Valdininkai atsibudo, verslas - nežinioje

Publikuota: 2017-10-10
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Aplinkos ministerija (AM) džiaugiasi, kad pasitelkusi naują informacinę sistemą, gaus naujausius duomenis apie į rinką išleidžiamų gaminių ir pakuočių kiekius bei tvarkomas atliekas. Tačiau verslas sunerimęs, kad nespės pasirengti dirbti su ja – sistema turi pradėti veikti 2018 m. sausio 1 d., bet ji iki šiol nė nepradėta testuoti. Nors apie ją pati AM pranešė dar 2015 metais.

Bendroji gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) bus apskaitos duomenims rinkti, analizuoti ir prižiūrėti. Naudotis ją privalės ne tik atliekų sektorius: duomenis per šią sistemą nuo sausio privalės teikti didelis skaičius įmonių ir organizacijų - apie 25.000. Sistema pareikalaus didelių pokyčių, gamintojams ir importuotojams prisidės darbo vedant duomenis į tą sistemą. Tačiau verslininkai tikina, kad iki šiol neparengti ir nepatvirtinti teisės aktai, susiję su GPAIS sistemos pakeitimu. Ūkio subjektai nežino, kokie bus galutiniai pakeitimai ir negali tam ruoštis

Verslininkai tikina tikėjęsi, kad AM supažindins įmones su nauja sistema, tačiau kvietimo negavo iki šiol. Kęstutis Pocius, VšĮ „Žaliasis tašas“ generalinis direktorius, skaičiuoja, kad mokytis su minėta sistema tektų apie tris mėnesius. Dar pusmečio prireiks įmonėms, kad turimas verslo valdymo sistemas pritaikytų prie GPAIS - idant jos „susišnekėtų“ tarpusavyje ir nereikėtų dukart vesti tų pačių duomenų į dvi atskiras sistemas. „Pasak diegėjų ir Aplinkos ministerijos atstovų, įmonės informaciją, reikalingą pasirengti GPAIS integruoti į savo verslo sistemas, gaus geriausiu atveju tik gruodį. Tačiau verslui parengti integraciją reikia bent 4-5 mėnesių nuo informacijos gavimo“, - pritaria Darius Valeika, UAB „EMP recycling“ vadovas.

Jei naujos sistemos startas nebus atidėtas, verslui gresia naujos išlaidos – sausį gali tekti vesti duomenis į GPAIS rankiniu būdu, o tai reiškia, kad tam teks samdyti 2-3 papildomus žmones. Verslininkai ragina ministeriją atidėti startą – bent pusmečiui: tiek, pasak jų, reikia laiko, kad įvyktų automatinis pasikeitimas duomenimis. Juolab, kad ir ministerijos pažadėti mokymai ne kažkiek paguodžia: Dalius Krinickas, AM Atliekų departamento direktorius, aiškina, kad mokymuose galės dalyvauti tik dalis įmonių – esą turimos lėšos ministerijai leis mokyti tik 610 įmonių. Tačiau sistema privalės naudoti didžiulis skaičius vartotojų (25.000), todėl jos strigimas jau tarsi užprogramuotas. Nuogąstaujama ne tik dėl to, kad duomenis gali tekti įvesti du kartus – keičiasi ir atliekų kodai, tad neaišku, kaip po Naujųjų reikės į sistemą suvesti 2016 m. likučius.

Patys valdininkai pripažįsta, kad GPAIS – projektas, kokių nėra daug ne tik Lietuvoje, bet ir visoje ES. Ir kad verslui duotas per trumpas laikas pasirengti. Tad AM siekis nuo sausio 1 d. paleisti dar neišbandytą sistemą stebina ne tik skuba – stebina dar ir nežinia, ką ministerija veikė porą metų. Pasak p. Krinicko, dar 2015 m. buvo visiems aiškiai pasakyta, jog sistema pradės veikti 2018 m. sausio 1 d. Pasakyta, o kas padaryta? Todėl kyla klausimas – kodėl valdininkai taip ilgai delsė? Dabar valdininkai žada, kad bus pakantūs – esą patys supranta, kad klaidų tikimybė paleidus sistemą išties didelė, todėl p. Krinickas žada kalbėtis su ministru dėl tam tikro tolerancijos periodo, kurio metu įmonės nebūtų baudžiamos už klaidas.

VŽ nuomone, toks atsakingų institucijų „darbas“ – Lietuvoje ne naujiena. Negana, kad nemažai įstatymų skubama priimti bėgant pirma ES garvežio, tai neretais atvejais reikalaujama juos įgyvendinti dar nesant poįstatyminių aktų, nežinant tvarkos, skubotai ir pan. Minėtas atvejis su GPAIS, kai verslas praktiškai atsidūrė „ceitnote“, dar kartą parodo eilinį valdininkų darbo broką.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau