Vien logikos geram vadovui neužtenka

Publikuota: 2014-04-28
Nuotrauka: Juditos Grigelytės („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Nėra dviejų darbuotojų, kurie, atsidūrę vienodose sąlygose, elgtųsi lygiai taip pat. Dėl to vadovavimas ir pasižymi situaciniu charakteriu: tai, kas tinka ir efektyvu vienomis aplinkybėmis, gali būti visiškai neefektyvu joms pasikeitus.

Kiekvienas naujas požiūris praplečia supratimą apie darbuotojus, vadovavimą jiems, tačiau besistengiant taikyti tai vieną, tai kitą modelį praktikoje, ima mažėti vadovavimo efektyvumas. Neigiamos įtakos turi ir tai, jog daugelį modelių bandoma perimti iš užsienio šalių.Pirmiausia reikia vadovui įgauti darbuotojų pasitikėjimą. Kartais tenka įrodinėti, atrodo, savaime suvokiamus dalykus, nes mūsų mokymo sistemos bazinis pagrindas buvo ir yra  faktų įsiminimas, kuris susijęs su loginiu mąstymu, o tai iškreipia žmogiškųjų išteklių valdymo suvokimą. Logika vaidina tik antraeilį vaidmenį žmogaus elgesyje. Mes įpratę tobulinti profesines kompetencijas, tačiau sėkmingam vadovavimui būtina tobulinti ir asmenines kompetencijas. Nes jas plečiant, sėkmingai plečiasi ir kitos: socialinė, edukacinė, profesinė.

Apibendrinimo svarba

Viena iš svarbiausių vadovo elgesio formų yra sugebėjimas teisingai įvertinti savo darbuotojų brandos lygį ir tik po to pasirinkti atitinkamą savo elgesio stilių. Jei vadovas galės paaiškinti pavaldinio elgesį, jis turės realią galimybę paveikti darbuotoją bei darbo procesą. Vadovui tai yra sudėtingiausia, nes jis turi suvokti, kas daro įtaką darbuotojo elgesiui.Laikydamas konkretų poelgį teisingu konkrečiomis aplinkybėmis yra normalus reiškinys, nes žmogus vadovaujasi praeities patirtimi. Aplinkybės nebūtinai turi būti identiškos. Tačiau padarytas apibendrinimas gali būti teisingas arba klaidingas. Stereotipinė asmens reakcija į aplinką, susiformavusi dėl daugkartinių ankstesnių reakcijų panašiomis aplinkybėmis praeityje, dažnai kitose darbovietėse atsinešama ir į kitą įmonę, nes yra  susiformavęs įprotis. Yra pavyzdžių, kai to paties kolektyvo žmones praėjus keturiems metams, buvę komunikabilūs ir bendradarbiaujantys tampa atsargūs ir priešiškai nusiteikę, priežastis – vadovo kaita. Išvada: darbuotojai stengiasi prisitaikyti prie esamos situacijos. Taigi mes nežinome, iš kokio kolektyvo, kokios organizacijos struktūros pas mus darbuotojas atėjęs.

Pyktis neišgelbės

Dažnai nesustabdydami mums nepriimtino elgesio, mes leidžiame jam gilėti, tad nereikia stebėtis, dėl ko darbuotojas ir toliau elgiasi, kaip mums nepriimtina. Mes patys tam leidome vykti. Būtina laiku pateikti grįžtamąją informaciją, nenutolstant nuo įvykio, iškart.Kai nestabdome mums nepriimtino elgesio, mes ir patys savyje kaupiame pyktį ir vėliau jis pratrūksta. Čia susiduriame su sunkumu – būti sąžiningam ir turėti drąsos kalbėti, nes lydi konflikto baimė. O kai pratrūkstame, nebėra emocijų kontrolės. Verdant pykčiui ne laikas sakyti kritiką ar pastabas.Teisingumas ir griežtumas vis dėlto yra labiau vertinami, negu atlaidumas viskam. Tai nereiškia, kad griežti vadovai negali sukurti gero mikroklimato. Kai kurie jų būna net ypač mėgiami. Jei jie griežti, bet teisingi. Sąžiningumas paveikia ir komandinį darbą, ir santykius apskritai. Juk puikiai žinoma vadovavimo teisingumo teorija. Žmonės įvertina atpildo už pastangas santykį, o po to sugretina su atpildu kitų žmonių, dirbančių tą patį darbą. Taip pat ir elgesio santykį su jais ir su kitais darbuotojais.Vadovas turi būti susipažinęs su kolektyvo vystymosi dinamika, nes organizacijos augimas vyksta ne linija, o spirale, pavyzdžiui, įsiliejus naujam darbuotojui į kolektyvą, kolektyvas praeina tas pačias raidos stadijas, kaip pavyksta, priklauso nuo vadovaujančių asmenų. Kiekvienas kolektyvas bręsta patirdamas vienokių ar kitokių konfliktų, kurie yra varomoji produktyvaus kolektyvo darbo jėga, ir vadovas turi suvokti konfliktų esmę. Geriau išmokti konfliktus valdyti, nei jos paskui spręsti. Spręsti konfliktus yra sudėtingiau, nes jie palieka pėdsaką.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau