Daržovių ūkis Šakių raj. išaugo marškinėlius – imsis perdirbimo

Publikuota: 2017-05-07

Daržovių augintojams verta patiems perdirbti savo užaugintas gėrybes – tai įgalina uždirbti stabilesnį pelną, mano ūkininkas Tomas Skaizgirys, Šakių rajone, Liepalotų kaime, valdantis 38 ha daržovių ūkį.

„Kitas mūsų žingsnis būtinai bus daržovių perdirbimas – terminis aprodojimas, šaldymas, galbūt džiovinimas“, – sako p. Skaizgirys.

Skaizgirių šeima ūkininkauja penktus metus. 38 ha plote augina įvairias daržoves: salotas, agurkus, krapus, česnakus, brokolius, kalafiorus, svogūnus, moliūgus, burokėlius ir pan. Taip pat užsiima šviežių daržovių ir uogų pardavimu: ūkyje yra 2,5 ha plotą užimantis avietynas, kuriame auginamos vasarinės, rudeninės avietės.

Ūkyje išaugintos daržovės daugiausia realizuojamos Baltijos šalyse.

„Pagrindiniai mūsų klientai – viešojo maitinimo sektorius, taip vadinama „horeca“, daržoves parduodame perpardavėjams, tokioms įmonėms kaip, pavyzdžiui, „Sanitex“, – pasakoja ūkininkams.

Plėstis padeda ES parama

Jaunas Skaizgirių ūkis gan sparčiai vystosi.

„Tai, kad mūsų ūkis pasinaudojo ES parama, davė gerą impulsą plėtrai ir leido sumažinti auginamos produkcijos kaštus ir darbo sąnaudas. Iš smulkaus ūkio tapome vidutiniu ir perspektyviu. Ūkio plėtra padėjo šiek tiek sumažinti ir vietinį nedarbą – pastoviam darbui esame įdarbinę 6 žmones“, – pasakoja ūkio šeimininkas.

ES paramą Skaizgiriai panaudojo daržovių sandėlio statybai, naujai technikai – traktoriui, teleskopiniam krautuvui, česnakų nuėmimo kombainui ir kitokiems padargams įsigyti.

Ūkinininkas neskuba be išlygų pritarti gajai nuomonę esą smulkiems ūkiams ES paramos gauti sunku.

„Padejuoti lietuvio būdas, mes nuosekliai ėjom link to, kad gautume paramą, ir ją gavome. Kita vertus, smulkiems ūkiams pasinaudoti parama išties sunku – dėl biurokratinio aparato, mat verslo planus rengti sudėtinga, daug rašliavos. Man pasisekė, kad žmona ekonomistė, tad popieriuose susigaudo. Tačiau bereikalingos rašliavos labai daug“, – kalba p. Skaizgirys.

Paprašytas pasidalyti sėkmės paslaptimis, ūkininkas šyptelėjo, kad ji paprasta – gautas ES lėšas reikia stengtis ne pasisavinti, o įsisavinti.

Taptų mažiau priklausomi

Vis dėlto sparčiai valdas plečiantiems ūkininkams nėra lengva.

„Lietuvos ūkininkams sudėtinga, nes daržovių supirkimo kainos svyruoja – būna metų, kai jos vos padengia mūsų savikainą. Be to, daržovių ūkiams visi diktuoja kainas: trąšų pardavėjai, žemės nuomotojai, produkcijos supirkėjai“, – pasakoja p. Skaizgirys.

Jo nuomone, sušvelninti spaudimą kainai būtų galima patiems pradėjus perdirbti ūkyje išaugintas daržoves.

„Perdirbimas leistų mums sunaudoti visas išaugintas daržoves, atsimestų tik labai maža jų dalis, nereiktų išmesti nelabai gažių daržovių ir pan. Be to, perdirbimas įgalintų suvienodinti ūkio pelną, jis taptų tolygesnis – juk marinuotų burokėlių kainos ne taip svyruoja kaip žalių. Perdirbtą produkciją galima ir toliau eksportuoti nei šviežią, taigi galėtume plėsti eksportą į ES šalis, Skandinaviją“, – perdirbimo naudą vardija ūkininkas.

Investuoti į perdirbimo įrangą Skaizgiriai planuoja kitąmet, tam tikisi panaudoti ir ES paramos lėšas.

Gegužę laukia turistų

Dar viena kryptis, kurią žengia Tomo Skaizgirio ūkis ūkis – agroturizmas. Kartu su dar 67 kaime esančiais ūkiais, turizmo sodybomis, Skaizgiriai dalyvaus gegužės 27–28 dienomis Lietuvoje rengiamoje akcijoje „Atviros dienos kaime“.

Miestiečiai bus raginami tomis dienomis apsilankyti kaimo ūkiuose ir sodybose – pasimėgauti jų siūlomomis pramogomis, įsigyti ūkiuose užaugintų ir pagamintų produktų – medaus, kiaušinių, daržovių bei kitokių gaminių.

Ši iniciatyva Latvijoje vyksta jau ketvirtus metus, o šiemet prie jos prisijungė ir Lietuva.

Ponas Skaizgirys sako, kad jį dalyvauti akcijoje „Atviros dienos kaime“ paskatino noras vaikams bei jaunuoliams vesti edukacinius užsiėmimus, kad šie sužinotų ir savo akimis pamatytų, iš kur ant mūsų stalo atsiranda daržovės.

Paskutinįjį gegužės savaitgalį į Skaizgirių ūkį atvykusiems lankytojams bus pasakojama, rodoma, kaip sėjamos, auginamos daržovės, aprodomi daržovių laukai.

Svečių Skaizgiriai savo ūkyje sulaukdavo ir iki šiol: vasarą jie į ūkį užsuka įsigyti uogų, taip pat šeimos su vaikais atvažiuoja jų ir pačios pasiskinti.

„Atviras dienas geriausia būtų rengti liepą, kai jau prisirpusios uogos. Tačiau ir gegužę, kai vyks ši akcija, mūsų šiltnamiuose jau bus svogūnų laiškų, krapų, agurkų, tad lankytojai galės ne tik pasižvalgyti po ūkį, bet ir už patrauklias kainas įsigyti mūsų užaugintų gėrybių“, – šypsosi ūkininkas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą AGROVERSLO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Valstybinių miškų urėdijos vadovo konkursą laimėjo Marius Pulkauninkas 21

Konkursą valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos (VMU) vadovo pareigoms užimti laimėjo Marius...

Agroverslas
2018.02.19
Naujoji miškų urėdija sausį iš prekybos mediena gavo 13,5 mln. Eur pajamų 8

Per šių metų sausį VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU) padaliniai pagamino ir pardavė 304.000 kub. m...

Pramonė
2018.02.13
Valstybinių miškų urėdijos valdybos pirmininkas: to negalėčiau vadinti spaudimu Premium 3

Gediminas Jasinevičius, VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU) valdybos pirmininkas, pripažįsta, kad dėl šiuo...

Agroverslas
2018.02.12
Užsimojo nubausti miško savininkus ir užsienio investuotojus Premium 4

Seimo opozicijai ėmusis nepatogios, didesnių nei leidžia įstatymai įsigytų žemės plotų savininkų paieškos,...

Agroverslas
2018.02.05

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau