Kaip nepasiklysti Knygų mugės renginiuose

Publikuota: 2016-02-25
Autorius „Verslo žinios“

Vasario 25–28 d. Vilniuje, parodų ir konferencijų centre „Litexpo“, vyksta XVII tarptautinė Vilniaus knygų mugė (VKM), jos leitmotyvas šiemet – „Personažas ieško autoriaus“. Didžiausią plotą per 17 metų šiemet užsikariavusi mugė kviečia į daugiau nei 400 kultūrinių renginių.

Tie renginiai – stipriausias VKM traukos objektas. Be abejo, ne visi vienodo svorio, tačiau tuo, kad mugę galima vadinti didžiausiu metų Lietuvos kultūros įvykiu, abejojančių kasmet lieka vis mažiau, kaip ir knygų pardavimo bei kultūrinės programos dirbtinio priešinimo, – juk atlaidai ir turgus visada šalia.

Diskusijų klubas

Faktas, kad susigaudyti tokioje renginių gausybėje sudėtinga, lygiai taip pat, kaip ir juos išvardinti, tad einantiems į Knygų mugę „pasikultūrinti“, namų darbus paruošti privaloma. Tam mugės tinklalapyje pateikiama jos detali programa, o pačioje mugėje ji dalijama „ant popieriaus“.

Siekdami palengvinti lankytojų pasirinkimą, o sykiu – atkreipti jų dėmesį, mugės organizatoriai kelintus metus išskiria renginių grupes. Viena tokių – Diskusijų klubas 3 salėje įrengtame Forume, kuris sykiu yra ir LRT studija. Klube vykstančios diskusijos seniai peržengė literatūros ribas, o ir patys lankytojai pageidauja daugiau filosofinių, ekonominių, politinių pokalbių. Iš diskusijų, įsirašysiančių į bendrą viešosios erdvės aktualijų lauką, reiktų išskirti „Sovietmečio rašytojų laikysenos: keblus palikimas“ (26 d. 17 val., forumas – LRT studija). Tą pačią temą atliepia knygų „Tarp estetikos ir politikos. Lietuvių literatūra sovietmečiu“, N. Putinaitės knygos „Nugenėta Pušis: ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“, V. Ivanausko „Įrėminta tapatybė: Lietuvos rašytojai „Tautų draugystės“ imperijoje“ pristatymai.

Kinas ir muzika

Kitas kultūrinės programos „taškas“ – Knygos kino salė, šis projektas rengiamas bendradarbiaujant su užsienio šalių kultūros institutais Lietuvoje. Dėmesį rengėjai atkreipia į dokumentinio filmo apie poetą Osipą Mandelštamą premjerą Lietuvoje „Išsaugok mano kalbą amžiams“ (27 d. 17 val. Knygos kino salė); intriguoja ir tos pačios dienos 14 val. rodoma dokumentinė pasaka „Buzkaši — stepių daina“ (Prancūzija, Uzbekistanas), kurioje pats save vaidina Stasys Eidrigevičius.

Daugybę „privaloma išgirsti“ renginių siūlo Muzikos salė. Tai ir Algirdo Kaušpėdo bei Gintaro Patacko poezijos skaitymai (26 d. 13 val.), ir Dainiaus Pulausko grupės albumo premjera, Ievos Narkutės, Jurgos Šeduikytės albumų pristatymai, ir populiariosios grupės „Garbanotas bosistas“ (26 d. 19 val.) koncertas.

Į madą sugrįžusio vinilinio muzikos skambesio gerbėjus nudžiugins Andrius Mamontovas, 27 d. pristatysiantis naujausio savo albumo „Degančios akys“ vinilinę plokštelę. Paskutinį kartą „vinilą“ dar su grupe „Foje“ A. Mamontovas išleido prieš 1994-aisiais.

Bukinistai ir aukcionas

Atskiro paminėjimo verta 2012-aisiais 4 salėje pradėjusi veikti bukinistų erdvė. Pasikviesti bukinistų į VKM paprasta tuomet nebuvo: jie skaičiavo, svarstė, netikėjo, kad ateis žmonių ir jie pirks. Idėja pasiteisino su kaupu ir nuo pat pirmų metų ši erdvė įsipaišė į mugę. Gerai įsipaišė: būtent čia žmonės atranda knygų, kurių, sako, jau niekur nebesitikėjo rasti.

Šiemetinė VKM naujiena taip pat susijusi su senomis knygomis: visą mugės darbo laiką 2-os salės balkone veiks Vilniaus aukciono, skirto antikvarinėms knygoms, leidiniams, darbams ant popieriaus, ekspozicija.

Vasario 27 d. 13 val. ekskursiją po ją ves senųjų spaudinių kolekcininkas prof. Domas Kaunas, o pats aukcionas vyks 28 d. 13 val.

Mūsiškiai ir jūsiškiai

Lietuvių liaudies patarlė, sakanti, kad savame krašte pranašu nebūsi, VKM teritorijoje negalioja. Mūsų skaitytojai turi savo mėgstamus lietuvių autorius, perka jų knygas, eina į susitikimus, kantriai laukia autografų.

Kalbant apie „grandus“, galima vardinti Sigito Parulskio, Violetos Palčinskaitės, Leonido Donskio, Juozo Budraičio ir Margaritos Matulytės, Gitano Nausėdos, Arvydo Šliogerio knygų pristatymus, susitikimus su Sauliumi Šalteniu, Kristina Sabaliauskaite ir nesuskaičiuojama daugybe kitų lietuvių autorių, kurie neabejotinai sutrauks minias.

Tarp tų, kuriuos norisi paminėti atskirai, vien penktadienio vakarą rikiuojasi Liudo Parulskio knygos „Barokas ir betonas“ , Danutės Kalinauskaitės knygos „Skersvėjų namai“, Sonatos Žalneravičiūtės knygos „Vilniaus iliuzionai. Miesto kino teatrų istor?os“, Jūratės Baranovos knygos „XX amžiaus moralės filosofija. Pokalbis su Kantu“ pristatymai. Tai – asmeniniai pasirinkimai.

Kalbant apie užsieniečius rašytojus – šiemet jų atvyksta 35. Kaip pasaulinio ryškumo žvaigždes kultūrinės programos sudarytojai išskiria tris: Andrejų Kurkovą iš Ukrainos, Mariną Stepnovą iš Rusijos ir Liucindą Riley iš Jungtinės Karalystės.

Beje, A. Kurkovas su kitais mugės svečiais dalyvaus ir diskusijoje „Ukraina-Lietuva: naujas didysis geopolitikos ir kultūrinių ryšių naratyvas“ (Knygos kino salė, 26 d. 11 val.), o tą pačią 11 val. Latvijos prezidentas Valdis Zatleras pristatys savo knygą „Štai kas aš!“ („Alma littera“). Mugėje dalyvaus ne tik buvęs Latvijos prezidentas, bet ir kardinolas Audrys Juozas Bačkis, 27 d. 12 val. jį kalbins Antanas Gailius.

Lietuviško šou verslo padangėje vis dar sklando posakis: „Jeigu tavęs nėra televizijoje, tavęs nėra niekur.“ Šiuo požiūriu VKM būti „niekur“ negresia – VKM televizijoje kelinti metai labai daug – visas 4 mugės dienas LTV transliuoja iš jos tiesiogiai.

infogr.am::infogram_0_17_oji_vilniaus_knygu_muge 

Pravartu žinoti

Du specialūs mugės autobusai nuo Katedros aikštės (stotelė „Arkikatedra“) iki „Litexpo“ ir atgal lankytojus į mugę veš nemokamai.

Knygų mugės metu stotelėje „Parodų rūmai“ stos 2G autobusai. Tikslus nemokamų knygų mugės autobusų tvarkaraštis – čia.

Renginių programa bei naudinga informacija – vilniausknygumuge.lt bei išmaniesiems telefonams skirtoje programėlėje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau