Viešieji pirkimai: per daug priežiūros – blogai, per mažai – taip pat

Publikuota: 2017-05-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Verslas nuo seno vanoja lietuvišką viešųjų pirkimų sistemą: istorijų apie dirbtinai ribojamą konkurenciją, neskaidrius susitarimus, brangias lyg auksas valstybės įstaigų nupirktas prekes, „draugiškam tiekėjui“ pritaikytas viešųjų pirkimų sąlygas ar perkančiųjų organizacijų nekompetenciją VŽ žurnalistams tenka girdėti kone kasdien.

Valstybės mastu per viešuosius pirkimus kasmet prasisuka nuo 4 iki 5 mlrd. Eur. Tai mokesčių mokėtojų, o faktiškai – verslo mokami pinigai, kuriuos išleidžia viešasis sektorius.

Anot Dianos Vilytės, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovės, iš šios sumos būtų galima sutaupyti 15–25%, arba 0,6–1,25 mlrd. Eur per metus, jei viešieji pirkimai būtų skaidresni, o juose būtų daugiau konkurencijos.

Nuo 2015 m., kai p. Vilytė pradėjo vadovauti VPT, šio skaidrumo, regis, atsirado kiek daugiau. Dabar beveik visi pirkimų duomenys pateikiami neatlygintinai ir yra vieši, tad kiekvienas gali pamatyti ir palyginti, kiek kuris tiekėjas yra sudaręs sutarčių su viena ar kita perkančiąja organizacija. Teminėse apžvalgose VPT baksnoja į problemiškas viešųjų pirkimų sritis: statybų ir IT paslaugų, kelių priežiūros automobilių technikos segmentus, kur nepamatuotai daug vieno dalyvio pasiūlymų, nekonkurencingą maitinimo paslaugų sektorių, kuriame didžiąją dalį pirkimų visoje Lietuvoje laimi trys įmonės ir kt. Tarnyba nagrinėja pretenzijas, siūlo stabdyti nemažai įtartinų pirkimų ir pan.

Atrodytų, reikalai taisosi, tačiau aplodismentų negirdėti. Priešingai – pasigirsta vis garsesnių balsų, kad viešųjų pirkimų priežiūra tampa per smulkmeniška, per formali. Esą neatsižvelgiama į tai, kad vieni įstatymo pažeidimai viešųjų pirkimų srityje atsiranda dėl pirkime dalyvaujančių šalių godumo ir nesąžiningumo, o kiti – dėl formalaus įstatymų traktavimo, nelankstumo ar VPT nenoro gilintis į konkrečias situacijas.

Užkliūva ir VPT rekomendacijos stabdyti viešuosius pirkimus. Štai policijos vadovai atmetė VPT priekaištus dėl konkurso sąlygų pirkti 150 automobilių. VPT vertino, kad jo sąlygos pritaikytos tik dviem automobilių prekių ženklams, policija atkirto, kad ji pati nusistato poreikius ir reikalavimus perkamiems daiktams, todėl pirkimo sąlygų iš esmės keisti neketina.

Neseniai sukurta Nacionalinė viešųjų pirkimų praktikų asociacija taip pat aiškina, kad VPT rekomendacijos užkirto kelią pirkimuose dalyvauti nedidelėms įmonėms, kurios būtų galėjusios pasitelkti subrangovus daliai svarbių darbų atlikti.

„Į pirkimo dokumentus perkančiosios organizacijos visai nebenori įrašyti kokių nors sąlygų, nes VPT gali jų paklausti – o kodėl įrašei tokią sąlygą, gal atstovauji kokio godaus verslininko interesams? Konkursai tampa praktiškai be sąlygų, todėl nuperkami beviltiški projektai“, – dėsto Gintaras Junkevičius, UAB „Fima“ generalinis direktorius.

Subliūško ir nesenas skandalas dėl „auksinių šaukštų“ – juos kariuomenei pardavusi UAB „Nota Bene“ viešųjų pirkimų konkursuose dalyvauja toliau, tik kitu vardu, o Seimas nesiryžo iš savivaldybių atimti galimybės sudarinėti vidaus sandorių su savo įmonėmis.

Pasverti, kiek viešiesiems pirkimams reikia kontrolės, priežiūros bei draudimų ir kiek laisvės turėtų būti suteikta perkančiosioms organizacijoms, nėra paprasta. Jei varžtai bus atleisti, pirkimus ir toliau laimės tie, kurie pripratę ateiti pas perkančiąsias organizacijas pro užpakalines duris. Jei tvarka bus griežtinama, atsiras dar daugiau biurokratijos ir formalių kliūčių, pro kurias galės prasiveržti tik stiprius viešųjų pirkimų specialistus ir teisininkus pasitelkęs verslas: juk vien užpildyti pirkimų dokumentus yra rimtos kompetencijos reikalaujantis darbas, kurio eilinės įmonės vadovas pats neįveiktų.

Viena galimų išeičių – stiprinti perkančiųjų organizacijų specialistų komandas, rūpintis jų mokymais, pirkėjus daugiau konsultuoti ir mažiau bausti. Ekspertai pataria, kad valstybė turi imtis priemonių, kad perkančiosiose organizacijose dirbtų kompetentingi, valstybei lojalūs asmenys, gaunantys savo atsakomybei proporcingą atlygį.

VŽ nuomone, tinkama ir kai kurių verslininkų pozicija, kad ir pirkėjus, ir tiekėjus gelbėtų maksimalus paprastumas ir aiškumas: reikia daugiau mokymų ir konsultacijų, labai aiškių metodikų, kriterijų, rekomendacijų, kurios neleistų nukrypti į šoną. Ypač perkant pagal ekonominio naudingumo kriterijų, kurį pagal naująjį Viešųjų pirkimų įstatymą reikės taikyti gerokai dažniau.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Didžiausios bendrovės

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Linas Agro, AB390.4124.942131
Achema, AB359.2534.3971.141
Lifosa, AB367.4214.490954
ORLEN Lietuva, AB3.216.158214.2341.348
Girteka logistics, UAB432.8077.859440
Agrorodeo, UAB376.9295.63533
Energijos skirstymo operatorius, AB650.063107.4252.711
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau