Vilnius tampa „Thermo Fisher Scientific“ pasauliniu centru

Publikuota: 2013-05-28
Nuotrauka: Juditos Grigelytės
Autorius „Verslo žinios“

JAV kompanija „Thermo Fisher Scientific“, 2010 m. įsigijusi bendrovę „Fermentas“, žada padaryti Vilnių pasauliniu molekulinės biologijos centru. Čia jau keliami projektai iš užsienio, samdomi nauji darbuotojai ir dėliojami plėtros planai.

Kompanijos vadovai neatskleidžia, kiek amerikiečiai pasiryžę investuoti Lietuvoje, tačiau tikina, kad bendrovės tikslas yra iki 2020 m. pasiekti 20 mlrd. USD metines pajamas. Pernai kompanijos pajamos buvo 12 mlrd. USD. Šiame plane svarbų vaidmenį vaidins ir Vilniaus padalinys. Sostinėje bendrovė nori sukuri pasaulinį molekulinės biologijos centrą ir iš čia imtis plėtros į Latviją ir Estiją.Gregą Herrema, "Thermo Fisher Scientific" Bioproduktų diviziono prezidentą, kalbina Gintautas Degutis.

– Koks Jūsų vizito tikslas? – Investavome Lietuvoje nemažą pinigų sumą: 260 mln. USD (728 mln. Lt) į „Fermento“ įsigijimą ir dar per 13 mln. USD (34 mln. Lt) į naują pastatą, todėl norime įsitikinti, kad visi darbai, susiję su šiomis investicijomis, yra atliekami tinkamai. Galima sakyti, kad atvykau patikrinti, kaip sekasi mūsų verslui užsienyje, ir pasižiūrėti, kaip panaudojami investuoti pinigai.Be to, į Vilnių pastaraisiais metais perkėlėme nemažai projektų iš kitų šalių. JAV ir Europoje turėjome keletą mažesnių padalinių, kurie taip pat gamino molekulinės biologijos reagentus. Siekdami efektyvumo, šią mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) bei gamybos veiklą konsoliduojame čia, regioniniame centre. Todėl norėjau pažiūrėti, kaip sekasi perkraustymas ir kiek pasistūmėjo visas restruktūrizavimas.Be to, buvau susitikęs su pagrindiniais mūsų klientais – Santariškių klinikų, Vilniaus universiteto, Kauno technologijos universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atstovais, taip pat su JAV ambasadoriumi ir Lietuvos ministru pirmininku.– Ir kokį įspūdį Jums paliko mūsų naujasis premjeras? Gal pastebėjote kokių nors pasikeitimų, palyginti su ankstesne konservatorių Vyriausybe, kuri šaliai vadovavo, kai pirkote „Fermentą“? – Nuo pat pradžių jautėme šalies ekonomikos stabilumą ir Vyriausybės palaikymą, tiek ankstesnės, tiek dabartinės. Taip pat matome, kad nesikeičia Vyriausybės strateginės kryptys. Premjeras mus patikino, kad pridėtinės vertės gamyba ir paslaugos išlieka valstybės prioritetas. Visa tai kuria mūsų veiklai palankią investicinę aplinką.Mums ryšys su Vyriausybe yra labai svarbus. Norime išlaikyti gerus santykius su valdžia, juolab kad planuojame plėtrą. Aplink dabartinį pastatą dar turime nemažai žemės, apie 6 akrus (2,4 hektaro), tad plėstis turime kur. Per susitikimą su premjeru minėjome, kad esame patenkinti, ketiname tęsti investicijas ir kad tikimės, jog Lietuva išlaikys teigiamą investicinį klimatą.

– Papasakokit daugiau apie numatomą plėtrą. – Šiuo metu dokumentais įformintų plėtros projektų dar neturime. Juk visai neseniai baigėme statyti šį naują kompleksą. Dar nespėjome čia visiškai įsikurti. Tačiau ilgalaikėje kompanijos strategijoje Lietuvoje ir kitose augančiose šalyse turimų padalinių plėtra yra numatyta. Norime Vilniuje koncentruoti MTEP veiklą ir reagentų gamybos pajėgumą. Iš čia produkcija jau keliauja į visą pasaulį.Esame labai patenkinti investicijomis Lietuvoje, projektų plėtros tempais ir Vilniaus padalinio veikla. Čia turime stiprią vadovų komandą ir labai gerų specialistų. Algimantas Markauskas šiais metais buvo pripažintas Lietuvos metų vadovu. Tiek visuomenėje, tiek kompanijos viduje Vilniaus padalinys ir jo potencialas vertinamas labai teigiamai.

– Ar tai reiškia, kad galime tikėtis naujų investicijų ir tolesnės konsolidacijos Vilniuje? – Tiesą pasakius, pastaruoju metu konsolidacija mums nėra svarbiausia. Ką reikėjo, jau padarėme. O dabar koncentruosimės į žmogiškųjų išteklių stiprinimą, investuojame į mokslininkus, MTEP ir pardavimus. Ketiname sustiprinti savo pozicijas rinkose, kuriose istoriškai nebuvome reikšmingas dalyvis.

– Minėjote, kad esate patenkinti Lietuvos biotechnologijų specialistais. Ar nebijote, kad plečiantis, jų tiesiog pritrūks? Juk „Thermo Fisher Scientific“ – ne vienintelė biotechnologijų įmonė Lietuvoje. Maža to, gyvename Europoje be sienų, Lietuvą kankina emigracija, o universitetai šios pakraipos specialistų nerengia tiek jau daug.

– Kol kas su talentų trūkumu nesusidūrėme. Artimai bendradarbiaujame su Vilniaus universitetu. Jie mums parūpina perspektyvių jaunų specialistų. Taip pat lankomės mokyklose, kartu su Vilniaus universitetu esame įsteigę mobiliąją laboratoriją, su ja važinėjame po visą šalį ir rodome moksleiviams, kuo užsiimame, bandome juos sudominti gyvybės mokslais.Be to, Vilniaus padalinio vadovams puikiai sekasi išlaikyti esamus išteklius. Darbuotojų kaita įmonėje yra labai maža. Tai labai patrauklus dalykas. Mums nekyla problemų dėl to, kad mūsų parengti darbuotojai po kurio laiko pabėga pas konkurentus. Taip pat svarbus ir sąnaudų klausimas. Reikia pripažinti, kad darbo jėga čia pigesnė nei Vakarų Europoje ar JAV. Taigi, už mažesnę kainą turime tokių pačių talentingų žmonių ir puikią aplinką. Vien pernai Lietuvoje sukūrėme 84 naujas darbo vietas. Dabar pas mus dirba per 440 darbuotojų. Iš jų beveik 100 – Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centre.

– Pranešta, kad „Thermo Fisher“ Lietuvos padalinys tampa kompetencijų centru. Ką tai reiškia? – Visame pasaulyje turime apie 300 padalinių. Mūsų tikslas yra iš jų atrinkti tam tikrą mažesnį skaičių padalinių, kurie taps savotiškais regiono centrais. Juose būtų sukaupta kritinė tam tikros srities specialistų ir žinių masė. Pavyzdžiui, Vilniuje koncentruojamasi į gyvybės mokslus ir reagentų šiems tyrimams gamybą. Iš šių centrų ateityje bus vykdoma plėtra, čia bus ieškoma pirminių žmogiškųjų išteklių, čia atkeliaus didžioji dalis investicijų.Pernai atidarėme du tokius kompetencijos centrus. Gyvybės mokslų centrą reagentų tyrimams ir gamybai čia, Vilniuje, ir analitinių priemonių centrą Bostone (JAV). Šiuo metu iš viso yra 25 tokie centrai.

– Neseniai pranešta, kad „Thermo Fisher Scientific“ už daugiau nei 16 mlrd. USD perka bendrovę „Life Technologies“. Prieš trejetą metų Lietuvoje įsigijote bendrovę „Fermentas“. Panašu, kad „Thermo Fisher“ vykdo agresyvią augimo per įsigijimus strategiją. Kodėl pasirinktas toks modelis? – Nėra visai taip. Deriname organinį augimą su įsigijimais. Kompanija auga apie 4–5%  per metus. Tačiau organinis augimas tesiekia 3–4%. Įsigijimai duoda mums tą papildomą procentą. Todėl, radę investicijų vertų subjektų, visada svarstome tokią galimybę. Rinka, kurioje dirbame, pastaruoju metu buvo kiek lėtoka, nes pagrindiniai mūsų klientai – universitetai ir medicinos įstaigos – dėl vyriausybių vis dar veržiamų diržų gauna sumažintą finansavimą. Investuodami sugebėjome augti greičiau nei rinka.Taip pat bandome stiprinti pozicijas kylančiose rinkose, nes jos auga kur kas greičiau nei JAV ar Vakarų Europoje, o akcininkai, kaip įprasta, ieško kuo didesnės grąžos. Dėl to Vilniaus padalinio vadovas Algis Markauskas paskirtas atsakingu už visą Baltijos šalių regioną.

– Ar tai reiškia, kad iš Vilniaus pirmiausia bus vykdoma plėtra į Latviją ir Estiją? – Taip, į visą regioną. Šalyse, kuriose žadame stiprinti savo veiklą, pirmiausia planuojame suburti pardavimų ir projektų valdymo pajėgas. Norime plėsti klientų ratą aplinkinėse šalyse ir sukurti aptarnavimo bazę, kad galėtume teikti jiems paslaugas.Skaičių pasakyti kol kas negaliu, nes dokumentais patvirtintų projektų dar nėra. Bet, kaip jau minėjau, veiklos strategijoje numatyta tolesnė plėtra. Pasauliniu mastu tyrimams ir plėtrai per 2012 m. išleidome 400 mln. USD. (2010 m. kompanija išleido 280 mln. USD – VŽ) ir investuosime toliau. Mes tai darome etapais. Pavyzdžiui, Vilniuje, investavome 260 mln. USD į „Fermento“ įsigijimą, vėliau – 2012 m. dar per 30 mln. USD į naują pastatą. Tai buvo pirmas investicijų etapas. Bus ir antras bei trečias etapai. Tačiau kol kas konkrečių planų ar projektų įvardinti negaliu.

Pašnekovo dosjė *46 metų Gregas Herrema prie „Thermo Fisher Scientific“ komandos prisijungė 2002 m. 2012 m. jis paskirtas Biorproduktų diviziono prezidentu.*Prieš tai įvairiose pozicijose 14 metų dirbo JAV bendrovėje „General Electric“.*Virdžinijos politechnikos institute įgijo chemijos inžinieriaus bakalauro laipsnį. O Harvardo verslo mokykloje – verslo administravimo magistrą.*„Forbes“ skaičiavimu, 2011 m. jo atlyginimas su visomis kompensacijomis siekė 3,2 mln. USD.

ŠALTINIS: VŽ Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lenkija tęsia ES smerkiamą teismų reformą 1

Lenkijos valdantieji, partija „Teisė ir teisingumas“, trečiadienį tęs užsienyje kritikuojamą teisėjų skyrimo...

Verslo aplinka
2017.11.22
Putinas sukvietė Turkijos ir Irano lyderius derėtis dėl Sirijos, kalba apie „naują etapą“

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, trečiadienį į Sočį pakvietė Recepą Tayyipą Erdoganą, Turkijos...

Verslo aplinka
2017.11.22
VTEK: trys Pakruojo rajono politikai pažeidė įstatymą

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) vienbalsiai nusprendė, kad trys Pakruojo rajono savivaldybės...

Verslo aplinka
2017.11.22
Verygos patarėjas ir viceministrė palieka pareigas

Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pareigas palieka viceministrė Aušra Motiejūnienė Bilotienė bei...

Verslo aplinka
2017.11.22
Bosnijos serbų generolas Mladičius nuteistas kalėti iki gyvos galvos 1

Tarptautinis Hagos tribunolas nusikaltimams Jugoslavijoje tirti trečiadienį paskelbė nuosprendį buvusiam...

Verslo aplinka
2017.11.22
Lūžis „Brexit“ derybose gali įvykti gruodžio pradžioje 1

Jungtinė Karalystė (JK) ir ES per artimiausias tris savaites ketina išspręsti nesutarimus, lig šiol kilusius...

Verslo aplinka
2017.11.22
Seimas nori biudžeto išlaidas didinti 0,6 mlrd. Eur 2

Seimo komitetai ir pavieniai parlamentarai mano, kad kitų metų biudžeto išlaidas reikėtų didinti beveik 0,6...

Verslo aplinka
2017.11.22
JT vadavietė apkaltino Šiaurės Korėją pažeidus paliaubų sutartį

Šiaurės Korėja pažeidė 1953-aisiais sudarytą paliaubų sutartį, kai šios šalies kariai atidengė ugnį į karį,...

Verslo aplinka
2017.11.22
Rytų Europoje – nuoskauda dėl ES agentūrų Premium 1

Kova dėl dviejų svarbių ES agentūrų – Europos ban­ki­ninkystės institucijos (EBI) ir Europos vaistų agentūros...

Verslo aplinka
2017.11.22
Mugabe palieka Zimbabvės prezidento postą 3

Po 37 metų valdžioje Robertas Mugabe pareiškė savo noru paliekantis Zimbabvės prezidento pareigas.

Verslo aplinka
2017.11.21
Premjeras pasikalbėjo su medikais ir sutarė dėl algų kėlimo  6

Jau nuo 2018-ųjų sausio 1 d. numatoma kilstelėti atlyginimus gydytojams rezidentams. O nuo gegužės algos...

Verslo aplinka
2017.11.21
Žiniasklaida: Luhansko centrą blokavo ginkluoti asmenys 10

Rytų Ukrainos Luhansko miesto centrą antradienį blokavo ginkluoti asmenys be skiriamųjų ženklų, skelbia kai...

Verslo aplinka
2017.11.21
Aplinkosaugos kontrolės institucijos bus apjungtos

Lietuvoje bus vykdoma aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę vykdančių institucijų pertvarka. Nuo kitų metų...

Verslo aplinka
2017.11.21
Angela Merkel pirmenybę teikia naujiems rinkimams, o ne mažumai 1

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, kad pirmenybę teiktų naujiems rinkimams, o ne mažumos...

Verslo aplinka
2017.11.21
Lošimų organizavimo sugriežtinimui – pereinamieji laikotarpiai 1

Visi lošimo automatai bus privalomai sujungti į elektroninę duomenų valdymo sistemą, kuri leis valdžios...

Verslo aplinka
2017.11.21
Lenkijai gresia 100.000 Eur per dieną bauda už Belovežo girios kirtimą

Europos Teisingumo Teismas (ETT) paskelbė, kad Lenkija kasdien bus baudžiama 100.000 Eur bauda, jeigu šalis...

Verslo aplinka
2017.11.21
Assadas Sočyje susitiko su Putinu, liaupsino Rusijos indėlį 8

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, Sočyje priėmė Basharą al-Assadą, Sirijos diktatorių. Politikai...

Verslo aplinka
2017.11.21
Palankus signalas Trumpui: JAV pramonė išgyvena pakilimą Premium 1

Viena iš Donaldo Trumpo, JAV prezidento, pergalės rinkimuose priežasčių buvo populiarus jo pažadas atgaivinti...

Verslo aplinka
2017.11.21
Nutarė, kur persikels dvi ES agentūros po „Brexit“ 1

Pirmadienį ES ministrai nusprendė, kur po „Brexit“ įsikurs šiuo metu Londone veikianti Europos bankininkystės...

Verslo aplinka
2017.11.20
Merkel susidūrė su didžiausia politine krize per savo karjerą Premium 1

Vokietija paniro į gilią politinę krizę, kai po keturių savaičių diskusijų derybos dėl vadinamosios Jamaikos...

Verslo aplinka
2017.11.20

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau