"Nordea": Lietuvos verslas privalo nepražiopsoti augimo JAV

Publikuota: 2013-03-19
Nuotrauka: Juditos Grigelytės
Autorius  

Lietuvos verslas šiuo metu pirmiausia privalo ne nuogąstauti dėl euro zonos, bet nepražiopsoti didžiausios pasaulyje JAV ekonomikos augimo ir investuoti į plėtrą, kuri pastaraisiais metais buvo apleista.

Tai "Nordea" prognozių pristatyme antradienį sakė Žygimantas Mauricas, banko ekonomistas."2006-2007 m., kai Lietuvoje dar viskas augo, o JAV būsto kainos ir rinkos aktyvumas krito, mes sakėme, kad tai mūsų nepalies, bet po kelerių metų krizės banga atėjo ir į Lietuvą. Dabar lygiai taip pat turėtų ateiti ir ta pakilimo banga (...) Patarimas verslui būtų nepražiopsoti to momento - pasirengti tam ateinančiam augimui. Pagrindinis pasiruošimas būtų aktyvesnis investavimas, investicijos į plėtrą", - teigė p. Mauricas.Kilimą JAV šiuo metu skatina centrinio šalies banko vykdoma politika, išlaikomos žemos palūkanų normos, kurios, nors jau galėtų augti, greičiausiai nebus didinamos dar porą metų, pabrėžia ekonomistas."Teigiama, kad siekiama mažinti nedarbo lygį, skatinti atlyginimų augimą, tačiau pagrindinis tikslas, kaip manome, yra atgaivinti nekilnojamojo turto rinką. Ir JAV pradeda sektis tai daryti. Tai pirmas ženklas ir pagrindinis argumentas, kodėl mes tikime, kad JAV ir likusi pasaulio ekonomika šiais ir kitais metais augs iš tiesų ganėtinai sparčiai", - sako p. Mauricas."Tiek būsto kainos jau pradėjo augti ir paaugo kone 10% nuo žemiausio taško, tiek ir būsto rinkos aktyvumas pradėjo labai labai sparčiai kilti. Matome, kad jeigu krizės metu JAV per metus buvo pastatoma tik 600.000 naujų būstų, tai šiuo metu jau skaičius siekia kone 1 mln. ir mes manome, kad dar augti turėtų iki 1,5 mln. Tai yra tikrai milžiniškas padidėjimas, milžiniškas statybos bumas, kuris įsuks ne tik JAV statybos sektorių, bet ir vidaus vartojimą, atitinkamai įsuksiantį ir viso pasaulio ekonomiką", - aiškina ekonomistas, kurio teigimu, tai "tikrai turėtų nuraminti bent jau Lietuvos eksportuotojus, kad tikrai galima investuoti toliau į savo verslo plėtrą ir planuoti eksporto apimčių augimą".

Lietuva - kryžkelėje

JAV nekilnojamojo turto fondų indeksai šiuo metu yra pakilę aukščiau prieškrizinių reikšmių, akcentuoja p. Mauricas."Ta banga jau ateina, nes Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje  nekilnojamojo turto kainos jau paaugo daugiau negu 10%, Vokietijoje formuojasi burbulas. Taigi, sveikose valstybėse matome tikrai didelį kilimą.Lietuva vis dar yra kryžkelėje, o Pietų Europos šalys vis dar krenta, gyvena krizės nuotaikomis", - teigia jis.Nekilnojamojo turto kainų augimo Lietuvoje galima tikėtis po metų arba dvejų, prognozuoja ekonomistas."Jeigu žiūrėti Skandinavijos pavyzdį, tendencijas JAV, tai po metų, po dvejų jau galima tikėtis ir Lietuvoje didesnio aktyvumo ir pradėsiančių nuosaikiai kilti nekilnojamojo turto kainų, bent jau didžiuosiuose Lietuvos miestuose", - teigia p. Mauricas, skaičiuodamas, kad šiuo metu kainų lygis Lietuvoje yra maždaug toks kaip 2002-2003 m., arba "prieš didįjį burbulą".

Dvejų metų "langas"

Padėtis JAV Lietuvos verslui yra reikšmingesnė nei naujos problemos Kipre arba galimos problemos antroje didžiausioje Europos ekonomikoje Prancūzijoje, teigia p. Mauricas."Europoje didžiausią nerimą kelią prancūzai, kurie ne tik kad praktiškai turi rekordinį einamosios sąskaitos deficitą, tačiau ir labai nenoriai siekia susitvarkyti savo finansus. Tai rodo labai blogą pavyzdį - visų pirma, kad jiems ne pakeliui su Vokietija, o antra, kad jei prancūzai gali tai daryti, kodėl negali kitos šalys", - sako "Nordea" ekonomistas.Tačiau jis priduria, jog "ir Vokietijos pavyzdys su Kipru rodo, kad Europa juda dviem greičiais, ir geras dalykas tas, kad mes judame tuo pirmuoju greičiu su tomis geromis valstybėmis"."Netgi jeigu įvyks tam tikri sukrėtimai Pietų Europos šalyse, toje pačioje Prancūzijoje, tai neturėtų turėti tokios didelės įtakos kitoms šalims, nes vis dėlto JAV diktuoja pasaulio madas. Pietų Europos šalys nediktuoja madų", - sako p. Mauricas."Yra toks posakis, kad jei nusičiaudi JAV, suserga visas pasaulis. O jei nusičiaudi Kipras - niekam tai nerūpi, išskyrus tas šalis, kurios yra panašaus pobūdžio - graikai turi tikrai dėl ko susirūpinti, portugalai, ispanai, galbūt italai, blogiausiu atveju - prancūzai. Lietuva visgi yra gerojoje šalių grupėje", - teigia jis.Augimą JAV jis vadina "tam tikru burbulu", tačiau sako, kad Lietuvos verslas turėtų bandyti pasinaudoti laukiančiu bent dvejų metų "langu", kai didžiausioje pasaulio ekonomikoje bus išlaikomos žemos palūkanos."Be abejo, burbulas, manau, kad bus. Ir toks yra tikslas iš dalies - tą burbulą sukurti, nes norima, kad būsto ir turto kainos pasiektų maždaug prieškrizinį lygį. Palūkanos jau turi būti keliamos, bet centrinis bankas laiko žemas, kad tuos tam tikrus burbulus išpūstų. Ir ne tik nekilnojamojo turto, akcijų, bet ir kitus. Bet porą metų dar centrinis bankas greičiausiai laikys žemas palūkanas ir dar bent porą metų neturėtų kilti grėsmių iš JAV. Grėsmės prasidės tada, kai JAV galų gale nuspręs kelti palūkanų normą. Bet tai tikrai bus žymiai vėlesnis laikotarpis", - teigia p. Mauricas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau