Gintaro kelias — per Vilnių

Publikuota: 2013-03-08
Atnaujinta 2015-06-01 19:01
Nuotrauka: "Matton"
 

Kovo 13–16 d. Vilniuje vyks 10-oji specializuota juvelyrikos paroda „Amber Trip“ – didžiausia tokia paroda Baltijos šalyse, svarbus kasmetinis įvykis juvelyrikos visuomenei. Kaip ir kasmet, parodoje dalyvaus gintaro bei juvelyrikos gamintojai profesionalai, gintaro pirkėjai ir pardavėjai, bus pristatomos naujausios pramonės technologijos ir kt. Parodos dienomis vyks tarptautinis juvelyrikos meno konkursas, jo idėja – pristatyti juvelyriką kaip šiuolaikinio meno sritį.

Be konkurentų
Pasak verslininko Giedriaus Guntoriaus, šios parodos sumanytojo ir organizatoriaus, pirmas rimtas laimėjimas yra tas, kad paroda rengiama jau 10 kartą.
„Paroda vyko ir geresniais laikais, ir sunkmečiu, nepaisant svarstymų, ar ji reikalinga. Visa tai išlaikėme parodos dalyvių dėka – jie parodė, kad tokia paroda reikalinga“, – kalba p. Guntorius. Anot jo, industrijos – juvelyrikos ir gintaro – atstovai gali didžiuotis Lietuvoje turėdami savo tarptautinę parodą.
„Amber Trip“ dalyvauja juvelyrai ir, anot p. Giedriaus, gintarininkai – maždaug po 50% vienų ir kitų. Dalyvių skaičiumi paroda nėra didelė – jų bus apie 100 (Gdansko gintaro parodoje buvo apie 500, Varšuvoje – 440, dabar Honkonge vykstančioje parodoje – 3.000). Kita vertus, p. Guntorius labiau džiaugiasi tuo, kad į parodą kaip VIP pirkėjai užsiregistravo apie 100 įmonių – iš Japonijos, Kinijos, Nepalo, Kuveito, JAV, Didžiosios Britanijos, Turkijos, Italijos, Baltarusijos, Vokietijos, kitų šalių.„Į mugę atvykstantiems pirkėjams stengiamės pasakyti, kad į regioną  jie žiūrėtų kaip į vieną rinką“, – sako p. Guntorius. Anot jo, tą bendrą rinką sudaro Estija su 300 juvelyrikos ir gintaro įmonių, Latvija (1.000), Lietuva (1.200), Kaliningrado sritis (600), Baltarusija (300). Nė viena šių šalių, išskyrus Lietuvą, gintaro parodos neturi.
Pasak p. Guntoriaus, pirkėjai taip pat prisideda prie parodos veido formavimo. Antai praėjusiais metais verslininkai iš Honkongo rengėjams papriekaištavo, kad parodoje trūksta asortimento – esą didžiausius gintarininkus jie ir taip mato įvairiose pasaulio parodose, o jiems reikia mažų, ten nedalyvaujančių, tarkime, tokių, kurie šeštadieniais būna Palangos gintaro turguje, Kaziuko mugėje, Gariūnų turguje. Taigi šiemet „Amber Trip“ rengėjai prikalbino daugiau mažų ir vidutinių tiekėjų, taip pat – tokių įmonių, kurios nebedalyvavo Lietuvos parodoje.
Nebedalyvavo, anot p. Guntoriaus, nes „išėjo į Lenkiją“ – ten didesnė rinka. Kitas dalykas: dalyvauti užsienio parodose mūsų įmonėms pigiau nei Lietuvoje – Finansų ministerija joms skiria lėšų eksportui skatinti. 
„Šiemet pirmi metai, kai „Versli Lietuva“ 26 įmonėms, dalyvaujančioms mūsų parodoje, skyrė lėšų – eksportui skatinti. Jie suprato, kad eksportą plėtoti galima ir pačioje Lietuvoje“, – sako p. Guntorius.Kaina
Parodos sumanytojas pasakoja, kad iki devintojo dešimtmečio pabaigos gintaras kaip žaliava nebuvo vertinamas, vos ne su statybine medžiaga lyginamas. Subyrėjus Sovietų Sąjungai, į pasaulį jis pradėtas eksportuoti iš Kaliningrado srities ir ilgainiui jo kainą pakėlė kinai. Jų rinkoje gintaras labai paklausus, todėl, skaičiuojant nuo 2006 m., gintaro žaliavos kaina pakilo 4 kartus. Pasak p. Giedriaus, dabar gintaro gabaliukų, sveriančių 20–50 g, kilogramas kainuoja apie 1.200 EUR.
„Tai labai brangu, gintaras tiek nevertas. Tai – Kinijos išpūstas gintaro burbulas. Kiek tokios kainos laikysis, matysime po parodos“, – sako pašnekovas. Anot jo, kai žaliavos kaina taip pakilo, verslas įgavo visai kitą statusą, o „Amber Trip“, kad ir nedidelė, palyginti su kitomis, paroda, puikiausiai parodo gintaro kainos pokyčius. Pernai po parodos buvo konstatuota, kad ji pakilo 20%.Pasak p. Giedriaus, pasaulyje gintaras išpopuliarėjo ne tik po Sovietų Sąjungos griūties, bet ir po Steveno Spielbergo filmo „Juros periodo parkas“: viename jo epizode iš inkliuzo gintare nustatoma dinozauro DNR.
Sovietmečiu gintaro dirbinius Lietuvoje gamino dailės kombinatai, dabar – dešimtys bendrovių. Anot p. Guntoriaus, tarp jų yra lyderiaujančių pasaulyje gintaro dirbinių gamyboje. Pašnekovas neįvardija, kokių, tačiau sako turintis duomenų, kad viena Klaipėdos įmonė praėjusiais metais eksportavo 200 t gintaro žaliavos, greičiausiai į Kiniją, ir 2 t gatavų gaminių. Eksporto vertė – apie 4 mln. EUR. Tarp kitų lyderiaujančių įmonių p. Guntorius mini vilniškę UAB „Beata“, Šiaulių UAB „Napoleonas“.Gintaras – ne mūsų
Lenkai mėgsta pasipuikuoti, kad gintaras – jų, mes – kad jis mūsų. Savinasi jį ir danai, ir kitos tautos, net – marokiečiai ar egiptiečiai. Lietuvoje gintaro nėra, 90% pasaulio gintaro iškasama Kaliningrado srityje, prie Jantarno miestelio (kadaise tai buvo Palvininkai) esančiame atvirame gintaro karjere, jis priklauso įmonei „Kaliningradskij jantarnyj kombinat“. Kasmet čia iškasama apie 300–350 t pusbrangio akmens. Daugiausia gintaro pagal kiekį nuperka lenkai, pagal vertę – lietuviai, jie išsiveža iš Jantarno brangiausius gabalus. Gausybė gintaro nusėda čia pat, gintaro perdirbimo įmonėse.
Apie gintaro gavybą šiose vietovėse pirmą kartą užsimenama 1258 m. Rauschenbergo kronikose. 1872 m. Klaipėdos pirkliai Morisas Beckeris ir Wilhelmas Stantienas, pramoniniu būdu jau kasę gintarą Juodkrantėje, Palmnicke įkūrė gintaro gavybos bendrovę „Stantien & Becker“ ir pradėjo pramoninę gintaro gavybą – kasmet po 50 t. Pasakojama, kad ir jūra gintaro čia išmesdavusi neįtikėtinai daug: vieną 1862-ųjų naktį per audrą į krantą buvo išmesta tiek gintaro, kad miestelio gyventojai jį rinko du mėnesius ir vežė vežimais – į manufaktūrą.Geologai tvirtina, kad gintaro klodai šiose vietose tokie dideli, kad jo užteks šimtui metų ir ilgiau. 
Paklaustas, kaip įvertinti gintarą ir suprasti, ar tai nėra, tarkime, plastikas, p. Giedrius šypteli: pirmasis kriterijus vertinant – patiko ar nepatiko. Paskui reikėtų išsiaiškinti, ar jis tikras. O plika akimi nustatyti labai sunku – galima ultravioletiniais spinduliais, galima dėti į vandenį – gintaras skęs, plastmasė – plūduriuos.
Anot pašnekovo, gamybos technologijos dabar tokios aukštos, kad išties sunku juos atskirti. Jis prisimena atvejį, kai Rusijos įmonė, vežusi per sieną akutes papuošalams, vadinamuosius kabošonus iš plastiko, deklaravo, kad tai yra plastmasė, bet muitininkai nepatikėjo. Pakviestas ekspertas patvirtino, jog tai nėra apgaulė.
„Parodoje, galerijose, specializuotose parduotuvėse – viskas gerai, galima pasitikėti, tačiau niekas negali garantuoti, ką nusipirksite gatvėje, – šypsosi p. Giedrius. – Rimti pardavėjai saugo savo vardą, ir bet kokia apgavystė pakenktų verslui.“Gatvė – turistams
Pašnekovui užsiminus apie gatvę, prisimenu, kad ne taip seniai pirmąsyk užsukau į Vilniaus Pilies gatvėje esančias gintaro dirbinių parduotuves – vieną, antrą, trečią, ieškojau simbolinės dovanėlės Lietuvą paliekančiam žmogui – rakto pakabučio su gintaru. Prisipažįstu p. Giedriui, kad pasiūla nuvylė – visur buvo tas pats kičas.
„Kiekvieno skonis savitas, – šypteli p. Giedrius. – Pilies gatvėje parduodami dirbiniai daugiau skirti turistams, jie perka suvenyrinius papuošalus, taip yra visame pasaulyje. Jums reikėtų eiti į galeriją.“ Pasak p. Giedriaus, 95% Pilies gatvėje parduodamų gintaro su sidabru gaminių – lenkiška produkcija.Po „Juros periodo parko“ gintaras pateko į labiausiai vertinamų pasaulio akmenų dešimtuką. Dabar jo ten nėra, jis yra „normaliame sąraše“, ir pasaulis apie gintarą mano gerai. O mes? Lietuvos piliečiai gintarą vertina kaip suvenyrą iš Lietuvos, sau jie mieliau perkasi kitų pusbrangių akmenų.
„Bet gintaras kalba, iš jo galima padaryti labai gražių dalykų. Gal mes tiesiog jo turime per daug aplinkui, todėl nevertiname“, – svarsto pašnekovas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Uždraudus alkoholio reklamą, kliuvo ir pieno barui Premium

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo visiškas alkoholio reklamos draudimas, kurio padarinius jau pajuto ir su tuo...

Rinkodara
06:00
Lietuvos paštas turi naują vadovę 8

AB Lietuvos pašto valdyba paskyrė naująją generalinę direktorę – ji sukaupusi du dešimtmečius patirties...

„Facebook“ atidarys 3 skaitmeninių įgūdžių centrus Europoje, vienas jų – Lenkijoje

Socialinį tinklą „Facebook“ valdanti kompanija pirmadienį paskelbė, kad Europoje atidarys 3 skaimeninių...

Technologijos
2018.01.22
Nepasidalija atliekų iš „varpelių“ Premium

Ginče, ar gamintojų ir importuotojų organizacijos turi teisę vykdyti konkursus į „varpelius“ išmestoms...

Baltasis sąrašas įtinka ne visiems 1

Darbdaviai džiaugiasi sulaukę valdžios iniciatyvos, leidžiančios lengviau įdarbinti užsienio piliečius iš...

Transportas
2018.01.22
Barų lankytojų gretas apribojimai jau pradėjo retinti Premium 18

Po keliskart išaugusios gruodžio apyvartos sausį susitraukus maitintojų pajamoms, šie sako stebintys...

Turkijos 2017 m. rezultatas: 32 mln. turistų 3

Turkija suskaičiavo 2017 m. turistų srautus. Viduržemio jūros regiono viešbučių asociacijos duomenimis, iš...

„Marriott“ viešbučio Vilniuje vadovė: apie komandą ir baltas pirštines 2

Balandį Vilniuje, buvusio „Žalgirio“ stadiono teritorijoje, atidaromas 4 žvaigždučių viešbutis „Courtyard by...

Laisvalaikis
2018.01.19
Rinkoje – nevienodo svorio kovotojai 6

Verslininkai piktinasi, kad valstybinės ar savivaldybėms priklausančios įmonės su privačiu verslu ir toliau...

„Kidy Tour“ sukirto rankomis su „Baltic Clipper“

Verslininkui Gediminui Žiemeliui priklausantis kelionių organizatorius „Kidy Tour“ toliau plečia partnerių...

„Švaros brolių“ bendraturtis: pastatyti verslą ant kojų vertė ir gėdos jausmas Premium 6

UAB „Švaros broliai“ aplenkė kone 4.000 sparčiai augusių Lietuvos įmonių ir pelnė pagrindinį konkurso „Gazelė...

EK nusitaikė į plastiką: ragina perdirbti visas pakuotes Premium

Europos Komisija (EK) paskelbė planą, kurio galutinis tikslas – atpratinti kompanijas ir vartotojus nuo...

Verslo aplinka
2018.01.18
STT nėrė į „Dzūkijos vandenis“  1

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) akiratyje atsidūrė UAB „Dzūkijos vandenys“. Buvo sulaikytas bendrovės...

Verslo idėją padiktavo naujasis darbo kodeksas Premium

Naujas Darbo kodeksas (DK) paskatino kurtis naujas internetines platformas, darbuotojams teikiančias teisines...

Santariškėse – naujas medicinos centras už 3 mln. Eur 3

Santariškių medicinos miestelyje Vilniuje atidarytas naujas privatus medicinos centras, kuriame įsikūrė...

„Litexpo“ valstybei sumokės 480.000 Eur dividendų

Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“ už 2017-tuosius valstybei sumokės 480.000 Eur dividendų –...

Kaip Y ir Z kartos keičia sporto klubų verslo modelį 19

Šiuo metu sporto klubai ir sveikatingumo centrai išgyvena tikrą pokyčių revoliuciją. Po Y kartos „invazijos“...

Turizmui prognozuoja gerus metus: padės nauji viešbučiai ir maistas 2

2018 m. turistų skaičius Lietuvoje turėtų augti ne mažiau nei 8-9 %, prognozuoja Valstybinis turizmo...

„New York Times“ 2018-aisiais rekomenduoja aplankyti Lietuvą 5

Dar vienas valstybės atkūrimo šimtmetį šiemet švenčiančios Lietuvos paminėjimas tarptautinėje žiniasklaidoje...

Metus vainikavo „Continental“ ir „Booking.com“ investicijos Premium 7

Į Lietuvą 2017 m. pritraukta per 30 tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektų, kuriuos įgyvendinus...

Pramonė
2018.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau