Kol du derasi, trečias parduoda

Publikuota: 2014-02-16
"Pegaso" knygynas Vilniaus prekybos centre Akropolis. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo (Verslo žinios)
 

Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos knygos neparduodamos „Pegaso“ knygynų tinkle – leidėjai su prekybininkais mėgina persiderėti dėl tiekimo sutarties sąlygų.

UAB „Alma littera“ grupėje šiuo metu vykstantys pokyčiai palietė ir kitus rinkos dalyvius, kol kas apie naujoves kritiškai atsiliepia Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla (LRSL) , kitos leidyklos nuo komentarų susilaiko.„Kai „Alma littera“ nusprendė platinimą patikėti nebe „Šviesai“, bet „Alma littera sprendimams“,  susigrąžinome savo leidinius, mat ketiname pasirašyti kitokią sutartį. Mums tiko ne visos jų siūlomos sąlygos ir įsipareigojimai“, – pasakoja Giedrė Šorienė, Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos (LRSL) direktorė.Leidykla specializuojasi leisdama lietuvių autorių kūrinius. Dabar jos knygų galima įsigyti tik iš pavienių prekybininkų ir „Vagos“ tinkle.Šiais nesutarimais džiaugiasi konkurentai, kurie gavo išskirtinį leidinių asortimentą.

Nenukeliauja iki rajonų

Ponia Šorienė atskleidžia ir kelis punktus, dėl kurių deramasi.„Siekiame, kad mūsų knygos pakliūtų į visus „Pegasų“ knygynus. Iki šiol leidiniai buvo parduodami tik didžiuosiuose miestuose, nors rajonuose turime gana daug gerbėjų. O konkuruoti Kaune ir Vilniuje, kur daug ir kitų knygynų, sudėtinga“, – vieną iš pretenzijų detalių nurodo p. Šorienė. VŽ primena, kad „Alma littera“ grupei priklauso „Pegaso“ knygynų tinklas ir minėta UAB „Alma littera sprendimai“.LRSL direktorės žiniomis, kai kuriose savivaldybėse vienintelis veikiantis knygynas priklauso „Pegasui“, tačiau ten nėra net autorių, kilusių iš to krašto, kūrinių. Leidinius prekybos tinklas pats išvežioja į prekybos vietas. Be to,  tiekėjai, pasak LRSL vadovės, negali kontroliuoti, kur ir kiek parduodama leidinių.„Alma litera“ prekybininkai ir kartu leidėjai, todėl natūralu, kad daugiau dėmesio skiria savo knygoms“, – sako LRSL direktorė.Per metus LRSL išleidžia 45 knygas, tiražas – apie 60.000. Įmonėje dirba 12 žmonių. Pernai metus baigė pelningai.„Alma littera sprendimai“ VŽ tvirtina, kad  LRSL knygų pašalinimas iš prekybos nėra spaudimas ar derybų būdas. Esą šios leidyklos kūrinius mielai priimtų į savo knygynus. Tačiau „Alma littera sprendimai“, pakeitę prekybos modelį, su visais tiekėjais pasirašo naujas trišales sutartis. Su LRSL sutartis kaip tik šiuo metu yra derinama. Į kaltinimus, kad ne visos knygos platinamos šalies teritorijoje ir ne kiekviename „Pegaso“ knygyne, atsakyta, jog konkretaus knygyno asortimentą formuoja ne didmenininkas, bet knygynų vadovai.

Internetas nepakeičia

LRSL, nors ir prarado dalį pajamų, sugebėjo išsilaikyti.„Dirbame su „Vaga“, UAB „Knygų namai LT“ tinklu, internetinėmis parduotuvėmis. Nustojus bendradarbiauti su „Pegasu“ pardavimai krito, nors pavyko rasti alternatyvų, kad nuostoliai būtų mažesni, – atvirai kalba p. Šorienė – Susitarsime. „Pegasui“ taip pat reikia platesnio asortimento.“Kol leidėjai ir prekybos tinklas mėgina derinti santykius, kiti knygynai džiaugiasi.„LRSL netiekia knygų „Pegasui“ ir mums tai naudinga, nes daugiau žmonių ateina į mūsų parduotuves. Dirbame rajonų centruose, ten paprastai tiesiogiai konkuruojame su „Pegasu“. Kai jame sumažėja asortimentas, pirkėjai leidinių ieško pas mus“, – aiškina Gintaras Bleizgys, UAB „Knygų namai LT“ savininkas.Verslininką džiugina tai, kad LRSL leidinių pirkėjai – tikslinė grupė, kuri ieško būtent lietuvių autorių kūrinių.  Alternatyvos, kur galėtų rasti mėgstamų autorių kūrinių, jie nebeturi.Visgi lietuvių autoriai nėra ta kategorija, kuri maitintų prekybininkus ir leidėjus. Didžiausias pajamas atneša enciklopedinio pobūdžio leidiniai (kulinarijos, mezgimo ir panašios knygos), taip pat verstiniai užsienio rašytojų prozos kūriniai.

Šis straipsnis publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Palink, UAB632.49911.3877.398
Sanitex, UAB480.50815.8031.147
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
Eurovaistinė, UAB206.2667221.539
ACC Distribution, UAB180.158288130
Kesko Senukai Lithuania, UAB351.69320.3483.767
EVD, UAB176.3937.132125
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau