dėl smulkiųjų žemės ūkio produkcijos pirkėjų,...

Agroverslas
2018.03.22
„Fonterra“ CEO atsistatydina dėl prastų rezultatų Kinijoje

Vienos didžiausių pasaulio pieno perdirbimo bendrovių Naujosios Zelandijos „Fonterra“ vadovas Theo...

Vadyba
2018.03.22
„Situacija kelia nerimą“: paukščių gripas pasiekė Vokietiją

„Situacija Europoje vis labiau kelia nerimą“, - pasirodžiusius pranešimus apie Vokietijos ūkyje užfiksuotą...

Agroverslas
2018.03.21
„Pobeda“ švenčia pergalę prieš „Vilniaus pergalę“ 6

Konditerijos UAB „Vilniaus pergalė“ negalės gaminti saldumynų su pavadinimu „Pobeda“ – šį ženklą konditerijos...

Pramonė
2018.03.21
„Norfa“ ir „Coca-Cola“ vėl susikibo dėl kainų 10

„Norfos mažmenai“ ir „Coca-Cola“ gėrimų gamybos bei tiekimo partneriui mūsų šalyje UAB „Coca-Cola HBC...

Lietuva nesutinka su ES ministrų taryba dėl tiesioginės paramos suvienodinimo

Lietuva, dalyvaujanti Briuselyje vykstančioje Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje, nesutinka su...

Agroverslas
2018.03.20
Žemės ūkio ministras: valstybė pieno supirkimo kainų nereguliuos

„Lietuvos pieno ūkiai turi stambėti – kitos išeities nėra“, - įsitikinęs Bronius Markauskas, Žemės ūkio...

Agroverslas
2018.03.20
Emigrantus vis mažiau domina darbas Jungtinės Karalystės ūkiuose

Per metus 34% sumažėjo „Google“ paieškos sistemos užklausų, susijusių su darbu Jungtinės Karalystės...

Agroverslas
2018.03.20
Bananų augintojų problemos šokdina vaisių kainas parduotuvėse Premium 4

Prasti orai, ligos ir gamybos trikdžiai šiemet visame pasaulyje griauna bananų augintojų planus. Dėl vaisių...

Agroverslas
2018.03.20
Naujasis Valstybinių miškų urėdijos vadovas – apie prekybą mediena, tarnybinius butus ir interesus miške Premium 3

Marius Pulkauninkas, naujasis VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktorius, iki tol buvęs AB „Klaipėdos...

Agroverslas
2018.03.19
Lietuvos bankas: „Agrokoncernas“ skolinimosi veikloje įstatymų nepažeidė 7

Bendrovė „Agrokoncernas“ praneša iš Lietuvos banko Priežiūros tarnybos sulaukusi atsakymo dėl vykdomos...

Agroverslas
2018.03.19
Naudmenų ir pasėlių deklaravimui artėjant – svarbiausios naujovės

Artėjant žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo datoms, Žemės ūkio ministerija siūlo susipažinti su...

Agroverslas
2018.03.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau