Trišalei tarybai terminuotos sutartys – neįveikiamas riešutėlis

Publikuota: 2017-03-13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pirmadienį Trišalei tarybai svarstant Darbo kodekso (DK) klausimus nepavyko pasiekti proveržio, koks buvo pasiektas praėjusį ketvirtadienį.

Dėl terminuotų darbo sutarčių, dėl darbo grafikų, darbuotojų atstovų papildomos apsaugos, kolektyvinės sutarties sudarymo, interesų konfliktų sutarti nepavyko. Buvo užfiksuotos skirtingos nuomonės.

„Dėl terminuotų sutarčių profsąjungos reikalauja, kad jos būtų fiksuotos kolektyvinėse sutartyse. Mes laikome, kad tai yra niekinis reikalavimas, nes kolektyvinių sutarčių Lietuvoje nėra. Dėl nulinių sutarčių (kai minimali darbo trukmė yra 8 val. per mėnesį - VŽ) dar nesvarstėme, bet profsąjungos joms ko gero niekada nepritars“, – po posėdžio kalbėjo Rūta Skyrienė, asociacijos „Investuotojų forumas“ vykdomoji direktorė ir Trišalės tarybos narė.

DK projekte, už kurį balsavo praėjusios kadencijos Seimas, tačiau jo įsigaliojimas po rinkimų buvo atidėtas pusmečiui, iki š. m. liepos: ten numatyta, kad terminuotų sutarčių įmonėje gali būti ne daugiau nei 20%.

Pasak pašnekovės, dabar fiksuotos skirtingos Trišalės tarybos atstovų – darbdavių ir profsąjungų – nuomonės ir priklausys nuo Vyriausybės, ar ji apskritai teiks terminuotų sutarčių klausimą pakartotiniam svarstymui. Kitas Trišalės tarybos posėdis numatytas kovo 15 d.

Susitarus dėl didžiosios dalies esminių ginčytinų klausimų, naujojo DK projektas turės būti teikiamas Seimui svarstyti, kad būtini pakeitimai būtų padaryti dar iki šių metų liepos 1 d., kai turėtų įsigalioti šiuo metu atidėtas naujasis Darbo kodeksas.

Kuoliukus sukalė praitą savaitę

Praėjusį ketvirtadienį sutarta dėl keleto esminių DK nuostatų, t.y. kad atostogos bus skaičiuojamos kitaip nei iki šiol – vietoje 28 kalendorinių dienų per metus atostogoms nuo DK įsigaliojimo bus skiriama 20 darbo dienų. Kartu bus išlaikytos visos „privilegijuotos atostogos“, t.y. ilgesnės atostogos už ilgalaikį darbą vienoje vietoje, taip pat ilgesnės atostogos atitinkamos kategorijos darbuotojams, pvz., gydytojams, mokytojams ar lakūnams.

Dar susitarta, kad suminė darbo apskaita maksimaliai apims 52 val. per savaitę, nustatant 3 mėn. apskaitos laikotarpį.

Darbo tarybos bus kuriamos tik tuose didesniuose kolektyvuose, kuriuose mažiau kaip trečdalis darbuotojų priklauso profsąjungai.

Sausio pradžioje po susitikimo su Trišalės tarybos atstovais premjeras Saulius Skvernelis teigė tikintis, jog diskusijos dėl ginčytinų DK straipsnių bus baigtos iki Seimo pavasario sesijos pradžios kovo 10-ąją, kad joje Kodeksas būtų priimtas ir liepos 1 d. įsigaliotų.

Sutarė ir dėl kitų klausimų

Šį pirmadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vykusiame Trišalės tarybos posėdyje jo nariams taip pat pavyko sutarti, kad informacija apie darbo užmokestį pagal lytį bus teikiama, jei profesijos grupėje yra daugiau nei du darbuotojai.

Taip pat pavyko sutarti dėl privalomos informacijos pateikimo darbuotojams pareikalavus. Taip pat nuspręsta nekeisti nuostatų, kad darbuotojai turės teisę, išdirbus daugiau nei trejus metus darbo vietoje, esant ypatingoms aplinkybėms, prašyti darbdavio leisti dirbti ne pilną darbo dieną, tačiau dėl sudėtingų sąlygų, pastarieji galėtų netenkinti šio prašymo. Visgi jei jis bus patenkintas, darbuotojui negalės būti mokamas mažesnis nei minimalus valandinis darbo užmokestis už realiai išdirbtą darbo laiką.

Nuspręsta, kad Trišalės tarybos nariai bus priimami, keisis pagal tuos pačius kriterijus, kaip buvo nustatyta prieš mėnesį pasipildžius tarybai. Organizacija turėtų veikti ne mažiau kaip trejus metus, būti juridiniu asmeniu, turėti ne mažiau kaip penkis darbuotojus, jai neiškelta bankroto byla, neturi skolų, veikia tarptautiniu lygmeniu, turi atstovų ar padalinių teritoriniu lygmeniu.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau