Vilnius – optimalus „Ahlstrom“ pasirinkimas (interviu)

Publikuota: 2014-09-06
Sakari Ahdekivi, „Ahlstrom“ finansų direktorius
Sakari Ahdekivi, „Ahlstrom“ finansų direktorius Nuotrauka: JUDITOS GRIGELYTĖS („VERSLO ŽINIOS")
Autorius „Verslo žinios“

Šį mėnesį Vilniuje darbą pradeda Suomijos bendrovės „Ahlstrom“ finansinių paslaugų ir klientų aptarnavimo centras, teiksiantis paslaugas Europos, Vidurio Azijos ir Afrikos rinkoms. Sakari Ahdekivi, bendrovės, daugiau nei 20-yje pasaulio šalių gaminančios aukštos kokybės techninį pluoštą automobilių, statybos, maisto, energetikos pramonei, finansų direktorius, tvirtina, kad tokiam centrui Vilnius yra optimalus pasirinkimas pirmiausia dėl kvalifikuotų specialistų.

Ponas Ahdekivi pokalbį pradeda nuo komplimentų Lietuvai: jo įspūdžiai apie šalį yra tik geri ir jis įsitikinęs, kad lietuviai moka konstruktyviai dirbti. Tokią patirtį jis įgijo ankstesnėje darbovietėje – farmacijos produktų prekybos kompanijos „Tamro“, kur drauge su kolegomis iš Baltijos šalių teko pertvarkyti kompanijos veiklą regione, į vieną darinį sujungiant Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje veikiančius „Tamro“ padalinius.„Todėl prieš 7 mėnesius atėjęs dirbti į „Ahlstrom“ apsidžiaugiau, kad bendrovė yra nusprendusi Vilniuje kurti finansinių paslaugų ir klientų aptarnavimo centrą. Mano nuomone, tai itin geras pasirinkimas“, – tvirtina p. Ahdekivi.

Kokių didžiausių Vilniaus pranašumų matote?

Esame pasaulinė bendrovė, tačiau ne verslo milžinė – mūsų metiniai pardavimai siekia apie 1 mlrd. Eur. Vargu ar būtų buvę išmintinga kurtis kuriame nors pasaulio didmiesčių ir ten konkuruoti su daugybe pasaulinio lygio dalyvių, todėl Vilnius mums yra optimalus pasirinkimas dėl savo dydžio. Kitas didžiulis Vilniaus pranašumas yra žmonės, turintys puikų išsilavinimą ir užsienio kalbų žinių. Buvome maloniai nustebę dėl darbuotojų, kuriuos pavyko rasti, kompetencijos. Puiki ir vieta, kur ketiname šį rugsėjį įsikraustyti, – dirbsime centrinėje miesto dalyje, netoli „Panoramos“ prekybos centro.Matau dar vieną pliusą – į Vilnių iš Helsinkio patekti galima greitai ir paprastai, nes skrydis trunka kiek ilgiau nei valandą, o iš Vilniaus oro uosto lengva pasiekti miesto centrą. Logistikos prasme Vilnius mums yra geresnis pasirinkimas nei, tarkime, kuris nors Lenkijos miestų.

Ar greitai pavyko rasti tinkamų specialistų?

Daugiausia mums reikėjo finansų ir apskaitos specialistų – žmonių, turinčių gerą išsilavinimą, pageidautina, darbo patirtį panašioje sferoje. Kai kuriais atvejais buvo ir specifinių reikalavimų – gerai mokėti ne tik anglų, bet ir prancūzų, vokiečių ar italų kalbas. Tokių darbuotojų sugebėjome rasti, nekilo rimtesnių bėdų. Žinoma, paieškos užėmė laiko, tačiau pradinę komandą suformuoti pavyko, į grafikus tilpome.

Kiek žmonių bus įdarbinta Vilniuje?

Rugsėjį pradedame su 35 žmonių komanda, vėliau darbuotojų skaičius augs. Visos „Ahlstrom“ finansinės ir klientų aptarnavimo paslaugos, be kelių išimčių, į Vilnių iš kitų Europos valstybių bus perkeliamos pamažu, šalis po šalies. Naujasis centras teiks paslaugas Europos, Vidurio Azijos ir Afrikos rinkoms, o šiuo metu dauguma šių paslaugų sutelkta įvairiose Europos šalyse. Planuojame, kad pirmiausia jos bus perkeltos iš Švedijos ir Jungtinės Karalystės, kitas žingsnis bus perkėlimas iš Vokietijos ir Prancūzijos, vėliau iš kitų šalių. Visą procesą planuojame baigti 2015 m. pradžioje, tada centre Vilniuje dirbs apie 70 darbuotojų. Planuojame, kad dar vėliau finansines paslaugas į Vilnių perkelsime ir iš Jungtinių Valstijų, ten paliksime tik klientų aptarnavimo struktūrą.

Investuotojai Lietuvą renkasi ir dėl palyginti nebrangios darbo jėgos. Kiek šis kriterijus buvo svarbus „Ahlstrom“ pasirinkimui?

Tai buvo vienas kriterijų. Centralizuodami savo finansų ir darbo su klientais paslaugas, neieškojome brangios Vakarų Europos šalies, nes stengėmės sumažinti sąnaudas. Žvalgėmės po mažiau brangias Europos valstybes.Tačiau lėmė ne vien norai mažinti sąnaudas – svarbiausias kriterijus buvo galimybė čia rasti pakankamai reikalingų kompetencijų specialistų.

Ar matote didelių skirtumų tarp verslo sąlygų Šiaurės šalyse ir Lietuvoje?

Dar vienas Lietuvos pranašumų yra tai, kad verslo kultūros skirtumai nėra dideli. Mes gana gerai suprantame vieni kitus.

O kaip skiriasi žmonių bendravimas, požiūris į problemų sprendimus, darbo kultūrą?

Ankstesniame darbe man teko nemažai dirbti su estais, latviais bei lietuviais ir aiškiai mačiau, kad kuo toliau į pietus, tuo žmonės gyvesni. Pavyzdžiui, per darbuotojų susirinkimus Estijoje paprastai neišgirsdavau nė vieno klausimo. Latvijoje darbuotojai užduodavo kelis klausimus, beje, dažnai gana kritiškus. Lietuvoje beveik kiekvieną kartą įsisiūbuodavo audringos diskusijos.Suomio akimis, lietuvių temperamentas ne ką skiriasi nuo tautų, gyvenančių prie Viduržemio jūros. Ne paslaptis, kad mes, suomiai, panašiausi į estus. Žinoma, visa tai daugiau išoriniai skirtumai, o lygindamas darbo efektyvumą skirtumų nelabai matau, tai jau priklauso nuo konkretaus žmogaus. Man svarbiausia, kad žmogus būtų tiesus ir stengtųsi daryti tai, kas prasminga.Man taip pat susidarė įspūdis, kad lietuviai yra daug mažesni biurokratai nei latviai. Gerai nežinau apie lietuvių valdininkus, tačiau verslo visuomenė Lietuvoje yra labai atvira.Gal jūs, kalbėdami apie biurokratinius suvaržymus Lietuvoje, šiek tiek perdedate – čia tikrai nėra blogiau nei kitose šalyse. Pavyzdžiui, įgyvendinant mūsų projektą Vilniuje nepasitaikė vėlavimo, kurio priežastis būtų biurokratinės kliūtys.

Kiek bendrovė planuoja investuoti į centro sukūrimą Vilniuje?

Tai ne gamybos projektas, o paslaugų perkėlimas, todėl tiesioginės kapitalinės investicijos nebus labai didelės. Daugiausia teks investuoti į žmonių mokymą, kad centras galėtų tinkamai atlikti funkcijas. Kalbame apie kelių šimtų tūkstančių eurų investicijas.Kapitalinės investicijos į gamybinius projektus visada būna kur kas didesnės – tarkime, šiuo metu kompanija planuoja gamybinį projektą Kinijoje, į jį investicijos sieks apie 15 mln. Eur.

Kiek laiko prireikė „Ahlstrom“ priimti sprendimą dėl paslaugų centro kūrimo Vilniuje?

Kai buvo priimamas sprendimas, bendrovėje dar nedirbau, tačiau žinau, kad diskusijos pradėtos 2013 m. pradžioje, o sprendimas priimtas metų pabaigoje. Užtruko kiek daugiau nei 7 mėnesius.

Kokių buvo kitų galimų alternatyvų, kurias analizavo „Ahlstrom“?

Ilgajame sąraše buvo nemažai Rytų Europos šalių. Lenkija, kaip ir Lietuva, pateko į trumpąjį sąrašą. Tačiau prastesnis susisiekimas ir ne toks geras užsienio kalbų mokėjimas lėmė, kad pasirinkta Lietuva.

Per kiek laiko „Ahlstrom“ paprastai priima sprendimus dėl investicijų ar įsigijimų užsienyje?

Tai gana ilgas procesas, ypač sprendžiant dėl investicijų į gamybą, nes reikia įvertinti daug veiksnių. Laikas, per kurį gali grįžti investuotos lėšos, apsisprendžiant paprastai būna pagrindinis kriterijus.

Šiemet „Ahlstrom“ paskelbė pradedanti veiklos optimizavimo programą, o Vilniaus projektas yra viena šios programos dalių. Kodėl nutarta imtis šios programos ir kokio ekonominio efekto tikimasi?

„Ahlstrom“ neseniai pardavė kai kuriuos savo padalinius, todėl sumažėjo bendrovės pardavimai. Tačiau liko didesniems poreikiams pritaikyta struktūra, ypač pardavimo ir administravimo, todėl kilo būtinybė ją koreguoti ir pritaikyti dabartiniams poreikiams ir dabartiniams pardavimo mastams. Optimizavimo programoje numatyta per 300 priemonių ir iniciatyvų bendrovės padaliniuose visame pasaulyje. Daugiausia priemonių numatyta centralizuojant pardavimo ir administravimo funkcijas, tačiau peržiūrime ir gamyklų veiklą, kad jos būtų efektyvesnės.Per metus įgyvendinę optimizavimo programą kompanijos sąnaudas tikimės sumažinti apie 50 mln. Eur.Interviu publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Bankai pinigus pervesti pataria iki gruodžio 22 d. 16 val. 2

Pinigų pervedimai tarp skirtingų bankų atliekami tik darbo dienomis, darbo laiku, tačiau šių metų pabaigoje...

Finansai
2017.12.15
2018 m. daug kur pinga verslo liudijimai 1

Dalis savivaldybių mažina verslo liudijimų kainas, o Vilniaus ir Kauno, Klaipėdos miestuose keičiasi tik kai...

Finansai
2017.12.15
Darbo kodeksas: kaip spręsti komandiruočių pinkles Premium

Kelionė į komandiruotės vietą Darbo kodekse, kaip ir anksčiau, yra prilyginama darbo laikui. Tačiau dabar už...

Vadyba
2017.12.15
V.Vasiliauskas: mokesčių reforma be pensijų reformos „neskrenda“ Premium 7

Apie euro zonos tendencijas, tektoninius lūžius Lietuvoje dabar ir po dešimties metų, būtinybę plėsti...

Finansai
2017.12.15
Pildosi net ir „dirvonavusios“ LEZ 3

Metams artėjant į pabaigą, laisvųjų ekonominių zonų (LEZ) vadovai trina rankas: apie įkurtuves jų valdose...

Finansai
2017.12.15
Dėl švenčių persikelia mokesčių mokėjimo datos

Valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad baigiantis metams įmonės turi laiku sumokėti privalomus...

Finansai
2017.12.14
Progresiniai mokesčiai taikosi į 80.000 dirbančiųjų Premium 41

Latvijoje nuo kitų metų įsigalioja progresiniai pajamų mokesčio tarifai. Lietuvoje Seimas prie šio klausimo...

Finansai
2017.12.14
Šapoka: kitąmet pasislėpti nuo mokesčių bus sudėtingiau 15

Po 2018 m. Finansų ministerija planuoja toliau mažinti darbo santykių apmokestinimą, lopyti mokesčių sistemos...

Verslo aplinka
2017.12.14
Kompromisas dėl GPAIS: valdžia prabilo pereinamąjį laikotarpį Premium 2

25.000 Lietuvos įmonių su didėjančiu nerimu laukia sausio 1 d., kai Lietuvoje startuos Vieninga gaminių,...

„Fintech“ grupė siūlo lengvatas smulkiems investuotojams 1

Jeigu asmuo iš asmeninės sąskaitos investuoja ne daugiau nei 20.000 Eur, iš to gaunamos pajamos turėtų būti...

Technologijos
2017.12.14
Premjeras: antrosios pensijų pakopos nenaikinsim, bet jos korekcijų bus 15

Vyriausybė ruošia pensijų sistemos pertvarką. Viena pagrindinių minčių – valstybės įmokas į II pakopos fondus...

Finansai
2017.12.13
Kas laukia 2018 m.: visi mokesčių pakeitimai Premium

Pateikiame visas nuo kitų metų įsigaliosiančias naujoves.

Finansai
2017.12.13
Pyragą perskirstyti – ne ambicija, tikroji užduotis – jį padidinti 15

Mokestinė politika turi būti įrankis užsibrėžtiems tikslams pasiekti ir pasirinktam ekonomikos plėtojimo...

Verslo aplinka
2017.12.13
Mokesčių pakeitimai: žaidžiame lengvatų žaidimą 4

Labai gaila, kad „Sodros“ įmokų viršutinė riba gyventojams buvo pažadėta, tačiau šie pažadai kaip ir kitus...

Verslo aplinka
2017.12.13
Daugiau kaip tūkstantis apmokestinimo sutarčių netenka pranašumų Premium

Kipro ir Rusijos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis greitai gali netekti pranašumų, toks pats likimas...

Finansai
2017.12.13
Kaunas centralizavo buhalteriją – planuoja sutaupyti 1,2 mln. Eur 9

Visų Kauno miesto savivaldybei priklausančių įstaigų – mokyklų, darželių, kultūros bei sporto organizacijų –...

Finansai
2017.12.13
Metai be proveržio, kur valdžia ves 2018-aisiais? 5

Seimo valdantieji praėjusį rudenį dūsavo, kad 2017-uosius teks gyventi su praėjusios valdžios sudarytu...

Verslo aplinka
2017.12.13
Pinigai – prekybai, statyboms ir gynybos sektoriui Premium

Mažmenininkai, gynybos pramonės įmonės, statybų sektorius, tikėtina, turės daugiausia naudos dėl kitąmet...

Verslo aplinka
2017.12.13
Sveikatos biudžetas kitąmet kiek didesnis nei šiemet

Seimas antradienį patvirtino 2018 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą, kuris bus apie 7%...

Verslo aplinka
2017.12.12
Priimtajame „Sodros“ kitų metų biudžete – perteklius

Seimo priimtame kitų metų „Sodros“ biudžete pajamos viršys išlaidas daugiau kaip pora šimtų milijonų eurų. Be...

Verslo aplinka
2017.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau