Įperkama klasika

Publikuota: 2014-02-15
Nuotrauka: Aleksandro Macijausko nuotr.
Autorius  

Ruošdamasis šiam straipsniui, vos nepatekau į etinius spąstus – buvau per žingsnį nuo savo privačių ir, pavadinkim, dar privatesnių interesų konflikto. Kelias į pagundą prasidėjo, kai apie prekybą fotomenu nusprendžiau pasikalbėti su menotyrininke Simona Makseliene, galerijos „Kunstkamera“ ir Vilniaus aukciono vadove.

Tai nebuvo netikėtas sprendimas, – žinojau, kad birželį vyksiančiai meno mugei „ArtVilnius'14“ ji parengė ypač kruopščiai nušlifuotą kolekciją. Man buvo smalsu sužinoti, kaip ji tą kolekciją rinko, ką atrinko ir kiek kainuos nuotraukos mugėje.Kolekcijos atsiradimo „Kunstkameroje“ katalizatoriumi tapo Užsienio reikalų ministerijos paskelbtas konkursas, kviečiantis kūrybinių industrijų dalyvius parengti projektus, kuriuos būtų galima panaudoti Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu rengiamai kultūros programai. Konkurso laimėtojai pateko tarsi į pasiūlymų biržą, kur suinteresuotos organizacijos galėjo pasirinkti jiems tinkamas idėjas. „Kunstkameros“ projektą – Lietuvos fotografijos mokyklos apžvalgą – pasirinko Lietuvos ambasada Moldavijoje, taip paroda „Žingsniai“ 2013-ų lapkritį buvo eksponuota Kišiniove ir Tiraspolyje.
Be abejo, „Žingsniai“ nebuvo klasikinė retrospektyvi apžvalga: 60 darbų ekspozicijoje to padaryti neįmanoma. Bet pavadinti parodą Lietuvos fotografijos mokyklos pjūviu – galiu. S. Makselienė į kolekciją atrinko beveik visus svarbiausių šios mokyklos kūrėjų darbus, konstruodama pasakojimą taip, kad jis būtų patrauklus tarptautinei aplinkai ir intriguotų mūsų publiką. Taigi – parodos kuratorei teko atrasti pusiausvyrą tarp legendinių, ne kartą rodytų ir publikuotų kadrų bei retesnių, nematytų žinomų fotografų nuotraukų. O man džiugiausia tai, kad didžioji šios kolekcijos dalis birželį atsiras mugėje.Fotografija iš aukcionų nedings
Universalios pasiūlos „Kunstkameros“ galerija per pastaruosius metus organizavo kelis lietuviškai fotografijos rinkai svarbius įvykius. Galerijos patalpose vyko ne kartą minėtas pirmasis fotografijų aukcionas, surengtos žymių išeivijos fotografų – Algimanto Kezio ir Kazio Daugėlos – parodos. Visus kartus pirkta labai gerai – parduotos 44 fotografijos už 31.000 Lt. Parodose nupirktos devynios A. Kezio nuotraukos (sidabro bromido atspaudai, autorinės 1994–1995 m. kopijos, 5 egzempliorių tiražas, po 950 Lt), septynios K. Daugėlos nuotraukos (sidabro bromido atspaudai, autorinės 1975–1985 kopijos, nuo 1.000 iki 1.500 Lt).
Paklausta, ar dar bus fotografijų aukcionų, S. Makselienė sako, kad artimiausiu metu tokių neplanuojama, bet fotografijų lotų bus dažname Vilniaus aukcione.
Tokią nuostatą suformavo realybė – fotografijos perkamos vis noriau, tik ši norų imtis kol kas nėra tokia didelė, kad suformuotų stabilią antrinę fotomeno rinką.
Padėtis, manau, per kelerius metus gali stipriai pasikeisti. Tereikia vos kelių stambesnių pirkimų, ir paklausios, bet retos nuotraukos taps deficitu. Juo labiau kad dabar jos yra stebėtinai nebrangios.Stotelės pagunda
Kalbėdamas apie „ArtVilnius'14“ lankytojams siūlomos kolekcijos kainas ir patekau į vidinį interesų konfliktą. Vartydamas katalogą pamačiau Romualdo Požerskio nuotrauką iš serijos „Kauno senamiestis“. Kadras padarytas ir atspaustas tais pačiais – 1978 metais. Stotelėje prie maršrutų ženklo (su dviem, mėlynu ir raudonu, rutuliais. Tai reiškė, kad čia sustoja ir troleibusai, ir autobusai) transporto laukia trys grupės žmonių – mama su dviem mergaitėmis, kita mama su viena mergaite ir stilingai apsirengęs jaunuolis – plačios kelnės, aukštakulniai batai, margi marškiniai. Dar vienas vyro siluetas, su dar platesnėmis kelnėmis, įrėmina kadrą dešinėje vertikalėje. Nuotrauka padaryta iš žemo horizonto, todėl statiškoje situacijoje atsiranda kompozicinė įtampa. Ją stiprina visur, išskyrus į objektyvą, nukreipti nuotraukos herojų žvilgsniai. Tai garsi, ne kartą publikuota, įvairiose parodose dalyvavusi nuotrauka. Man ji visuomet patiko, ypač dėl antropologinių detalių gausos.
„Turbūt skaitmeninė kopija?“ – pasiteiravau. Ir suklydau. Beveik visa kolekcija sudaryta iš vintažinių atspaudų. Ir ne bet kokių – tvarkingai išsaugotų, pasirašytų, su datomis, parodinių formatų. Įrėmintų. Pirkėjai gauna kūrinio pasus.
S. Makselienė prisimena, kad su „tais pasais“ atsitiko „šiek tiek juokingai“.
„Mes juos įteikiame visiems, nusipirkusiems kūrinius Vilniaus aukcionuose. Pasas tradicinis – jame įrašoma autoriaus pavardė, kūrinio specifikacijos ir jo kilmės istorija: buvę savininkai, publikacijos, eksponavimas parodose. Neseniai sužinojau, kad tokio dokumento paklausa tapo populiari ir kūrinio paso pirkėjai jau prašo ir kitose galerijose“, – pasakoja galerininkė.Tūkstantis – už klasikinę kokybę
Mano nuotrauka favoritė mugėje kainuos 1.500 Lt. Šiek tiek nustebęs ir akivaizdžiai nudžiugęs, puoliau tartis dėl kuo skubesnio sandorio. Sustojau derėtis tik tuomet, kai prisiminiau, kad aš nerenku meno. Konfliktas neįvyko, ir R. Požerskio nuotrauka liks būsimame „Kunstkameros“ stende.
Brangiausi jame bus Antano Sutkaus kūriniai. Jų aukcioninė prekyba jau turi gana ilgą istoriją, kainų riba stabiliai kyla, ir 5.000 Lt kaina už nuotrauką yra logiška ir argumentuota.
Kitų autorių klasikinės nuotraukos bus įperkamos: 1.000 Lt už Romualdo Augūno atspaudą, 1.600 Lt – už Aleksandrą Macijauską, 1.500 Lt – už Romualdą Požerskį, 800 Lt – už Vaclovą Strauką, 1.200 Lt – už Virgilijų Šontą, po 900 Lt – už Romo Juškelio ir Irenos Giedraitienės nuotraukas.
Galerija mugėje pasiūlys apie 60 nuotraukų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau