Technologijos populiarina sportą

Publikuota: 2013-04-27
Atnaujinta 2015-06-01 18:20
Nuotrauka: "Matton"
„Verslo žinios“

Kai prieš daugybę metų žaibiškai augant mobiliojo telefono populiarumui telekomunikacijų kompanijos stojo į kovą už laidinį telefoną sakydamos, kad mobilieji sukelia vėžį ir yra itin kenksmingi, sunku buvo patikėti, kad visuomenė, naiviai patikėjusi lobistų teiginiais, kada nors technologijose ieškos įkvėpimo sveikam gyvenimo būdui.

Tačiau taip nutiko. Jau kelerius metus išleidžiami sportui ir sveikam gyvenimo būdui skirti įrenginiai suburia naudotojų bendruomenes. Dar daugiau – mobiliosios aplikacijos, „suprantančios“ daugelį tokių prietaisų, leidžia į „sveikus“ socialinius tinklus burtis ne vieno tokio prietaiso naudotojams. Didžiausia naudą šioje tendencijoje įžvelgtų, matyt, visuomenės sveikatos specialistai, nes sportuoti šiandien – labai madinga. Apsižvalgykite, kiek bėgikų parke periodiškai tikrinasi išmaniojo telefono užfiksuotus duomenis, kiek jūsų pažįstamų savo „Facebook“ paskyroje pasidalija tokių aplikacijų užfiksuotais skaičiais, kiek laiko sportavo, kiek kilometrų nuėjo ar kaip greitai bėgo?
Tačiau motyvaciją sportui sukelia ne kažkoks mistinis nušvitimas ir supratimas, kad reikia valgyti daugiau daržovių ir kasdien bent pusvalandį judėti. Ne. Motyvaciją sukelia konkurencija ir noras atrodyti geresniu. Ir tai motyvacijai bei varžyboms būtini daikčiukai, prietaisai, leidžiantys fiksuoti, kiek kilometrų daugiau nubėgote nei draugai, kiek kartų dažniau sportuojate, kiek žingsnių daugiau nueinate per dieną.
Taip, net dažnesniam pakilimui nuo kompiuterio kėdės reikia papildomo stimulo. Pavyzdžiui, žingsniamačio, galinčio suskaičiuoti, kiek žingsnių per dieną nueinate ir leisti pamatyti, ar draugai nenuėjo daugiau. „Verslo žinios“ išbandė pusketvirto šimto litų kainuojantį žingsniamatį „Fitbit One“.Su kuo galima pasivaikščioti
Vienokie ar kitokie žingsniamačiai Lietuvoje pasirodė prieš gerus metus. Iš elektroninių parduotuvių galima parsisiųsti pigių prietaisų, kainuojančių po porą dolerių, ir šie atliks savo funkciją – skaičiuos žingsnius. Tiesa, kelis dolerius kainuojantys prietaisai nebus ilgaamžiai: vaikščiosite daugiau, „atsikratys“ greičiau. Be to, kitaip nei brangesni prietaisai, greičiausiai neturės įvairių priedų, jiems reikės baterijų, o ir savo progreso (arba regreso) stebėti kompiuterio ekrane negalėsite.
Nuosavus žingsniamačius išleido ir garsiausios pasaulyje sportui skirtų priedų, drabužių ir avalynės gamintojos – „Nike“ ir „Adidas“, kompanija „Samsung“, pristačiusi išmanųjį „Galaxy S4“ taip pat sukūrė išmaniojo telefono programą „S Health“ su jai skirtais priedais, stebinčiais tiek širdies ritmą, tiek skaičiuojančiais žingsnius ir fiksuojančius visą aktyvią veiklą. Mobiliųjų programėlių parduotuvės lūžta nuo mokamų ir nemokamų programėlių, galinčių skaičiuoti žingsnius tiesiog mobiliojo telefono ekrane. Tačiau trūkumų čia nemažai. Pavyzdžiui, kai kurie atributų sportui gamintojų prietaisai yra derinami su sportiniais bateliais, naudojamais pakankamai ribotai, kiti – labai brangūs, „Samsung“ priedai poruojami tik su daugiau nei 2 tūkst. Lt kainuosiančiu „Galaxy S4“, o mobiliųjų telefonų programėlės, nors ir mokamos, pakankamai netikslios ir nuolat reikalauja GPS signalo. Tokie patys – su vienokiais ar kitokiais trūkumais – yra ir nemokami įskiepiai.
Taigi, erdvės rodos jau perpildytoje rinkoje yra: „Fitbit One“ naudotojams siūlo stebėti užlipamų per dieną aukštų skaičių, nueitus žingsnius, atstumą, sudegintas kalorijas. Taip pat skirsto veiklą nuo sėdimos iki itin aktyvios, naktimis stebi miego periodus, o su kompiuterine programa sinchronizuojami paprasčiausiai prisėdus prie kompiuterio. Be šio – „One“ modelio – galima rinktis spalvotą žingsniamatį „Fitbit Zip“ arba apyrankę „Fitbit Flex“. Kaip priedas siūlomos išmaniosios svarstyklės.Pakuotės turinys
„Fitbit One“ žingsniamatis savo dydžiu primena USB atmintinę. Prietaisas pagamintas iš kone permatomos plastmasės, priekyje turi nedidelį ekraną ir vieną mygtuką, kurį spaudant keičiasi rodmenys: žingsniai, nueitas atstumas, užlipti aukštai, aktyvumo lygis (jis matuojamas augančia skaitmenine gėle – kuo aktyvesnis esate, tuo didesnė gėlė), sudegintos kalorijos, rodoma data, žadintuvas, laikas. Prietaiso gale – jungtis krovimui.
Dėžutėje yra nedidelis laidas prietaiso įkrovimui, kurio viename gale „lizdas“ žingsniamačiui, o kitame – USB jungtis į kompiuterį. Vienu pakrovimu žingsniamatis gali veikti maždaug savaitę, krovimui mums prireikė daugiau nei pusvalandžio.
Pridėtas daviklis, jungiamas į kompiuterio USB jungtį. Jis leidžia „Fitbit One“ sinchronizuoti žingsniamačio sukauptus duomenis į internete esančią vartotojo paskyrą tiesiog prisėdus prie kompiuterio.
Pakuotėje pridėta ir medžiaginė apyrankė su daugkartiniu užsegimu – ši skirta tam, kad žingsniamatį galėtumėte užsidėti miegodami ir, nustatę jame miego režimą, sekti savo miego kokybę. Norint įjungti miego režimą žingsniamatyje užtenka palaikyti mygtuką maždaug 3 sekundes. Tokį patį veiksmą reikėtų atlikti norint išjungti miego režimą. Internetinėje paskyroje galite nustatyti žadintuvą (bei valdyti kai kuriuos prietaiso parametrus), kad šis vibruodamas rytą pažadintų.
Įprastai „Fitbit One“ naudojamas įdėjus jį silikoninį dėklą, lengvai tvirtinamą prie drabužių. Prietaisas neatsparus vandeniui, bet atsparus lietui, lašams, prakaitui.Su kuo „valgomas“?
Kiekvienas „Fitbit One“ vartotojas interneto puslapyje susikuria paskyrą, kurioje nurodo įvairius asmeninius duomenis, tokius kaip ūgis, svoris, amžius. Šie duomenys leidžia prietaisui apskaičiuoti vidutinį žingsnio ilgį – šį matą žingsniamatis naudoja versdamas nueitą atstumą žingsniais. Matavimą galima vadinti gana tiksliu, bet ne visiškai. Internete yra ir visas žingsniamačio valdymo skydas – čia nustatomas laikas, data, žadintuvas. Tiesa, po visų pakeitimų prietaisą privaloma sinchronizuoti su kompiuteriu, kitaip pakeitimai nebus efektyvūs. Paskyroje galima nusistatyti įvairius tikslus svorio metimui, susidaryti valgiaraštį, į kurį patiekalai įtraukiami iš jau esančių sąrašo, arba norimą maistą įtraukti galima patiems. Internetinėje paskyroje saugoma visa dienos veikla ir jos rezultatai.
Stebėdamas aukščio pokyčius žingsniamatis mato, kiek aukštų užlipate per dieną. Visgi, vieno aukšto aukštis jam – santykinis dydis, todėl lipdami laiptais senamiestyje, kur lubos gerokai aukščiau, užlipsite aukštų daugiau nei jų yra iš tiesų, o, pavyzdžiui, daugiaaukštėje automobilių stovėjimo aikštelėje, kurioje aukštai žemesni nei daugiabutyje, užlipsite mažiau.Pagal nustatytų veiklų deginamas kalorijas bei jūsų aktyvumą, „Fitbit One“ skaičiuos ir tai, kiek energijos sunaudojote. Tiesa, priversti žingsniamatį manyti, kad esate tikrai aktyvus, bus sunku.
Apyrankė, kurioje yra speciali vieta žingsniamačiui, leidžia su prietaisu nesiskirti miegant. Tai svarbu, kadangi tik taip „Fitbit One“ galės įvertinti miego kokybę. Tiesa, vertinimas itin lakoniškas – jeigu vartotės, vadinasi, miegate prastai, jeigu nesivartote – miegate giliai ir gerai. Po nakties kompiuterio ekrane galėsite pamatyti, kuriomis valandomis yra jūsų aktyvaus miego periodas, kuriomis miegate giliai. Gamintojas tvirtina, kad šitaip atrasite, kada palankiausias metas atsikelti, todėl rytai bus lengvesni. Vidurnaktį visi žingsniamačio skaitliukai nusimuša ir dienos iššūkis prasideda iš naujo.
„Fitbit“ internetinėje paskyroje galite nusipirkti ir „premium“ narystę. Ši leis matyti detalesnius duomenis ir kartu pavers jūsų prietaisą asmeniniu treneriu, primenančiu, kad turite būti aktyvesnis, sudeginti kažkiek kalorijų, nueiti žingsnių ar užlipti aukštų. Visgi, jeigu esate sąžiningas pats sau, geriau nei mokami priminimai veikia varžybos su draugais, nes internetinė paskyra yra savotiškas socialinis tinklas, kuriame matomi bičiulių, naudojančių „Fitbit“ žingsniamatį, dienos pasiekimai. Tai savaime sukelia norą pralenkti bičiulį bent vienu žingsniu.
Trenerį galite apgauti
Žingsniamatis veikia fiksuodamas visus judesius ir vertina, ar esate aktyvus, ar ne. Tiesa, kad „Fitbit One“ veiklą įvertintų kaip itin aktyvią, reikės įdėti nemažai pastangų – net valandos treniruotėje jis atranda tik kelias ar keliolika itin aktyvių minučių visai nepaisydamas to, kad braukiate devintą prakaitą. Gerai tai, kad žingsniamatis jautrus ir, pvz., treniruotę elipsiniu treniruokliu (imituoja žingsniavimą/lipimą laiptais) jis taip pat fiksuoja kaip žingsniavimą. Mato ir visus vieną-du žingsnius trunkančius paėjimus į šoną. Tačiau kartu tai ir trūkumas, mat pasiėmus „Fitbit One“ į ranką ir mosuojant ja pirmyn ir atgal, prietaisas galvoja, kad tai žingsniai ir juos skaičiuoja.
Norintiems pasukčiauti užteks automobiliu nuvažiuoti didesnį atstumą kalvotu keliu. Šį būdą išbandėme keliaudami Lenkijos pakraščiu. Sunku buvo patikėti, tačiau dienos pabaigoje „Fitbit One“ parodė, kad per dieną buvo užlipta 70 aukštų. Taigi, net ir išmanus treneris gali būti apgautas – ir tyčia, ir netyčia.
Tiesa, gamintojas numatė, kad taip gali nutikti, todėl suteikė galimybę internetinėje paskyroje nurodyti, kuriuo laiku buvo važiuojama automobiliu, tad visi papildomi aukštai ir žingsniai būtų atimti iš tikrojo rezultato.Kaina gera, bet tobulumo trūksta
„Fitbit One“ kurtas apgalvojus daugelį smulkmenų, bet kai kurie aspektai pamiršti. Pavyzdžiui, silikoninis žingsniamačio įdėklas patogus ir tvirtai laikosi, tačiau lengvai apsivelia ir praranda savo estetinį vaizdą, jei tik apsivilksite kažką pūkuoto. Be to, galbūt kompanijai reikėjo sudaryti galimybę naudotojams drąsiau šlapinti šį prietaisą ir, pavyzdžiui, vasarą leisti ne tik žingsniuoti, bet ir plaukti.
Arba dar: nors įrenginys jaučia, kada atsibudote ir fiksuoja aktyvumą, miego režimą išjungti teks patiems. Na, reikia neužmiršti ir apgavysčių, kurių, matyt, išvengti nepavyks nei vienam.
Vienas didžiausių privalumų yra galimybė prietaiso duomenis sinchronizuoti su tokiomis sportui ir sveikam gyvenimo būdui skirtomis aplikacijomis, kaip „Endomondo“, „Every Move“, „Sleep Debt“ ar „Fittap“. Pastarosios naudotojai gali įsigyti klijuojamus NFC (artimo lauko komunikacijos technologija) lipdukus, kuriems įmanoma suteikti įvairias reikšmes ir, priglaudus prie tokio lipduko išmanųjį telefoną, aplikacija fiksuotų pradėtą vienokią ar kitokią vartotojo įrašytą veiklą. Žingsniamačio duomenimis papildoma šių aplikacijų kaupiama informacija, o aktyvūs socialinių tinklų naudotojai ir madingi sportininkai visada gali pasididžiuoti rezultatais.Teigiamai vertiname ir tai, kad žingsniamatį įkrauti reikia tik kartą per savaitę, o rytinis žadintuvas ant riešo nepažadins kitų miegančiųjų (pastarojo, beje, išjungti lengvai nepavyks, tad tikrai nubusite). Konkurencinga ir gaminio kaina – pigiau nei išmanusis su jam skirtais priedais ar sportiniai bateliai ir žingsniamatis iš garsaus prekės ženklo atstovų rankų, bet kokybiškiau nei kelis dolerius „Ebay“ kainuojantys žingsniamačiai.
Tiesa, galiausiai apie norą varžytis pamiršite taip pat, kaip laikui bėgant pamirštamos visos mados. Ir žingsniamačio pasikabinimas ant drabužių taps įpročio dalimi, panašia į dantų valymą rytą. Tad didžiausia nauda, matyt, bus ilgalaikė – jei noras nueiti daugiau už draugus virs įpročiu vaikščioti dažniau ir daugiau.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:
Verslas „Google“ paieškoje: nuo „Ali Express“ iki „Maximos“ ir „Lidl“ kainų lyginimo Premium

Populiariausios „Google“ paieškos verslo segmente rodo, kad lietuviai vis daugiau perka internete, kruopščiai...

Rinkodara
2018.12.14
Dizainerė K. Petraitytė pamokų nuobodulį gydo „Chem žetonais“ 1

Dizainerė Karolina Petraitytė, Vilniaus dailės akademijos studentė, neseniai grįžo iš didžiausio Vidurinių...

Laisvalaikis
2018.12.13
Kultūros indėlis į šalies ekonomiką auga

Lietuvos statistikos departamentas skelbia suskaičiavęs, kad, išankstiniais duomenimis, kultūros sektoriaus...

Laisvalaikis
2018.12.12
FIFA ir VMI – tarp populiariausių „Google“ paieškų Lietuvoje

„Google“ paieškų viršūnėje Lietuvoje – pasaulio futbolo čempionatas FIFA ir „Eurovizija“. Nedaug atsilieka ir...

Rinkodara
2018.12.12
„Time“ Metų žmogumi paskelbė persekiojamus žurnalistus

„Time“ Metų žmogumi paskelbė „Sergėtojus“ („The Guardians“) – taip žurnalas pavadino dėl savo darbo...

Laisvalaikis
2018.12.12
„EGLĖ apartamentai“ - apdovanoti prestižiniu apdovanojimu Rėmėjo turinys 3

Aukštą kartelę pajūrio architektūrai iškėlęs projektas - analogo Baltijos regione neturintys prabangūs

Laisvalaikis
2018.12.12
Lengvatą kino gamintojams pratęs iki 2024 m.

Seimas leido dar penkeriems metams – iki 2023 m. pabaigos pratęsti pelno mokesčio lengvatą kino gamintojams,...

Laisvalaikis
2018.12.11
K. Kirtiklis: Th. Hobbesas ilgisi tvirtos rankos

Kaip blogai mes gyvename! Aplink tvyro plika akimi matoma sumaištis – korumpuoti politikai savivaliauja,...

Verslo klasė
2018.12.09
Aidas Puklevičius: šnipai, kuriuos visi mato Premium 8

Senais gerais laikais slaptojo agento profesiją gaubė šilkinė aureolė. Gausybės romanų ir filmų išdresiruoti...

Verslo klasė
2018.12.08
Mirga Gražinytė: dirigavimas nėra tik vyrų sritis 1

Vargu ar ką nustebino, tarp šešių šių metų Nacionalinės Lietuvos kultūros ir meno premijos laureatų išgirdus...

Laisvalaikis
2018.12.08
Palikę aikštelę pergalių siekia versle: kur investavo Lietuvos krepšinio žvaigždės 13

Barai ir NT projektai, viešbučiai ir kaimo turizmo sodybos – tai verslai, į kuriuos investavo karjeras baigę...

Laisvalaikis
2018.12.07
Vakarėliams ir konferencijoms siūlo netikėtas erdves Rėmėjo turinys 1

Nuo krepšinio rungtynių iki žymiausių pasaulio muzikantų koncertų – kad tokie masiniai, grandioziniai...

Rinkodara
2018.12.07
Parodoje – fotografo J. Čechavičiaus epocha

Vilniaus paveikslų galerijoje atidaryta XIX a. 6–8 dešimtmečių fotografijų paroda „Juozapas Čechavičius ir jo...

Laisvalaikis
2018.12.06
Paskelbti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai 2

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė, kuriems šalies kūrėjams šiemet bus įteiktos...

Laisvalaikis
2018.12.06
Vokietijoje įvertintas Kauno Vienybės aikštės rekonstrukcijos projektas 5

Vokietijos dizaino taryba įvertino Kauno Vienybės aikštės rekonstrukcijos architektūrinę koncepciją.

Statyba ir NT
2018.12.06
Šimtametis milijardierius kasdien eina į darbą 9

Šimtametis milijardierius galėtų mėgautis turtingo gyvenimo malonumais, tačiau garbaus amžiaus verslininkas...

Vadyba
2018.12.05
Alberto Einšteino laiškas aukcione parduotas už 2,9 mln. Eur 4

Alberto Einšteino laiškas, kuriame jis svarsto apie religiją, žydišką identitetą ir žmonijos prasmės...

Laisvalaikis
2018.12.05
Dovanoti sveikatą – ir madinga, ir naudinga Rėmėjo turinys

Artėjant didžiosioms metų šventėms visi ieško originalių idėjų, kaip parodyti padėką savo darbuotojams.

Verslo aplinka
2018.12.05
Gedimino kalno padėtis lieka kritinė 1

Šalies simboliu laikomo Gedimino kalno Vilniuje šiaurinis šlaitas stabilizuotas, tačiau pietrytinio šlaito...

Laisvalaikis
2018.12.04
Paskelbtas trumpasis Nacionalinės meno ir kultūros premijos kandidatų sąrašas 3

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė kūrėjų, pretenduojančių gauti 2018 metų...

Laisvalaikis
2018.12.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau